Sony Xperia Z5 Premium incelemesi Sony Xperia Z5 Premium testte!

Xperia Z5 ailesinin 4K ekranlı Premium modeli elimizde!

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
88
 • Kullanım (%30)90
 • İnternet (%20)95
 • Multimedya (%20)87
 • Telefon Fonksiyonu (%10)90
 • Fiyat / Performans (%20)78
Satın Al
 • Kamera
 • İyi ve parlak ekran
 • Yüksek performans
 • Geniş 4K görüntü
 • Kaliteli tasarım
 • Harika parmak izi sensörü
 • Pil ömrü
 • Bazı kullanıcılara boyutlarıyla hantal gelebilir

Uzun süredir Xperia modellerinde selef ve halef modellerin birbirlerine benzerliğiyle eleştirilen Sony, Xperia Z5 ailesinde büyük bir fark yaratarak, dünyanın ilk 4K ekranlı cep telefonunu piyasaya sürdü. Xperia Z5 ailesinde Compact, Z5 ve Premium modellerini kullanıcılarla paylaşan Sony, böylece dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Kısa bir süre önce Compact ve Z5 modellerini incelemiştik. Bu defa da ailenin en üst modeli Xperia Z5 Premium elimizde.

Çarpıcı tasarım

Xperia Z5 ailesinin her modeli birbirine temelde benzer yapıda. En bariz farklılıkları tasarımda boyut ve ağırlık, teknik alt yapı kısmında da ekranda yaratan modellerden Z5 Premium, ailenin tepe noktasında yer alıyor. Elbette fiyatıyla da buna göre farklılık mevcut. Z5 Premium'un fiyatı şu an 2799 TL civarında. Fakat hepsiburada.com'da şu an yer alan bir kampanyayla telefonu 2529 TL'ye satın alabiliyorsunuz ki bu da Xperia Z5'e göre aradaki farkı bir hayli kapatıyor.

Tasarımıyla oldukça çarpıcı görünen Z5 Premium, aynalı dış görünümüyle fark yaratıyor. Elimizdeki modeliyle altın renkli olan telefon, krom ve siyah renk seçenekleriyle de tercih edilebilir. Tasarım detaylarıyla doğal olarak daha önce incelediğimiz Compact ve Z5 modellerine benzeyen Premium, en büyük farkı boyutuyla yaratıyor diyebiliriz.

Z5 Premium, 7.8 mm kalınlığında bir telefon. Ayrıca 180 gram ağırlığında. Bu değerlerle Z5'e kıyasla biraz daha kalın ve ağır olan telefon, her ne kadar şık görünse ve farklı modellere göre çok da hantal değil. Fakat yine de bazı kullanıcılar tarafından böyle bulunabilir.

Z5 Premium'un ekran boyutu 5.5 inç. Z5'e kıyasla ekran boyutu 0.3 inç kadar büyürken, bununla beraber ekran – kasa oranı da artmış. Z5 Premium'un ekran – gövde oranı yüzde 70.4 değerinde. Bu alan ekranın altındaki boş alanın biraz daha daraltılmasıyla daha fazla arttırılabilirmiş. Ne de olsa cihazda kapasitif tuşların yerine sanal Android butonları yer alıyor. Fakat bu şekilde bir yol izlenmemiş.

Z5 Premium'un sağ kenarında güç butonuyla bir parmak izi okuyucusu, ses butonları ve deklanşör yer alıyor. Sol tarafta ise SIM kart slotu ile microSD kart yuvası bir kapak altında saklanıyor. Üst kenarda kulaklık, alt tarafta da microUSB bağlantı yerleri bulunuyor.

Z5 Premium'un tasarımından bahsetmemiz gereken bir diğer nokta ise, elbette Xperia Z5 ailesinde bu modelin de IP68 standartlarında olduğu. Bu sayede bu telefonu 30 dakika kadar 1.5 metre derinliğe kadar suya maruz bırakabiliyorsunuz. Yani Z5 Premium ile duşa girebilirsiniz.

Önemli özellikler

Sony Xperia Z5 Premium'un en dikkat çeken önemli özellikleri arasında başı tabii ki 4K ekranı çekiyor. 5.5 inç geniş ekranda 2160x3840 piksel çözünürlüğün sunulması, Z5 Premium'un rakiplerinden fark yaratmasını sağlıyor. Öte yandan ekran renk doygunluğu ve parlaklığıyla da takdire şayan. Tam 806 ppi piksel yoğunluğuna sahip olan ekranıyla, Z5 Premium için bu anlamda piyasanın en iyisi olduğunu söyleyebiliriz. Bundan önce bizi bir bu kadar etkileyen ekranlı model, 577 ppi piksel yoğunluğu değeriyle Samsung Galaxy S6 olmuştu. Onu da buradan söyleyelim.

Elbette incelememiz sırasında Z5 Premium'un 4K ekranını değerlendirmek için çok sayıda 4K video izledik. Görüntü şahane, fakat ne yalan söyleyelim; ciddi bir rekabet unsuru yaratacak ölçüde algı yaratmıyor. Yani eğer Samsung Galaxy S6, LG G4 ve Z5 Premium'da aynı videoyu izlerseniz aradaki farkı ayırt etmeniz zor. Evet, bu modellerden Premium 4K ekran, diğerleri 2K ekran ve doğal olarak arada iki kat çözünürlük farkı var. Fakat bu ekran boyutlarında aradaki farkı çok ayırt edici ölçüde göremediğiniz bir gerçek.

Ekrana ilişkin bir diğer detaysa, görüntü açısının başarı. Ekrana farklı açılardan baktığınızda görüntüden fazlasıyla memnun kalıyorsunuz. Yani sonuç olarak Z5 Premium'un ekranı her açıdan başarılı. Telefondan bu anlamda çok memnun kaldık.

Z5 Premium'un bir diğer önemli özelliği kuşkusuz parmak izi sensörü. Bu sensör Z5 ailesinin diğer üyelerinde de var ve diğerleri gibi bu da çok iyi çalışıyor. Hem çalışması hem konumu yerli yerinde. Sensör, telefonu sol elinizle tutarken işaret parmağınızın, sağ elle tutarken başparmağınızın altında kalıyor ve bu sayede kilit ekranı hızla açılıyor.

Tekrar etmek gerekirse, telefonun bir diğer önemli noktası da su geçirmez oluşu. Xperia Z ailesi bu anlamda her zaman fark yaratmış bir seri ve bu Z5'le de sürüyor. Muhtemelen bunu gelecek modellerde de göreceğiz.

Teknik detaylar ve performans

Z5 Premium'un teknik detay ve performans notlarına gelirken, ilk etapta söze işletim sistemiyle başlayalım. Elimizdeki telefon Android 5.1.1 Lollipop'la çalışıyor. Fakat Android 6.0 Marshmallow güncellemesine yakında kavuşacağını söyleyelim. Yani bu anlamda kafanızda bir soru işareti olmasın.

Snapdragon 810 işlemciyle çalışan Z5 Premium, 4'er çekirdekli 1.5 GHz Cortex-A53 ve 2.0 GHz Cortex-A57 yongalarından güç alıyor. Grafik işlemci olarak Adreno 430'u görüyoruz. 3 GB RAM ve 32 GB dahili hafızayla gelen telefonun, hafızasını microSD kartla 200GB daha arttırmak mümkün.

Telefonun performansına ilişkin ilk söyleyeceğimiz kesinlikle memnun kalacağınız yönünde. Uygulamalar gayet hızlı açılıyor, web performansı yerinde ve oyunlarda da yüksek başarı alıyorsunuz. Biz de telefonu incelediğimiz süre boyunca çok sayıda karşılaştırmalı teste tabii tuttuk. Şimdi fikir almanız açısından karşılaştırmalı tablolar halinde sonuçları sizlerle paylaşalım.

Kamera

Sony, Xperia Z ailesinde her zaman için kameralarıyla iddialı modellere yer verdi. Xperia Z3+'tan sonra 20.7 megapiksel sensörünü güncelleyen Sony, Xperia Z5'lerde 23MP'lik bir sensörle karşımıza çıktı. Z5 Premium'da bulunan sensör de 23 MP ayarında. Bu sayede telefonun piksel kalitesi harika, kamerayla gerçekten de güzel fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Öte yandan elbette telefonla 4K video kaydetmek de mümkün.

Telefon oto modda ilk olarak size 8MP sensör ayarında görüntü çekmenize izin veriyor. Elbette ayarlar altından bunu değiştirebiliyor ve 23MP'e kadar çekebiliyorsunuz. Fakat çektiğiniz fotoğrafların 4:3 görüntü modunda olacağını da söyleyelim. Eğer 16:9 fotoğraflar istiyorsanız, sensörü 20MP ayarında tutmalısınız.

Telefonun otomatik odaklama sistemi harika çalışıyor. Bu sayede hızlı bir şekilde odaklayabiliyor ve fotoğrafı çekebiliyorsunuz. Diğer yandan hareket eden objelerin fotoğrafını çekerken sıkıntılarla karşılaştığımızı da söyleyelim. Otomobil, tren ve farklı senaryolarla denedik ve bunun sonucunda çok memnun kalmadık. Gece çektiğimiz aşağıdaki örneğe baktığınızda, bulanıklıkları fark edebiliyorsunuz.

Xperia Z5 Premium'un kamerasını çekici kılan önemli unsurlardan biri 4K video kaydı yeteneği. Şimdi ekran da 4K olduğu için bu yetenek çok daha fazla dikkat çekici olabiliyor. 4K kaydettiğiniz bir videoyu ekranda 4K izleyebiliyorsunuz.

Son olarak telefonda 5.1 megapiksellik bir ön kameraya yer verildiğini söyleyelim ve Z5 Premium'la çektiğimiz örnek fotoğraflara geçelim.

Örnek Fotoğraflar

Pil ömrü

Z5 Premium, 3430mAh'lik bir bataryayla beraber geliyor. Bu şekilde söyleyince, kulağa oldukça dolu bir kapasite gibi geliyor doğrusu. Fakat burada unutulmaması gereken bir şey var ki, o da bu telefonun ne kadar da yüksek çözünürlükte bir ekrana sahip olduğu. Yüksek çözünürlüğün elbette enerji kısmında "bir miktar" karşılığı olacak.

Biz telefonu incelediğimiz süre boyunca genel kullanım noktasında akşam 9 gibi bataryanın tamamen tükendiğine şahit olduk. Kullanırken genellikle müzik dinlediğimizi ve genel bağlantı seçeneklerinin aktif olduğunu da söyleyelim. Ancak ekran ışıklandırmasını düşük tutmakta da fayda var, aksi halde pil çok daha çabuk tükenebiliyor.

Hemen her telefona uyguladığımız 90 dakikalık video testimizde, Z5 Premium'un yüzde 31 değer kaybettiğini gözlemledik. Bunu Galaxy S6 edge+'la karşılaştırdığımızda, bu rekabeti yüzde 23'le 2K'lı S6 edge+'ın önde tamamladığını söyleyebiliriz. iPhone 6S Plus'ın aldığı sonucun da yüzde 22 olduğunu söyleyelim.

Eğer ekran parlaklığını en üst kademeye getirirseniz, Z5 Premium 90 dakikayı yüzde 44 kayıpla tamamlıyor. Bu arada her iki senaryoda da Wi-Fi'ın açık olduğunu belirtelim.

Bu sonuçlar gösteriyor ki, Z5 Premium her ne kadar 4K'lı 5.5 inç boyutunda bir ekranın sahibi olsa da, tam parlaklıkta video izlemek isterseniz onu gün içinde bir – iki kez şarj etmeniz gerekecek. Bu da telefonun en büyük handikabını oluşturuyor. Neyse ki Sony, Z5 Premium'da Hızlı Şarj özelliği sunuyor. Bu sayede 30 dakikalık bir şarj sonucunda pilin yüzde 60'ını doldurabiliyorsunuz. Pilin tamamının dolması ise, bizim aldığımız sonuca göre 2 saat 37 dakikayı buluyor.

Son olarak telefonla 13 saat 38 dakikalık bir konuşma süresi ve 6 saat 13 dakikalık bir aktif kullanım süresi aldığımız bilgisini de verelim.

Özetle

Xperia Z5 Premium, ailenin en üst seviye telefonu. Hem tasarım hem sunduğu özelliklerle bunu ortaya koyan telefon, en göze çarpan özelliği olan 4K'lı geniş ekranıyla fark yaratıyor. Bu nedenle 4K ekrana sıcak bakıyorsanız Z5 Premium sizin modeliniz. Fakat bu özellik çok da elzem değilse, o halde Xperia Z5'i rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Xperia Z5 Premium'u genel olarak biz beğendik. Tasarımıyla, teknik kadrosu ve performansıyla iyi bir Sony telefonu olmuş. Parmak izi sensörünün başarılı çalışması ve su geçirmez kasa yapısına sahip olması yine onu farklı kılan etkenler. Farklı olmak isteyen kullanıcılar Z5 Premium'u değerlendirebilirler.

Kimler Almalı

Üst segment akıllı telefon sahibi olup, bunun yanında yine en üst seviye ekran deneyimi yaşamak isteyenler Xperia Z5 Premium'u kaçırmamalı.

Sony Xperia Z5 Premium Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Sony Xperia Z5 Premium
Ürün Türü Cep Telefonu
CHIP Online Notu 88
Üretici Sony
Firma Sony Mobile     (212) 473 77 77
İşletim Sistemi Android 5.1.1
İşlemci Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810
Çekirdek (CPU) 8
Ekran Teknolojisi IPS LCD
Ekran Boyutu 5.5 inç
Ekran Çözünürlüğü 3840 × 2160 px
Grafik İşlemci Adreno 430
Bellek (RAM) 3 GB
Dahili Depolama 32 GB
Arttırılabilir Depolama 200 GB
Ön Kamera 5.1 MP
Arka Kamera 23 MP
Çift Hat Yok
Wi-Fi Var
NFC Var
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Var
Konuşma Süresi 13:38 saat
Boyutlar 75 × 154 × 7.8 mm
Ağırlık 180 gr.
Satın Al

Alternatifleri

Xperia Z5 Premium'a alternatif olarak Samsung Galaxy S6 Edge+'ı da önerebiliriz. Bu model, 2K ekranı ve kavisli kenarlarıyla Xperia Z5 Premium'a en iyi alternatif olarak öne çıkıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 52 Yorum

5.5" fiziksel ekranda 3840 × 2160 px çözünürlük görüntüyü görebilmek mümkün değil. Fiziksel boyutla Pixel türünden çözünürlük var. 30" ekranda dahi 4K görmek ancak % 125- % 150 büyültme ile mümkün. Kaldıki 4K yı işleyebilecek ekran kartı bu telefondan pahalı. Aşırı tutarsızlık var. Pazarlamacılar yokmu, eşşeği kireçle boyayıp beyaz bey atı diye millete anlatıyorlar.

@14 Ocak 2016 03:38 Ciddi bir şey soracağım salak mısın ? Büyüme küçülme demişsin. Ekran sadece video resim ve destekleyen oyunlarda 4K oluyor.. Normal menüde gezerken ekran 1080 P Full HD çözünürlüğüne dönüyor.. Batarya için.. Ama bilmeden etmeden konuşan bir milletiz. Ayrıca 4K olmayan ekranı 4K diye tanıtırsa alacağı davaları düşün ? Ayrıca piyasaya sürmeden özelliklerini denetleyen ve onay veren kurumlar var.. Ama sen nereden bileceksin ?

@14 Ocak 2016 03:38 Biraz saçmalamışsın SID standardı nedir nasıl çalışır bir araştır istersen

@14 Ocak 2016 05:24 Salak değilim, Senin terbiyesiz olduğun aşikar. Uzun süredir 4K birçok ekran kullandım, 4K nedir, 8K nedir, Standartları DPI, Zoom, Jeita çalışmaları dahil hepsini biliyorum. 4K ile yazılım çözümleri de ürettim. 1080 P o ekran için yine fazla. Ceza falan Türkiye de kim verecek ? Aynı telefon USA da öyle 4K ekran diye değil, 4K medya desteği diye satılıyor 4K resim çekemez, gösteremez, ekranı 4K sunamaz. Buna rağmen 4K heryerinde. Hadi koş engel ol şahsiyeti bozuk birey.

@14 Ocak 2016 11:52 SID nedir biliyorum, JEITA çalışmalarını da IEEE standartları, ISO, ANSI ye üyeyim takip ediyorum. Saçma bir durum yok. 4K görebilmen için fiziksel olarak görüntüleyici, (Monitor Layout ) makul bir boyda olmalı. Mesela 40" o zaman 4K de olan pixelleri % 100 e yakın görebilirsin. 5.5" ekran en fazla 640x480 i % 100 de gösterebilir DPI ile oynayıp daha fazla ışık vererek görüntü değiştiriyorlar. Kullanıcı vaybe diyor aslında görüntüyü görebilmek büyük ekrana ihtiyaç duyar.

@14 Ocak 2016 20:19 samsung s6 edge plus almak en mantıklı o zaman

@15 Ocak 2016 02:34 ciddin çok şaşırdım, bu konuşlardan samsung almaya nasıl geldin

@14 Ocak 2016 03:38 Telefon 4K video çekiyor zaten fotoğrafda 8MP 4K oluyor senin yazdığın şeylerde tutarsızlık var asıl. Ayrıca zaten fotoğrafı ve videoyu açtığında telefon 4K moda geçiyor hertürlü çekiyor ve izliyorsun 4K olarak. pikseller yanıp sönüyor yani telefonun çözünürlüğü değişiyor fiziksel olarak bir iki youtube videosu izleyeydin keşke

@14 Ocak 2016 03:38 kardeşim beni güldürdün rabbimde seni güldürsün

@14 Ocak 2016 20:15 Hadi yaaa.breh breh brehh

Selam gencler bu telefonu 1 hafta kullandim cihaz fazla cok isiniyor. Ve bir haftada satmak zorunda kaldim. Oyunlar tam ekran degil yan tuslar kaybolmuyor. Hizi stabili iyi ama iste z5 premium sanki z5 olmus z5 ise z4 olmus gibi bir his var. Kalite olarak iyi ama bana uyumlu degil. Tesekurler

bu özellikleri iphone veya samsung yapsa yere göğe sığmazdı, inceleme sadece eleştiri dolu olmuş

Bu telefonu övenler tamamen sacmalamis ekran cozunurlugunun tabiki faydasi var wvet piksellero goremezsin ama piksellerin yogunlugu göruntunun renk ve diger ozelliklerinim yogunlugunu artticiragindan daha canli bir ekrana sahip olursun 4k yi tabiki goremezsin git sinemaya orda gör!!!!!

Teknosaya gittim alacam diye .gittim baktım inceledim galeri rehber filan hızına bakıyordum ama telefon 4-5 saniye kasti neden bilmiyorum islemcisinden galiba uygulamaları kapatırken kasti htc alacam artık .daha almadan kasarsa işimiz var yeminlen kasti belki inanmayabilirsiniz ve fanboyluk yok

@24 Ocak 2016 13:53 telefon saatlerce açıktır orasını da geçtim içinde adam akıllı yazılım yoktur normal yani kasması hemen vazgeçilirmi 4k istiyorsanız s820 li bir telefon lazım veya daha üstü henüz böyle telefon yok

Oldukça güzel bir cihaz. Ekranı birçok markanın amiral modelinden daha iyi. Bence 4k çok gerekli bir özellik değil ancak millet bu saçma sapan özelliklere bakıp telefon almıyor mu? Oysa ki bu cihazın 4k ekranından önce; stabil çalışmasının, dayanıklı kasasının, başarılı kamerasının ön plana çıkması gerekirdi.

Şarj %5 ten % 100 1 saat 40 dakika sürüyor. Bazı premium kullanan arkadaşlar 45 dakikada tamammen dolduğunu söylüyor anlamış,deyilimmm

Bu telefonla yapılacak video çekimlerini ancak 4K özelliği olan TV de zevkle izlenir diye düşünüyorum, ancak! kullandıkları codeclerinde sorun yaşar mıyız bilmiyorum. Alıp kullanan arkadaşlarımız var ise lütfen telefon hakkındaki genel görüşlerini bildirsinler.

benim gözümde efsane modellerden birisidir

İphone 6 bile bu telefondan daha çok iş yapar Sony tam bir fiyasko!

@29 Ocak 2016 23:39 aha geldi yine iphoneciler! olum o para iphone 6 ya verilir mi?

Selam s6 edge+ kulandim piksel hatasi verdi servis sifirla deyisti oda verdi lg g4 ekraninda en ufak sikismada ekran kayma sorunu var AMOLED ekranın sikintilari cok 4k patenti sony de 50 dakika 4k vidyo cektim isinmadi cihazi tukiyeden aldisaniz varli verigilerden dolagi kisarak getiriyorlar ben telefonu Japonya aldim harika 50 dakika 4k vidyo cektim samsung asla para vermem yazik samsung soyan firma

@31 Ocak 2016 17:00 hangi siteden nasıl getirdin???

Bunlarda laptoptaki sistem var bakır kanallarla soğutma diger modellere göre daha iyi modern bi sistem bazilarinda yok gidin Japonya'dan alin sony z5 premium türkiyede satilan cihazla farki gorun sony sizi soymuyor turkiye soyuyor

Sony z5 premium 6.0 marsmelow guncelemesiyle direk 4k olucak telefona laf diyenler ya cok cahil ya cok aptal tada teknoloji haberiniz yok ipone meraklikari diyorum iphone 6s kamerasi tam fiyasko lg g4 ayni iphone zengin deyil cahil telefonu

konuşmaları dikkatlice okuyup bişeyler çıkarmaya çalıştım kendime 1 hafta öncesine kadar bende lg g4 kullanıyordum telefondan da gayet memnundum (bataryası hariç) :) ama sony premium chrome rengini görünce sebebsiz bi şekilde görünüşü cezbetti beni. Telefona gelince malzeme kalitesi ve bataryası eşsiz ekranına gelecek olursak özellikle kaliteli fotograflarda ekranın 4k ya geçisini görmek süper. benim tek - not vereceğim yer makerada ki makro modu detaylara inildiğinde beklenen netliği sunmuyor

Bunun Japonya'da üretileni getirmiyorlar mı? Kime sorsak Çin diyorlar. Kimi sitede 2.400 TL civarında kimisinde 2.800 TL civarında üretim yerini sorarsanız her ikisi de Çin.

Hangi sitede yorum okiduysam herkez cok iyi oldugundan bahsetmis alali 1 hafta oldu elimden birakamoyorim 3gb ram a karsi olanustu performans

Su anda bu yorumu beğenmediğinizi söylediğiniz o telefondan yapıyorum telefonu bırak kullanmayı netten bile olsa arastirmamıs ınsanlar gereksiz yorum yapmış bence. Alın kullanın 0 sıkıntı stabil olarak bilinen biraz ısınma var otomatik kamera kullanımındaki hatalar guncellemeyle giderildi ve hızı olsun tasarımı olsun gayet tatmin edici

BEYLER ALALIM MI ALMAYIM MI ISINMA SORUN VARMI

alın alın ekonomiye can verin

Arkadaşlar hayırlı akşamlar ben sony Xperia z5 premium kullanıcısıyım 2 defa aynı sorunla karşılaştım bu zamana kadar sorun şu ilkini söyleyeyim facebook da şarjda takılı şekilde görüntülü konuşma yaparken telefon aniden kapandı ekran böyle hafif griye daha sonra siyaha dönüp kapanıp açıldı ikincisi de yine şarjda telefonu kullanırken sadece facebook da öyle sayfalarda gezinirken aynısı oldu ve şunu ekleyeyim telefon ısınmıştı...anlayamadım arkadaşlar benim direk aklıma ısınmadan dolayı olmuştu

@28 Mart 2016 10:48 telefon ne zamanlarda ısınıyor ? hemen ısınıyor mu?almayı düşünüyordum ama birisi video 1080 ple bile çekilmiyor çok ısınıyor kapanıyor dedi sizce nasıl?

sony z5 premiumda sim kart takılıp çıkartırken cihaz kendini resetliyor açılıp kapanıyor. Bu normal midir

@05 Nisan 2016 13:37 z serısı genelı oyle bı problem degıl bu bende z3 var sım kartını cıkarırsan kapanıp acılır

Öyle oluyo zaten sim takıp ya da çıkarınca telefon kendini resetlemiyor.sadece yeniden başlıyor

Negatif yazanlar malesef bu cihaza ya sahip değiller yada layık değiller marshmallow ile ana ekrana 4k geldi normal kullanımda 2 gün internet ve oyun ağırlıklı 1 tam gün gidiyor.antutu 89.341 skor yaptı.internet ve kullanırken hiç ısınma yok yüksek grafikli oyunlarda iphonelar kadar ısınıyor ama performans düşmüyor ısıyı emip dağıtacak bir sistemi mevcut.Androidlerda şarjı uzatmanın yolu sürekli arka planda çalışan uygulamaları durdurmak inatçı olanıda devredışı bırakmaktır örneğin google harita

Android 6 ile ana ekranada 4k desteği geldi zaten cihazın 6 ya göre ayarlandığı söylenmişti.6.0.1 ile kamera, performans ve batarya iyileştirildi.Cihaz gerçekten taş gibi eleştiren arkadaşlar çok anlamsız geldisony şuan z2 ye dahi 6.0.1 vermiş durumda ektanlara çift tıklamayla kapanma özelliğide geldi.Gönül rahatlığıyla alabikirsiniz tavsiye ettiğim arkadaşlar kesinlikle memnun kaldılar.

Çok kaliteli taş gibi cihaz lütfen standlarda z5p yi elinize alın kaliteyi hissedin. 4 k ekran keskinlik ve gerçek renkleri veriyor (beyaz dengesini ayarlıyabiliyorsunuz) gece çekimleri marshmallow ile iyileşti çift tıkla açılıyor ve çift tıkla kapanıyor 6.0 ile ana ekran da 4k oldu (daha önce android 5 desteklememiş) herşeyiyle mükemmel bir telefon çelik ve camın verdiği mükemmel bir tutuşu ve performansı var.50 dak.varan 4k çekim yapıp 4 k ekranda seyrediyorsunuz. Kesinlikle tavsiye.

Şuan sony xperia z5 premium kullanıyorum. Hiç bir sıkıntım yok. Çok ısındığı doğru ama bazıları abartmış. Yok 5dakka video izleyince ısınıyo yok kapanıyo inanmayın. Yani bende öyle bi sıkıntı yok istediğim süre boyunca izliom. Kamerasıda bir harika ıphone o kadar para vereceğinize sony alın derim tabi bu sizin şahsi fikriniz. Büyük bir önyargı oluşmuş ıphone hariç telefonlara. Elmadan şaşma diyenleri bir türlü anlayamıyorum ilk önce ön yargıyı kaldırın sevmezseniz kötü eleştiri yapcaksanız size

@26 Haziran 2016 10:31 birsey sorcam hocam.z5 premiumun ses ozelligi nasil .yani kulaklik deil.zil sesini muzik calari disari verme sesi. Biri aradimi zil sesi olarak mp3 u yapabiliyormuz . Ses nasil hoparlorde mp3 yada zil sesi

z3 kullandım 4 ay kadar memnundum sattım 1850 aldım 1500 sattım z3 sıkıntısı ekran parlaklığı ve sesi kısık onun dışında harika şimdi de z5 pr. almayı düşünüyorum eminim ki fazla fark yok kamerası 30 mp olsada fark yok önemli olan kullanışlı olması arıza vermemesi z3 sıkıntı yaratmadı model yükseltip z5 almak inşallah memnun kalırım

Telefonu bayağı bir araştırdim çok sevdim ama ekranı çok mu büyük geliyor kullanımı rahat mı değil mi emin olamadım.Alanlar cevap yazabilir mi

Cihazı 6 aydır kullanıyorum hiçbir sıkıntısı yok alacak arkadaşlara kesinlikle tavsiye ederim.Adamakıllı telefon olmuş bu kasa tipini seviyorsanız pişman olmazsınız.Gerek kamera gerek ekran keskinliği ve abartısız gerçek renkleri sunması bakımında bir çok üstünlüğü var zaten ekranın beyaz dengesinide zevkinize göre ayarlıyorsunuz sakarlığımdan masada 2 defa çay döküldü iyiki su geçirmezmiş hemen yıkayıp kuruladım değilse cihazı elden çıkarmış veya epey bir masraf yapmış olacaktım.Tavsiye ederim

Telefonu 6-7 ay çok güzel kullandım hiç bir sorun yoktu (oyunlarda aşırı ısınma hariç) fakat kulaklık jak girişinde önceleri rahatlıkla müzik dinleyebiliyordum 1 ay sonra kulaklığı taktığımda telefon kulaklığı algılamadı internetten araştırdım biraz bazı arkadaşlarda bu durumdan şikayetçi telefonu garantiye yolladım bu yüzden hala gelmedi YAKIŞMADI SONY sana şunuda ekleyeyim çocukluğumdan beri sony markası kullanıyorum ve hayrandım...selamlar saygılar

Birçok markanın çeşitli telefonlarını kullandım. Ama z5 premium mükemmel.. Elde çok kaliteli hissi veriyor. Gerçekte de kaliteli. Uygulamalar hızla açılıyor, ısınma yok,pil uzun süre gidiyor, fotoğrafları bi harika. Diğer telefonlar bir yana z5 premium bir yana. Teşekkürler sony...

@23 Ekim 2016 19:00 Merhaba. Z5 Premium üretimi durdu diye duydum. Siz telefonu nereden aldınız acaba?

Peki Sony ısınma sorunu nu ne yaptı z5 prenium ısınma sorunu normal mi yoksa aşırı onu öğrenmek istiyorum

arkadaşlar beğenmediyseniz yeni çıkan telefon var çok süper onu alınaynı fiyaet hemen hemen reeder p11s 10 çekirdekli ve 4 gb ramli bir telefon oldukça hızlı

Selam herkeze. Ben z5 premium almayı düşünüyorum , oyun fazla oynamam fotoğraf çekmeyi seviyorum tavsiye eder misiniz . teşekkürler.....

merhaba arkadaşlar moto z ve z5 premium arasında kaldım lütfen yardım ????

Hocam merhaba aynı anda 2 hatta aktifmi şebeke olarak değil kullanım olarak yani Bir hattan görüşme yaparken diğer hatta gelen çağrıları duyabiliyor muyuz

Sen de yorum yaz