Herkes GTA 6'yı beklerken, yapımcı Take-Two'dan kötü haber geldi

GTA serisinin yapımcısı Take-Two, çalışanlarını yakından ilgilendiren kötü haberi verdi: İşten çıkartmalar başlıyor, bazı projeler iptal ediliyor.

Herkes GTA 6'yı beklerken, yapımcı Take-Two'dan kötü haber geldi

Grand Theft Auto serisinin yayıncısı Take-Two Interactive, personelinin yaklaşık %5’ini işten çıkararak iş gücünü azaltıyor.

2025 yılında GTA 6’yı piyasaya sürmeye hazırlanan yayıncı, 8-K SEC başvurusunda belirtildiği üzere tüm personelinin yaklaşık %5’ini işten çıkarıyor. Bu başvuruda, 2024 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanan ve “Şirketin iş gücünü yaklaşık %5 oranında azaltacak” bir “maliyet azaltma programı” ayrıntılarıyla anlatılıyor.

Statista’nın bildirdiği üzere Take-Two Interactive, 31 Mart 2023 itibarıyla 11.580 çalışanı istihdam ediyordu ve şirket muhtemelen o zamandan bu yana geçen süre içinde daha da fazla kişiyi işe aldı. Bu yüzden Take-Two’nun kararının yaklaşık 600 personelin işten çıkarılmasıyla sonuçlanacağı tahmin edilebilir.

Ayrıca Take-Two, “geliştirme aşamasındaki birçok projeyi iptal edeceğini ve organizasyon yapısını düzene sokacağını, böylece personel sayısını ortadan kaldıracağını ve gelecekteki işe alım ihtiyaçlarını azaltacağını” da başvuruda doğruluyor.

Tam olarak hangi projelerin iptal edildiği söylenmiyor ancak bir sonraki Bioshock oyununun, Take-Two Interactive’in sahibi olduğu 2K’ya ait Cloud Chamber tarafından geliştirildiğinin bildirildiğini belirtmekte fayda var. Yaklaşık beş yıl önceki ilk duyurusundan bu yana Bioshock 4 hakkında başka hiçbir bilginin ortaya çıkmaması, bu serinin bir sonraki üyesinin şüpheli olduğu anlamına gelebilir.