Sony Xperia Z5 Premium testte!

Xperia Z5 ailesinin 4K ekranlı Premium modeli elimizde!

CHIP Online Notu 88
  • Harika parmak izi sensörü
  • Kamera
  • İyi ve parlak ekran
  • Yüksek performans
  • Geniş 4K görüntü
  • Kaliteli tasarım
  • Pil ömrü
  • Bazı kullanıcılara boyutlarıyla hantal gelebilir

Uzun süredir Xperia modellerinde selef ve halef modellerin birbirlerine benzerliğiyle eleştirilen Sony, Xperia Z5 ailesinde büyük bir fark yaratarak, dünyanın ilk 4K ekranlı cep telefonunu piyasaya sürdü. Xperia Z5 ailesinde Compact, Z5 ve Premium modellerini kullanıcılarla paylaşan Sony, böylece dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Kısa bir süre önce Compact ve Z5 modellerini incelemiştik. Bu defa da ailenin en üst modeli Xperia Z5 Premium elimizde.

Çarpıcı tasarım

Çarpıcı tasarım

Xperia Z5 ailesinin her modeli birbirine temelde benzer yapıda. En bariz farklılıkları tasarımda boyut ve ağırlık, teknik alt yapı kısmında da ekranda yaratan modellerden Z5 Premium, ailenin tepe noktasında yer alıyor. Elbette fiyatıyla da buna göre farklılık mevcut. Z5 Premium'un fiyatı şu an 2799 TL civarında. Fakat hepsiburada.com'da şu an yer alan bir kampanyayla telefonu 2529 TL'ye satın alabiliyorsunuz ki bu da Xperia Z5'e göre aradaki farkı bir hayli kapatıyor.

Tasarımıyla oldukça çarpıcı görünen Z5 Premium, aynalı dış görünümüyle fark yaratıyor. Elimizdeki modeliyle altın renkli olan telefon, krom ve siyah renk seçenekleriyle de tercih edilebilir. Tasarım detaylarıyla doğal olarak daha önce incelediğimiz Compact ve Z5 modellerine benzeyen Premium, en büyük farkı boyutuyla yaratıyor diyebiliriz.

Z5 Premium, 7.8 mm kalınlığında bir telefon. Ayrıca 180 gram ağırlığında. Bu değerlerle Z5'e kıyasla biraz daha kalın ve ağır olan telefon, her ne kadar şık görünse ve farklı modellere göre çok da hantal değil. Fakat yine de bazı kullanıcılar tarafından böyle bulunabilir.

Z5 Premium'un ekran boyutu 5.5 inç. Z5'e kıyasla ekran boyutu 0.3 inç kadar büyürken, bununla beraber ekran – kasa oranı da artmış. Z5 Premium'un ekran – gövde oranı yüzde 70.4 değerinde. Bu alan ekranın altındaki boş alanın biraz daha daraltılmasıyla daha fazla arttırılabilirmiş. Ne de olsa cihazda kapasitif tuşların yerine sanal Android butonları yer alıyor. Fakat bu şekilde bir yol izlenmemiş.

Z5 Premium'un sağ kenarında güç butonuyla bir parmak izi okuyucusu, ses butonları ve deklanşör yer alıyor. Sol tarafta ise SIM kart slotu ile microSD kart yuvası bir kapak altında saklanıyor. Üst kenarda kulaklık, alt tarafta da microUSB bağlantı yerleri bulunuyor.

Z5 Premium'un tasarımından bahsetmemiz gereken bir diğer nokta ise, elbette Xperia Z5 ailesinde bu modelin de IP68 standartlarında olduğu. Bu sayede bu telefonu 30 dakika kadar 1.5 metre derinliğe kadar suya maruz bırakabiliyorsunuz. Yani Z5 Premium ile duşa girebilirsiniz.

Önemli özellikler

Önemli özellikler

Sony Xperia Z5 Premium'un en dikkat çeken önemli özellikleri arasında başı tabii ki 4K ekranı çekiyor. 5.5 inç geniş ekranda 2160x3840 piksel çözünürlüğün sunulması, Z5 Premium'un rakiplerinden fark yaratmasını sağlıyor. Öte yandan ekran renk doygunluğu ve parlaklığıyla da takdire şayan. Tam 806 ppi piksel yoğunluğuna sahip olan ekranıyla, Z5 Premium için bu anlamda piyasanın en iyisi olduğunu söyleyebiliriz. Bundan önce bizi bir bu kadar etkileyen ekranlı model, 577 ppi piksel yoğunluğu değeriyle Samsung Galaxy S6 olmuştu. Onu da buradan söyleyelim.

Elbette incelememiz sırasında Z5 Premium'un 4K ekranını değerlendirmek için çok sayıda 4K video izledik. Görüntü şahane, fakat ne yalan söyleyelim; ciddi bir rekabet unsuru yaratacak ölçüde algı yaratmıyor. Yani eğer Samsung Galaxy S6, LG G4 ve Z5 Premium'da aynı videoyu izlerseniz aradaki farkı ayırt etmeniz zor. Evet, bu modellerden Premium 4K ekran, diğerleri 2K ekran ve doğal olarak arada iki kat çözünürlük farkı var. Fakat bu ekran boyutlarında aradaki farkı çok ayırt edici ölçüde göremediğiniz bir gerçek.

Ekrana ilişkin bir diğer detaysa, görüntü açısının başarı. Ekrana farklı açılardan baktığınızda görüntüden fazlasıyla memnun kalıyorsunuz. Yani sonuç olarak Z5 Premium'un ekranı her açıdan başarılı. Telefondan bu anlamda çok memnun kaldık.

Z5 Premium'un bir diğer önemli özelliği kuşkusuz parmak izi sensörü. Bu sensör Z5 ailesinin diğer üyelerinde de var ve diğerleri gibi bu da çok iyi çalışıyor. Hem çalışması hem konumu yerli yerinde. Sensör, telefonu sol elinizle tutarken işaret parmağınızın, sağ elle tutarken başparmağınızın altında kalıyor ve bu sayede kilit ekranı hızla açılıyor.

Tekrar etmek gerekirse, telefonun bir diğer önemli noktası da su geçirmez oluşu. Xperia Z ailesi bu anlamda her zaman fark yaratmış bir seri ve bu Z5'le de sürüyor. Muhtemelen bunu gelecek modellerde de göreceğiz.

Teknik detaylar ve performans

Teknik detaylar ve performans

Z5 Premium'un teknik detay ve performans notlarına gelirken, ilk etapta söze işletim sistemiyle başlayalım. Elimizdeki telefon Android 5.1.1 Lollipop'la çalışıyor. Fakat Android 6.0 Marshmallow güncellemesine yakında kavuşacağını söyleyelim. Yani bu anlamda kafanızda bir soru işareti olmasın.

Snapdragon 810 işlemciyle çalışan Z5 Premium, 4'er çekirdekli 1.5 GHz Cortex-A53 ve 2.0 GHz Cortex-A57 yongalarından güç alıyor. Grafik işlemci olarak Adreno 430'u görüyoruz. 3 GB RAM ve 32 GB dahili hafızayla gelen telefonun, hafızasını microSD kartla 200GB daha arttırmak mümkün.

Telefonun performansına ilişkin ilk söyleyeceğimiz kesinlikle memnun kalacağınız yönünde. Uygulamalar gayet hızlı açılıyor, web performansı yerinde ve oyunlarda da yüksek başarı alıyorsunuz. Biz de telefonu incelediğimiz süre boyunca çok sayıda karşılaştırmalı teste tabii tuttuk. Şimdi fikir almanız açısından karşılaştırmalı tablolar halinde sonuçları sizlerle paylaşalım.

Kamera

Kamera

Sony, Xperia Z ailesinde her zaman için kameralarıyla iddialı modellere yer verdi. Xperia Z3+'tan sonra 20.7 megapiksel sensörünü güncelleyen Sony, Xperia Z5'lerde 23MP'lik bir sensörle karşımıza çıktı. Z5 Premium'da bulunan sensör de 23 MP ayarında. Bu sayede telefonun piksel kalitesi harika, kamerayla gerçekten de güzel fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Öte yandan elbette telefonla 4K video kaydetmek de mümkün.

Telefon oto modda ilk olarak size 8MP sensör ayarında görüntü çekmenize izin veriyor. Elbette ayarlar altından bunu değiştirebiliyor ve 23MP'e kadar çekebiliyorsunuz. Fakat çektiğiniz fotoğrafların 4:3 görüntü modunda olacağını da söyleyelim. Eğer 16:9 fotoğraflar istiyorsanız, sensörü 20MP ayarında tutmalısınız.

Telefonun otomatik odaklama sistemi harika çalışıyor. Bu sayede hızlı bir şekilde odaklayabiliyor ve fotoğrafı çekebiliyorsunuz. Diğer yandan hareket eden objelerin fotoğrafını çekerken sıkıntılarla karşılaştığımızı da söyleyelim. Otomobil, tren ve farklı senaryolarla denedik ve bunun sonucunda çok memnun kalmadık. Gece çektiğimiz aşağıdaki örneğe baktığınızda, bulanıklıkları fark edebiliyorsunuz.

Xperia Z5 Premium'un kamerasını çekici kılan önemli unsurlardan biri 4K video kaydı yeteneği. Şimdi ekran da 4K olduğu için bu yetenek çok daha fazla dikkat çekici olabiliyor. 4K kaydettiğiniz bir videoyu ekranda 4K izleyebiliyorsunuz.

Son olarak telefonda 5.1 megapiksellik bir ön kameraya yer verildiğini söyleyelim ve Z5 Premium'la çektiğimiz örnek fotoğraflara geçelim.

Örnek Fotoğraflar

Pil ömrü

Pil ömrü

Z5 Premium, 3430mAh'lik bir bataryayla beraber geliyor. Bu şekilde söyleyince, kulağa oldukça dolu bir kapasite gibi geliyor doğrusu. Fakat burada unutulmaması gereken bir şey var ki, o da bu telefonun ne kadar da yüksek çözünürlükte bir ekrana sahip olduğu. Yüksek çözünürlüğün elbette enerji kısmında "bir miktar" karşılığı olacak.

Biz telefonu incelediğimiz süre boyunca genel kullanım noktasında akşam 9 gibi bataryanın tamamen tükendiğine şahit olduk. Kullanırken genellikle müzik dinlediğimizi ve genel bağlantı seçeneklerinin aktif olduğunu da söyleyelim. Ancak ekran ışıklandırmasını düşük tutmakta da fayda var, aksi halde pil çok daha çabuk tükenebiliyor.

Hemen her telefona uyguladığımız 90 dakikalık video testimizde, Z5 Premium'un yüzde 31 değer kaybettiğini gözlemledik. Bunu Galaxy S6 edge+'la karşılaştırdığımızda, bu rekabeti yüzde 23'le 2K'lı S6 edge+'ın önde tamamladığını söyleyebiliriz. iPhone 6S Plus'ın aldığı sonucun da yüzde 22 olduğunu söyleyelim.

Eğer ekran parlaklığını en üst kademeye getirirseniz, Z5 Premium 90 dakikayı yüzde 44 kayıpla tamamlıyor. Bu arada her iki senaryoda da Wi-Fi'ın açık olduğunu belirtelim.

Bu sonuçlar gösteriyor ki, Z5 Premium her ne kadar 4K'lı 5.5 inç boyutunda bir ekranın sahibi olsa da, tam parlaklıkta video izlemek isterseniz onu gün içinde bir – iki kez şarj etmeniz gerekecek. Bu da telefonun en büyük handikabını oluşturuyor. Neyse ki Sony, Z5 Premium'da Hızlı Şarj özelliği sunuyor. Bu sayede 30 dakikalık bir şarj sonucunda pilin yüzde 60'ını doldurabiliyorsunuz. Pilin tamamının dolması ise, bizim aldığımız sonuca göre 2 saat 37 dakikayı buluyor.

Son olarak telefonla 13 saat 38 dakikalık bir konuşma süresi ve 6 saat 13 dakikalık bir aktif kullanım süresi aldığımız bilgisini de verelim.

Özetle

Xperia Z5 Premium, ailenin en üst seviye telefonu. Hem tasarım hem sunduğu özelliklerle bunu ortaya koyan telefon, en göze çarpan özelliği olan 4K'lı geniş ekranıyla fark yaratıyor. Bu nedenle 4K ekrana sıcak bakıyorsanız Z5 Premium sizin modeliniz. Fakat bu özellik çok da elzem değilse, o halde Xperia Z5'i rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Xperia Z5 Premium'u genel olarak biz beğendik. Tasarımıyla, teknik kadrosu ve performansıyla iyi bir Sony telefonu olmuş. Parmak izi sensörünün başarılı çalışması ve su geçirmez kasa yapısına sahip olması yine onu farklı kılan etkenler. Farklı olmak isteyen kullanıcılar Z5 Premium'u değerlendirebilirler.

Kimler Almalı

Üst segment akıllı telefon sahibi olup, bunun yanında yine en üst seviye ekran deneyimi yaşamak isteyenler Xperia Z5 Premium'u kaçırmamalı.

Alternatifleri

Xperia Z5 Premium'a alternatif olarak Samsung Galaxy S6 Edge+'ı da önerebiliriz. Bu model, 2K ekranı ve kavisli kenarlarıyla Xperia Z5 Premium'a en iyi alternatif olarak öne çıkıyor.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli Sony Xperia Z5 Premium
Ürün Markası Sony
CHIP Online Notu
88
İşletim SistemiAndroid 5.1.1
İşlemciQualcomm MSM8994 Snapdragon 810
Çekirdek (CPU)8
Ekran TeknolojisiIPS LCD
Ekran Boyutu5.5 inç
Ekran Çözünürlüğü3840 x 2160 px
Grafik İşlemciAdreno 430
Bellek (RAM)3 GB
Dahili Depolama32 GB
Arttırılabilir Depolama200 GB
Ön Kamera5.1 MP
Arka Kamera23 MP
Çift HatYok
Wi-FiVar
NFCVar
GPSVar
LTE (4G)Var
HDMI (MHL)Yok
BluetoothVar
FM RadyoVar
Konuşma Süresi013:38 saat
Boyutlar75 x 154 x 7.8 mm
Ağırlık180 gr.
Okuyucu Yorumları