Her USB belleğe güvenmeyin!

USB belleğe benziyor olabilir... Ama o aslında, bütün bilgisayarınızı "öldürebilen" küçük bir bomba!

  • Levent Öztürk
Her USB belleğe güvenmeyin!

Belli bir yaşın üzerindeyseniz, floppy sürücüsünün içerisinde patlayan "floppy disket bombası" fikrini hatırlıyor olabilirsiniz. Bu USB stick de, temelde aynı fikirden ortaya çıkmış durumda.

İlk olarak Rus internet sitesi Habrahabr'da yayınlanan ve Kukuruku Hub tarafından İngilizce'ye çevrilen yazı, bu "bomba sürücünün" tasarımını ve amaçlanan hedefini anlatmakta. Neyse ki böyle bir ürünün nasıl üretileceği hakkında detaylar söylenmemiş durumda. Ancak basit hali ile fikre bakarsak, normal görünüşlü bir USB kabının içerisine, bilgisayara bağlandığı zaman yüksek voltajlı bir elektrik şokunu aktif edecek özel bir donanım yerleştirildiğini söyleyebiliriz.

Kukuruku Hub'ın çevirisine göre, USB girişine bağlanıldığı zaman, ters bir DC/DC dönüştürücüsü çalışıyor ve kondansatörleri -110V'ye ayarlıyor. Gerekli voltaja ulaşıldığında, DC/DC kapatılıyor. Aynı anda da transistor açılıyor. Böylelikle, USB arayüzdendeki işaret çizgilerine -110V sunuluyor. Kondansatörler üzerinde -7V olduğunda ise sistem kapanıyor ve yeni bir döngü başlıyor. Bu döngü, bozulması mümkün olan herşey bozulana kadar devam ediyor.

Birinin, bir bilgisayarı neden "öldürmek" isteyebileceği ya da kimin, arkadaşına böyle bir "şaka" yapacağını bilemiyoruz. Ama bu cihaz, bize bir kez daha şunu hatırlatması açısından önemli: Her USB belleğe güvenmeyin...

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Başlığa baktığımda "Ne olacak bomba mı ?" demiştim evet bombaymış :D

normal şartlarda en az 1 dk usb'de kalması gerekir kondansatörlerin tam şarj olabilsin. kaldı ki takıldıktan sonra 1dk hiçbir tepki vermeyecek olan sürücüden bilinçli bir kullanıcı şüphelenip çıkarır usb den..

İçinde tnt var sandım aslında daha manrıklı, yok dc çevireceksin de yok döngü yapacaksın da.koy tnt yi patlasın parçalasın neyse sinirlendim:))

bunu demesi iyi oldu, tam da elektronik soruları çözüyordum şimdi :D

evet sokağınızdaki bilgisayarcılara güvenmeyın. allah korusun bomba falan verirlerse evi havaya uçurursunuz. dikkatli olun

Markalar belli ama onlarında fasondan şaka bilgisayarıda biterebilir

Allahını seven devre şemasını paylaşşsın :D

Yeni nesil anakartlarda geri besleme korumasi var, bunu bomba gibi degilde sabotaj olarak dusunmek daha iyi ayrica zamaninda bende anakari kisa devre yuzunden yakmistim sadece port degil anakart ve guc kaynagi beraber yanmisti sagolsunlar.

polis baskınında verileri silmek için kullanılır

Sen de yorum yaz