Her kategoride 2007'nin en iyi yazılımları

CHIP Online size 2007'nin en iyi yazılımları ve bunların ücretsiz alternatiflerini tanıtacak...

  • Halil Mollaoğlu
Her kategoride 2007'nin en iyi yazılımları

Medya yazımı, güvenlik, sistem optimizasyonu: CHIP Online size 2007'nin en iyi yazılımları hakkında bilgi veriyor ve bunlara en yakın ücretsiz alternatifleri gösteriyor.

Her alandan en iyi programlar: değerlendirmemiz sayesinde her kullanım alanında doğru yazılımı bulabilir ve buna uygun ücretsiz alternatifleri görebilirsiniz.

Medya-yazım setleri

Nero dışında hiçbir ürün HD diskler, video ve resimler için bu kadar fazla özellik sunmuyor. Eğer sadece boş medyalara yazmak istiyorsanız hem sabit diskinizden yer tasarrufu yapabilirsiniz hem de bütçenizi fazla zedelememiş olursunuz.

Medya-yazım setleriEn iyi yazılım: Nero 8
Nero, 8. sürümde de yazım programını multimedya setine dönüştürmeye devam ediyor. En yeni sürüm için geliştiriciler, görevleri basitleştiren ve her şeyden önce hızlandıran yeni bir başlangıç merkezi düşünmüşler. Ayrıca Nero 8 yeni işletim sistemi Windows Vista'nın kenar çubuğu için bir araç da sunuyor ve artık çizik CD'lerden veri kurtarımı için bir modül içeriyor. Yeni içeriğe dâhil edilmiş olan yedekleme-aracı özel bir programın yerini tamamen alabiliyor.

Fiyat: yaklaşık 70$

Medya-yazım setleri Ücretsiz alternatif: DeepBurner
Ücretsiz DeepBurner, Nero 8 gibi satın alma zorunluluğu olan programlar için gerçek bir alternatif. Ama yazılım sadece fiyat konusunda avantaj sunmuyor. Yaklaşık 3 MB boyutu ile DeepBurner son derece hızlı ve diskte az yer kaplıyor.

Ücretsiz yazılım Veri-CD/DVD'leri ile baş edebiliyor ve elbette müzik ve fotoğraf CD'leri oluşturabiliyor. Program Burn-Proof'u destekliyor ve böylece medyalarınızı harabe haline getirmiyor. Maksimum yazım hızı, diğer ücretsiz araçlarda olduğu gibi yapay olarak sınırlandırılamıyor.

CHIP Download: DeepBurner

Medya-yazım setleri

Güvenlik-setleri

İnternette sörf yapanlar asla bunu asla korumasız bir biçimde yapmamalılar. Ama her Internet-Security diye adlandırılan setinde tüm boşlukları kapattığı söylenemez. CHIP Online bu alanda yedi adayı teste tâbi tuttu.

Güvenlik-setleriEn iyi yazılım: Kaspersky Internet Security 7.0
İyi tanıma oranları, hızlı tepki süresi ve az kaynak tüketimi - Kaspersky 2007'de zararlılara karşı en iyi hepsi-bir-arada setini sundu. Dayanıklı virüs koruması dışında yazılım iyi bir spam ve kimlik-avı filtresi ile bizleri etkiliyor. Kaspersky Internet Security, %92.8 spam tanıma oranı ile en iyi sonucu veriyor. Sanal-suç problemi No: 1'de de Kaspersky ikna etmeyi başarıyor: testimizde paket tüm kimlik-avı sitelerini tanıdı.

Fiyat: yaklaşık 44$

Güvenlik-setleriÜcretsiz alternatif: El yapımı güvenlik
Satın alma zorunluluğu olan güvenlik-setine denk gerçek bir alternatif piyasada yok. Yine de ücretsiz sürüm isteyenler güvenlik yapıtaşlarını ücretsiz yazılımları birleştirerek oluşturmak zorundalar. Bu durumda en sık karşılaşılan problem yazılımların tek teker uyum içinde birbiri ile çalışamaması. En popüler anti-virüs çözümü Avira'nın Antivir yazılımı. Ücretsiz kişisel bir güvenlik duvarını ise ZoneAlarm ile elde edebilirsiniz. AntiSpam modülü olarak ise Spamihilator programını öneriyoruz.

Güvenlik-setleri

PDF Araçları

PDF dokümanları ile çalışanlar bazı şartlar altında pahalı olan Adobe çözümünden uzak durabilirler. Ev kullanımı için çoğu durumda ücretsiz çeviriciler yetiyor.

PDF AraçlarıEn iyi yazılım: Scansoft PDF Converter
İlle de her seferinde o 580 Dolarlık Adobe Acrobat olmak zorunda değil. Çok daha ucuz olan PDF Converter Professional 4 ile metinleri, grafikleri ve formül öğelerini doğrudan PDF üzerinde düzenleyebilirsiniz. Buna ek olarak yazılım yeni PDF/A standardını da destekliyor. İstek üzerine dokümanları PDF formatına dönüştürmekle kalmıyor, tam tersi olan PDF dokümanlarını Office formatına dönüştürme işlemini de yapabiliyor. Sonuç olarak diğer dönüştürme araçları ile karşılaştırdığımızda daha az hata ortaya çıkıyor.

Fiyat: yaklaşık 130$

PDF AraçlarıÜcretsiz alternatif: PDF Creator
Ücretsiz araç PDFCreator kendini Windows'a bir yazıcıymış gibi göstererek dokümanlarınızı otomatikman PDF olarak kaydetmenize izin veriyor. Oluşturulan dosya daha sonra e-mail olarak yollanabiliyor veya çevrimiçi sunulabiliyor. Yazılım Postscript-Interpreter GPL Ghostscript'i kullanıyor. Diğer özellikler: PDF şifreleme ve birden çok dokümanı tek bir PDF dosyasına dönüştürme.

CHIP Download: PDFCreator

PDF Araçları

İmaj (yedekleme) programları

Bir sabit disk çökmesi yaşamış olanlar önemli dosyaları kaybetmenin ne demek olduğunu bilirler. Tek koruma: düzenli aralıklarla bir yedekleme oluşturun.

İmaj (yedekleme) programlarıEn iyi yazılım: Avanquest Perfect Image 11
Perfect Image 11, verilerinizin güvenliğini sağlıyor. Yazılım bu iş için iki farklı modül sunuyor: ana program her türlü sabit disk görevini gerçekleştiriyor. Bölümlemek, klonlamak veya komple sistem imajı oluşturmak gibi işlemler çocuk oyuncağına dönüyor. Ek olarak kurtarma diskleri oluşturabilir ve yedeklerinizi ağ sürücülerine veya Raid sistemlerine atabilirsiniz. Fakat buradaki püf nokta "Autosave" aracı. Bu araç kendini başlangıç dosyaları arasına ekliyor ve eğer önceden bir kez yedek oluşturduysanız bundan sonrasını sizi rahatsız etmeden arka planda hallediyor.

Fiyat: yaklaşık 44 Dolar

İmaj (yedekleme) programlarıÜcretsiz alternatif: TrayBackup
Baştan uyaralım: ücretsiz araç TryBackup profesyonel bir yedekleme programının yerini tutamaz. Yine de yazılım özel kullanım için iyi hizmetler sunuyor. TrayBackup verilerinizin düzenli olarak yedeklenmesi ile ilgileniyor. Bu işi yaparken tek tek dosyaları veya tüm alt klasörleriyle bir dizini yedekleyebiliyor. Taşınabilir medyalara yedekleme veya marjinal yedek alma işlemi fonksiyon yelpazesi dahilinde. Ne yazık ki kullanıcı arayüzüne alışmak bir miktar zaman alıyor.

Download: TrayBackup

İmaj (yedekleme) programları

Resim düzenleme

Dijital kameralar zafer alayına gireli, resim düzenleme yazılımları pazarı da coştu. Profesyonel resim yönetimi çok pahalı ama az miktarda parayla da gösterişli sonuçlar elde edebiliyorsunuz.

Resim düzenlemeEn iyi yazılım: Adobe Photoshop CS3
Yeni Photoshop'a ilk baktığımızda komple yeniden düzenlenmiş ve daha derli toplu bir arayüz gözümüze çarpıyor. Nihayet resimlerinizi düzenlemek için daha fazla alana sahipsiniz. Sayısız miktarda palet berrak bir şekilde monitörün sağ tarafında duruyor ve sadece istek üzerine tamamen açılıyorlar.

Dış görünüşün yanında Adobe kaput altında da değişiklikler yaptı. Hızlı seçim aracı yeni fonksiyonu sayesinde daha etkin çalışıyor. Topluluğun isteği üzerine CS3 yeni, kayıpsız bir filtre sunuyor; tonlama ve histogram artık güçlü bir araca dönüşmüş durumda.

Fiyat: yaklaşık 1460$

Resim düzenlemeÜcretsiz alternatif: GIMP
Gimp, açık kaynaklı bir ürün ve bu yüzden ücretsiz. Ama buna rağmen Photoshop'un bazı özelliklerini sunuyor - en azından yarı-profesyonel alanda. Vektör grafikleri ve düzey etkileşimine hâkim ve birçok ücretsiz eklenti ile yeni filtreler ve fonksiyonlar kazanıyor. Hatta Photoshop'a ait olan PSD formatını bile kısmen düzenleyebiliyor.

Profesyonel baskı alanı için Gimp yeterli olamıyor. Program, eksik CMYK desteği yüzünden aksıyor ve geniş çaplı bir metin biçimleme de şimdiye kadar mümkün olmadı. Şimdilik yüksek parlaklıkta dergi basımı yapmayanlar bu resim düzenleme yazılımı ile mutlu olabilirler - en azından paradan bayağı tasarruf edecekleri kesin.

CHIP Download: Gimp

Resim düzenleme

Office paketleri

Eğer iş metin düzenleme, tablolar, sunumlar vb. ise Microsoft'tan yolunuz şaşmamalı. Yine de ücretsiz paket OpenOffice gerçek bir alternatif olmayı başarabiliyor.

Office paketleriEn iyi yazılım: Microsoft Office 2007 Professional
En yeni Office 2007 büyük çapta bir değişim geçirdi ve tamamen yeni bir arayüz ve cilalanmış kullanıcı-yönlendirme özellikleri ile geldi. Güzelliği bir yana Office paketi yine de hiç olmadığı kadar profesyonel duruyor. Artık metin biçimlendirme işlemini fareniz nerdeyse orada yapabiliyorsunuz. Excel tablolarındaki grafiksel tabanlı sayı değerleri daha fazla görüş açısı sunuyor ve Powerpoint güçlü 3D-efektleri ile büyülüyor. Toplamda başarılı bir sürüm olmayı beceriyor. Akıcı arayüzü sayesinde çalışmak, önceki sürümlere göre daha kolay ve daha hızlı.

Fiyat: yaklaşık 880$

Office paketleriÜcretsiz alternatif: OpenOffice.org
Ücretsiz Office paketi metin düzenleme, tablo hesaplama, sunum yazılımı, grafik yazılımı, veritabanı yönetimi ve formül düzenleyiciden oluşuyor. Böylece paket, satın alma zorunluluğu olan rakiplerine denk modüller sunmuş oluyor. Geçen zaman zarfı için yazılım paketi 25 farklı dilde yayımlandı ve Microsoft'un Office formatları ile baş edebiliyor. En çok yardımcı olan unsuru ise programa gömülü PDF formatı desteği. Böylece zahmetli yazıcı-çözümleri veya pahalı çevirme araçları çoğu zaman gereksiz hale geliyor. Ticari StarOffice'e nazaran OpenOffice clipart, yazı tipleri veya kapsamlı kalıplar gibi ekstralarla gelmiyor. Her halükarda paket sonradan genişletilebiliyor.

CHIP Download: OpenOffice

Office paketleri

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

cogu bilinen seyler ama yinede guzel calısma olmus, bu konularda yeni arkadaslara baya yararlı olur...

Kaspersky 1 Numara

Şu microsoft office'nin fiyatını gördüğümde "çüşş" diye mırıldandım...
bayıldım....

pdf aracı olarak foxit reader derim

Zaten çoğu kişin kullandığı program bu test iyi olmuş kullananları hiç yoktansa kafalarında soru işareti bırakmaz fazla derler peki bu nasıl en iyisi seçildi. testler sonucu peki iyi test edildi mi derler rahat olun CHIP iyi test yapar.

Kaspersky 1. tamamda Panda nın ve Eset'in olmaması şaşırtıcı

KasperSky Internet Security 7.125 En iyiyi arayanlar için şu an alınabiliecek süper bir yazılım.

Her zaman demişimdir Kaspersky 1, Norton 2 diye..

nod 32 tavsiyemdir,

norton felan ne ya hiç sevmiyom kaspersky veya nod32 tercih ederim..

Hepsi iyi güzelde imaj(yedekleme) kategorisinde Acronis'in adının geçmemesi çok tuhafıma gitti...

Bence 2007'nin en kullanışlı yazılımı Microsot Office 2007 Professional. Alternatif olarak OpenOffice'i kullanmayı denedim ama bir türlü alışamadım.

Free Yazılımlardan kaçının diğerlerini de güncel tutun...

Sophos gibisi yok virüste

vallaha ne kaspersky ne norton ne nod32 tiriska bence Trend micro internet security tek gecerim gerisi yalan :))

Bit Defender Interne Security 2008 Kullanıyorum Chip Test merkezi bu programı test etmemiş anlaşılan :)

Disk yedeklemesi kategorisi dışındaki programlara diyecek bir şey yok ama acronis'in listede yer almaması şaşırtıcı!!!

1. Kaspersky
2. Kaspersky
3. Sizce?

Kaspersky a ne denirki zaten yha..O bir numara fazla söze gerek yok

kaspersky veya diger antvrsler ama sunu bilirim kendi antivürüsümüzü yazsak süper olur neden derseniz antvrs tutun kullandıgımız bütün yazılımlar yabancı ellerin ama derimki kendi antivirüsümüzü yazsak çok süper olur hem beles yada cüzzi bir miktar ücretli yada hiç kullanmıyalım depfrezee daha iyi bana göre unutmayınki agalar her bir programda arka kapılar vardır.
açık yaratır? düsünmeniz dilegiyle

Kaspersky Her zaman 1 numaraydı saçma sapan testler onu kaçıncı gösterirse göstersin belki sisteminiz zayıfsa kasabilir ama virüs kaçırmaz herşeyi denetler

virüs proğramlarından 1.kaspersky 2.nod32 dir bence pdf den sumatrapdf yi tercih ederim chip dergisinde önermişti sistemi hiç zorlamıyor ama sadece görüntüleme pdf hazırlamıyor görüntülemek için öneririm chip de öneriyor zaten :)

bence deneyimlerime dayanarak söylüyorum advenced bildisayarın yönetimini koruyo avast ise virüslerden koruyo diğer yazılımla bence bilgisayarı yavaşlatıyo

kaspersky 1. 2. ve 3. yok sadece kaspersky kullanın üstalik en yeni msn solucanlarını bile yakalıyor artık pc ye format atmak yok

Bencede en iyisi kaspersky başkasını tanımam bile gerisi hikaye
11 Ocak 2008 Cuma, 05:18 tarihinde yazan arkadasın dedıği gibi her prog. bir acığı vardır

Antivirus dünyasının tartışmasız en iyi iki yazılımı:
Softwin - BitDefender
Trend Micro - PC Cillin

Bakınız: http://anti-virus-software -review.toptenreviews.com/

walla en iyisi kaspersky benim pc de norton kuruluydu sonra kapersky yükledim ve pc yi taradım tam 247 adet virüs çıktı

Kaspersky filan hikaye arkadaşlar 2 yıldır dünyada secilen en iyi antivirüs Avira Antivir Dir. İlgilenenlere duyurulur.

Kaspersky dediğiniz ürün autorun dosyalarını virüs olarak görüyo haberiniz var mı ?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play