High Bandwidth Memory (HBM) nedir, gerekli mi

AMD'nin yeni bellek teknolojisi High Bandwidth Memory ne işe yarıyor, size gerekli mi?

High Bandwidth Memory (HBM) nedir, gerekli mi?

Düşük maliyeti nedeniyle RAM'ler, bilgisayar yükseltmelerinde en çok kullanılan bileşenler. RAM'ler, paranızı hak eden donanımlar olsalar da, bilgisayarımıza RAM ekleyerek kazandığımız performans, giderek düşüyor.

AMD'nin High Bandwidth Memory (HBM) teknolojisi bu soruna bir çözümü olabilir. İşte yavaşça PC piyasasını sarmaya başlayan HBM ve hakkında bilmeniz gerekenler.

Şu anki kısıtlamalar

GDDR5'teki kısıtlamalar, genellikle veriyolunun genişliğiyle alakalı. Ölümcül sorun, yongaların GPU'yla bağlantısında yatıyor. Bant genişliğini artırmak üzere belleğe eklenen yongalar, yan yana duruyorlar - bu, pek ideal bir çözüm sayılmıyor. Bunun nedeni, GPU bağlantısını kurmak için kullanılan tellerin uzaması ve güç gereksiniminin artması.

Teknik olarak mevcut belleklerden biraz daha fazla performans elde etmek mümkün olsa da, bu durumda verimlilik konusunda kayıp yaşanıyor. 

HBM nedir?

High bandwidth memory (yüksek bant genişlikli bellek), GDDR5'e farklı bir yaklaşım getiriyor. HBM, GDRR5'in aksine bileşenlerin boyunu uzatan "yığın" RAM'lerden faydalanıyor. Bu sayede bağlantı mesafesini uzatmadan, daha yüksek bellek kapasitesi elde edilebiliyor. GDDR5, bir silikon die üzerindeki GPU ve yonga dışındaki bellekten faydalanırken HBM, bir aracı üzerine yerleştirilmiş GPU'dan faydalanıyor.

Bellek üzerine bellek

Bu tasarım, her yonganın üzerine bellek eklemeye olanak tanıyor. Bu sayede uzun bağlantılara, ek güce olan ihtiyaç ve ısı sorunları ortadan kalkıyor, performans kaybı yaşanmıyor. HBM tasarımı, teorik olarak şu anki RAM'lerin dört kez üst üste yığınlanmasına izin veriyor.

Örnek vermek gerekirse şu anki GDDR5 yongaları, 32-bit bellek veriyoluyla 7Gbps bant genişliği sunuyor. HBM ise 1.024-bit veriyolu sayesinde 125Gbps'yi geçebiliyor.

İhtiyacınız var mı?

Muhtemelen şimdilik yok. Çok üst seviye oyun makineleri toplamıyorsanız, şu an itibariyle bir sorun yaşıyor olma ihtimaliniz düşük. Bununla birlikte HBM'nin oyun tutkunlarının işine hiç yaramayacağını söylemiyoruz. Video ve fotoğraf düzenleme gibi kaynakları yoğun olarak kullanan işler de RAM verimliliğindeki artıştan faydalanacaktır.

İlk nesil HBM, anakartınızı değiştirmenizi gerektirmediğinden, GPU'sunu sınırına dayandırmak isteyenler için iyi bir seçenek.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

HBM amd ye ait bir teknoloji değil. şu anki ati fury HBM destekli ama rakibi aynı fiyat olan gtx980ti ddr5 in gerisinde kalıyor kart genel performansta ati 100usd indirim yapmalı ki cazip olsun hdmi 2.0 desteklenmiyor dx 12.2 desteğiyok fizkte nvidia önde atide benzer teknoloji yok birde en önemlisi güç tüketimleri max yükte gtx980ti 177w ,ati fury se içler açısı 432w, bir sonraki seride HBM ati ve nvidia (pascal hbm destekli) işe yarayacaktır ati şu teknoloji eksikliklerini giderse piyasaya can

@28 Haziran 2015 03:54 guc tuketimlerini yanlis vermissiniz 400 kusur watt tum sistemin cektigi elektrik oluyor zaten oyunlarda 980ti ile kafa kafaya bi tuketim soz konusu sentetik testlerde nvidia lehine kayiyor sonuclar. 980Ti dan daha performansli olmamasinin sebebi gpu mimarisiyle ilgili 980 ti hbm belleklerle piyasaya surulmus olsaydi performans i cok daha yuksek olabilirdi

@28 Haziran 2015 13:17 tech power up ta ki test sonucu sadece kartın max yükte w değeridir deperler doğur buyurun tablo tpucdn.com/reviews/AMD/R9_Fury_X/images/power_maximum.gif

@28 Haziran 2015 03:54 pardon yanlış yazmışım gtx980ti 277w , ati fury 432w kartın max tam yükte ulaştığı güç tüketimi. tpucdn.com/reviews/AMD/R9_Fury_X/images/power_maximum.gif

@28 Haziran 2015 03:54 dx 12 desteği hd 7700 ve üzeri tüm modellerde mevcuttur fakat şuanda dx 12 uygulama yazılım ve bunların çalışmasını sağlayabilecek bir işletim sistemi mevcut olmadığı için kullanma ve test etme imkanı olmadığı için çok uçmuşsun kıyaslamada. belki düşük çözünürlükte amd geride kalmış olabilir ama 4K limitlerini aşan bir çözünürlüğe çıkıldığında Nvidia' nın maalesef açıp düzgün çalışmasını sağlayabileceği bir kart yok.

@28 Haziran 2015 23:19 eski kartlar dx12 tüm foksiyonlarını desteklememektedir dx12 destekli olması tüm fonksiyonları 100de 100 desteklediği anlamına gelmez. furiy dx12.1 980ti 12.2 destekliyor. ama dz12 oyunlar 1 yıl içinde çıkacağı ve o azamana yeni ati ve nvidia modeller geleceği için pek bir şey anlam etmiyor,eski kartıma dx12 geldi diye kendinizi kandırmayın boşa...

@28 Haziran 2015 03:54 "HBM amd ye ait bir teknoloji değil." https://en.wikipedia.org/wiki/High_Bandwidth_Memory

amd nin yazılım desteği yerlerde sürünüyor. İlk önce onu bir yoluna soksalar...

amd den yine içi boş bir teknoloji.....

@28 Haziran 2015 19:05 yakında tüm anakartlar dahil bu teknolojiyle cıkar

Ben nVidia dan gelecek HBM bellekli kartları merak ediyorum. HBM ile birlikte güç tüketimi daha da azalacak. Dizüstü bilgisayarlar için güzel bir gelişme olur bu.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir