HDR ekranlı ilk telefon Sony'den gelebilir!

Sony, dünyanın HDR ekranlı ilk telefonu olacak Xperia X Preimum için kolları sıvadı!

  • Zeynel A. Öztürk
HDR ekranlı ilk telefon Sony'den gelebilir!

Sony, Xperia Z5 Premuim ile dünyanın ilk 4K ekranlı telefonunu bizlere sunmuştu. Ekranlarda yine bir ilk peşinde olan firma, dedikodulara göre bu sefer HDR ekranlı bir telefon üretecek.

Xperia X Preimum adlı telefon, Sony'nin bir sonraki telefon serisinde Xperia X Performance'ın üzerinde yer alacak ve 1,07 milyar renk gösterebilecek (şu anki telefonlarda 16,8 milyon farklı renk gösterilebiliyor). Bu, kırmızı, mavi ve yeşilin 256 yerine 1024 farklı tonunun gösterilebileceği anlamına geliyor.

Ekranın diğer özellikleri arasında 120Hz tazeleme hızı, 2000:1 kontrast oranı ve 1300 nit'e kadar parlaklık var. Karılaştırma açısından parlak ekranlı Samsung Galaxy S7'nin bile 855 nit sunduğunu belirtelim.

Ancak Xperia X Premium'un müthiş ekranı, Xperia Z5 Premium'un yaşadığı sorunun aynısını yaşayabilir ve HDR içerik bulmakta zorlanabilir. Bunun yanında dedikodunun kaynağının daha önce sızıntılarını pek duymadığımız PhoneRadar olması, her zaman olduğu gibi söylentiye dikkatle yaklaşmamız gerektiği anlamına geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

İçerik sorununu upscalling ile çözebilir ancak asıl önemli olan konu her zamanki gibi batarya meselesidir. İnsan gözünün sınırlarından fazlasını (gereksiz olarak) kullanmak hem cihazın ısınmasına, hemde bataryasının dayanmamasına sebep olur. Bunda kullanılacak bataryayla FullHD ekranlı bir telefon üretseler hem daha uzun dayanma süresi sunar, hemde daha komplike ve gelişmiş oyunları rahat oynatır. SD820'nin sunduğı vulkan desteğide cabası zaten ;) ...

@21 Nisan 2016 13:08 " İnsan gözünün sınırlarından fazlasını (gereksiz olarak) kullanmak hem cihazın ısınmasına, hemde bataryasının dayanmamasına sebep olur. " uzman görüşü galiba :)

HDR görmek için HDR görüntüye ihtiyaç yok. Ayrıca Galaxy S7'nin 855 nite ancak otomatik parlaklığa aldığınızda güneş ışığı altından çıkıyor normalde 400 nit

Olsa ne olcak kullanamadigimiz renkler bize sunulacak ve bunun için ekstra para verecez. Telefondan film izlesen filmi çeken kamera 5 milyon renk görecek geriye 100 milyondan fazla piksel kullanılmayacak. Valla israf bunlar.

sonynin kıvranlamaları işte. 4k ekran nekadar gereksiz ise HDR de bir okadar gereksiz. İlk ben yaptım demek için yapılmış bir hareket daha. Anca funboyların eline koz olursun sony daha ötesine geçemeyeceğini cemilcümle alem gördü.

Yihaaaaaaaaaaa :) :)

Çok saçma yorumlar oluşmuş burada illaki panelde üreten Sony düşünmüştür bunun pile neticesini ekran içindeki liquid görüntü sıvısı değişir en fazla, aynısını Apple yapsa kesinlikle vay canına derdiniz 4kyada sonradan geçtiğinde vay canına 4k kamera dendiği ve ilk Samsung 4k kameralı telefon çıkarttığı halde kendisi yapmış gibi tanıttığında inanırdınız, şimdi herşey gereksiz size göre ama standartlaşıncada görmeyim hdr ekranlı telefon kullandığınızı nede olsa her yenilik gereksiz çöp size göre..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost