Herkesi şaşırtan zararlı!

Yeni ortaya çıkan bu zararlı, "Windows'a kolayca virüs bulaşır" diyenleri çok şaşırtacak!

Hem Linux'a hem de OS X'e bulaşan virüs

Linux ve Mac OS X platformlarını aynı anda etkileyebilen; ancak Windows'a etkisi olmayan bir trojan, Rus antivirüs firması Dr Web tarafından keşfedildi. Wirenet-1 adındaki trojan, bulaştığı bilgisayarda bir arka kapı açarak uzak bir komut sunucusuna bağlanıyor ve bastığınız tuşları kaydediyor.

Bulunduğu bilgisayarlarda yazılan parolaları ve hassas bilgileri toplayan trojan, Firefox, Chrome, Opera ve diğer Chromium web tarayıcılarıyla gönderilen parolaları yakalayabiliyor. Trojan, Thunderbird, SeaMonkey ve Pidgin'in depoladığı oturum açma bilgilerini de çalabiliyor. Trojan, topladığı bu bilgileri Hollanda'da bulunan bir sunucuya göndermeye çalışıyor.

Dr Web'e göre Wirenet-1, Linux ve OSX'de parola çalan ilk trojan. Farklı platformlarda çalışabilen virüslere çok nadiren rastanıyor. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkarılan Crisis soluncanı, hem Windows'u hem de Mac OS X'i etkileyebiliyordu.

Wirenet-1'in kendini nasıl dağıttığına dair araştırmalar devam ediyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

windows her zaman en iyisidir

@02 Eyl 2012 20:22 Arkadaş galiba Windows ekibinden :D :D

palavra Linux ama hangi dağıtım bilgi yok Linux çekirdek gerisi yok...

Bunu sanal makinede kurulu mac os x e ya da linux a bulaştırıp incelemek lazım. Ama Windows a bulaşmıyor mu "bulaşamıyor" mu onu anlayabilmiş değilim.

arkdaş windowsu etkilemiyorsa bu virusun kurmasında windowsun eli var ... bir düşünün dünyanin en büyük kulanılan işletim sistemini etkilemesi gerek .. etkilemiyorsa demek ki anlaşmaları da vardır

Linuxa hep nefret etmisimdir. Iyi oldu bu. Windows devam...

@02 Eyl 2012 23:19 aynen.......

hangi gölde sazan çoksa orda oltada çoktur arasıra az balıklı gölde de şans denenir.

Delik deşik, en fazla hacklenme ihtimali olan işletim sistemi mi en iyi :D Bunu açık kaynak gönüllüleri nasılsa test ederler ve doğrusunu yazarlar forumlarda ve bloglarda. Reklam kokan hareketler bunlar...

Root izni olmadan nasıl bulaşıyor anlamadım...

Microsoft yazmıştır

Ziyaretçi (Mobil) Dün 23:19 Siz bence de Windows'a devam edin (:

Root yetkisiyle o programı yani trojanı çalıştırmadan Linux'e hiçbir zarar veremez. Bana abartılmış bir haber gibi geldi. Microsoft'un uydurduğu bir şey de olabilir. Linux'ü kullanmayı beceremeyenlerin ondan nefret etmesi de ayrı bir komedi. Bu arada windowsa halen kolayca virüs bulaşabiliyor. Bu gerçek hiç değişmedi.

linux a etki ederde mac os a etki etmesi için herhalde dünyanın sonunun gelmesi felan gerekir. hayal kurmayalım lütfen....

Kapatilist hayranı komünist gibi acayip bir durum ama..... Linux ekipleri ve kullanıcıları hacker kısa zamanda çözümünü üretirler. Macx ve Linux`u hedef alıpta Windows`u dokunmak istemeyen hackerıda ilk defa görüyorum! Hackerların bu eyleminde bizlere vermek istediği; mesaj yaşasın kapatilizi mi!? Hackerların yüzkarası! :D Eğer Microsoft en güvenli işletim sistemi bizde diye reklam peşinde ise antivirüsler yardımı ile bile virüsler karşısında çaresiz oldukları durumunu nasıl izah edecekler?

Windows kullanıyorsam eğer mecburiyetten kullanıyorum. Linux kullanmak için klavye kullanmayı bilmek yeterli (: ilk duyana bir garip geliyor sadece. Böyle bir açık varsa bile Windows'tan çok daha kısa süre içerisinde kapanacaktır. Burası GNU/Linux (: Burası açık kaynak (: Bugün intenetle biraz haşır neşir olan birisi Mac Os'n Free BSD tabanlı olduğunu yüzde doksan bilir (: Bugün 14:18 maalesef ki tam tersi, bir ara bende heveslenmiştim, ama açık kaynaktan sonra başka bir işletim sistemini daha çok kullanacak olsaydım bu mac os olurdu herhalde. Yıllardır aynı dosya sistemi yüzünden bilgisayar kasım kasım kasılıyor bir süre sonra. Tabii sistem patlak verecek ki insanlar iyileştirmek için yazılım satın alacaklar. Kötü diyenler gelsinler baksınlar bakalım, disk parçalanma kullandıkça yavaşlama gibi bir problemi varmı (:

Burasıda tüm cahil Winzort kullanıcılarını çekmiş... Linux ne bilmez atıp tutar arıza bunlar...

Windows'a virüs çıkarıyorlar Linux da ya da diğerlerinde yok gibi bir mantık olamaz.Diğer işletim sistemlerinde virüs olmasa bile kullananı oldukça bir yolunu bulur virüsünü yaparlar bu yüzden güvenli işletim sistemi yoktur bilinçli kullanıcı vardır(istisnalar her zaman vardır).

yeni demek daha güvenli demek değildir o yüzden hep güncel kalın

MS koleleri hemen Linux'a camur atmislar virus yuvasi Winzort kullanirlar ama Linux'a camur atmadan duramazlar...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir