HD ses teknolojisi nedir?

Görüntünün "HD" olanını gördük, peki yaygınlaşmaya hazır olan "HD ses" ne anlama geliyor?

HD ses teknolojisi nedir?

İletişim için metin mesajlarının ve e-postanın tercih edilmesi, görüşmelerdeki ses kalitesinin biraz ihmal edilmesine neden oldu. Ancak HD ses destekli HTC Evo 4G LTE gibi ceplerin ortaya çıkmasıyla ses alanında da önemli bir gelişme yaşanacak gibi görünüyor. Peki HD ses tam olarak nedir?

HD ses, bir genişbant ses teknolojisi

Normalde görüşmeler 300 Hz ile 3.4 kHz gibi kısıtlı bir aralıkta iletilir. HD ses ise bu aralığı 50 Hz ile 7 kHz arasına taşımaktadır. Daha geniş bir aralık, tek bir kanala daha çok ses dalgasının sığdırılabilmesi demektir.

Konferans aramaları için kullanılıyordu

Bir konferans aramasına katıldıysanız, kafa karıştırıcı olduğunu bilirsiniz. Kimin konuştuğunu anlamak zor olduğu gibi, arka plan sesleri kafanızı karıştırabilir. Ancak genişbant ses, sesi daha temiz bir hale getirerek daha anlaşılır kılar. HD ses, VoIP üzerinde de görünmeye başladı. Örneğin Skype, Silk adındaki bir ses codec'i yoluyla HD ses sunuyor.

Ses kalitesini önemli ölçüde artırıyor

Ses kalitesini önemli ölçüde artırıyor

Normal bir görüşme ile HD ses arasında önemli bir fark bulunuyor. HD seste sesler daha yüksek ve gerçekçi çıkarken, arka plan sesleri de bastırılıyor.

HD sesin sesi ne kadar geliştirdiğini geleneksel bir TV ile yeni bir TV'deki HD yayın arasındaki farkı düşünerek aklınızda canlandırmanız mümkün olabilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

avea geçemez ne çekiyorsam şu aveadan çekiyorum 2012 sinde izmirin konağında çekmiyor arkadaş.

HD ses : ses sinyalini ses kaynağına birerbir aynısını oluşturmaya denir bunun için iyi ses toplaycıları(mikrofon) sesi analiz eden (mikser+amfi) Son oalrakta hd dinlemek içinde tabiki hoparlördür HD demek Detay a inmek demektir saygılar

HD sesin sesi ne kadar geliştirdiğini geleneksel bir TV ile yeni bir TV'deki HD yayın arasındaki farkı düşünerek aklınızda canlandırmanız mümkün olabilir.
Denilmiş.
Ben bu düşünceye katılmıyorum.
Geleneksel tv lerde yayın kalitesi MPEG1-L2 formatı ile iletilmektedir. Bu da bize yaklaşık 15KHz civarı bir band genişliği sağlamaktadır. Bu band genişliği ise basit yapıdaki küçük hoparlörler ile duyumsal olarak test edilemez.
NOT: Çoğumuzun artık pek önemsemediği CD (compact diskler) 22KHz band genişliğine sahiptir.

HD sesin sesi ne kadar geliştirdiğini geleneksel bir TV ile yeni bir TV'deki HD yayın arasındaki farkı düşünerek aklınızda canlandırmanız mümkün olabilir.

------------------

heee tabi telefonda dd hd ac3 5.1 ses olarak iletiyo demi amma karşılaştırma olmuş yok aslında dtshd ma iletsin bari . bırakın bu ayakları fiyattan haber verin.

turkcell de bu kullanılıyor zaten.

telefon görüşmelri amr (analogdur. daha wav (dijitale bile geçmezken HD (720p ye geçecek miş bence kafa karıştırı şeyler bunlar. mobil 3d nin apartıldığı gibi .

Sesin kalitesi için HD kısaltması kullanılmaz. HD "High-definition" demektir. Yüksek çözünürlük. Ses için HQ kısaltması kullanılır.

Ben ses mühendisiyim yaşım 35, bu bahsettiğiniz ses HD filan değil, telefon firmalarının buna verdiği isim, o SES'i ne yazık ki High Definition yapmıyor.

Burada sizin bahsettiğiniz sesin frekansıdır ve çok yanlış bir biçimde, o kısıtlı frekansda bile kaliteli bir ses verilebilir gerçeğini resmen yok etmişsiniz.

Bir çok müzik enstrümanı 300 Hz ile 3.4 kHz frekansına gelindiğinde de ses verir, bu ses diğer frekanslardan daha kötü değildir.

Daha açık bir örnek vermem gerekirse: Gitarın Kalın Mi teli 80Hz frekansa sahiptir ve diğer yüksek ve alçak frekanslardaki kadar da temiz bir sesdir, bu seslerin tamamı hangi frekansda olursa olsun HD hatta HD ötesidir, çünkü bu sesler Analogtur ve kayıt ortamında dijitale aktarılıp bunlara belirli bit değerleri verilir, yani sizin aldığınız CD kalitesi veya DVD kalitesi hatta Blueray kalitesindeki sesler bile orjinal sesi kırpılmış halidir.

Ses mühendisliği adı altında bölüm olduğunu duymamıştım. Ama çok önemli bölümlerden birisi bence. Sound of the Silence aklıma geldi birden.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir