Hola Better Internet, internetinizi satıyor!

İnternette engelli sitelere girmek için bu popüler eklentiyi kullanıyorsanız dikkat edin; çünkü...

  • Zeynel A. Öztürk
Hola Better Internet, internetinizi satıyor!

Chrome ve Firefox'un popüler eklentilerinden Hola Better Internet, bulunduğunuz konumda sunulmayan internet hizmetlerini kullanmanıza izin veren bir tür VPN aracı. Ancak eklenti, arka planda haberiniz olmadan bant genişliğinizi satıyor ve kullanıcılarını botnet'e dönüştürüyor.

Sorunu anlayabilmek için Hola'nın nasıl çalıştığına yakından bakmak gerekiyor. Hola, bir eşten-eşe VPN hizmeti olduğundan, farklı bir konumda görünmek isteyen kullanıcılar, aslında bu konumdaki bir başka kullanıcı üzerinden yönlendiriliyorlar. Hola premium için ücret ödemeyen kullanıcılar ise diğer kullanıcılar için "çıkış noktası" haline geliyorlar. Tor'un aksine, ücretsiz sürümde çıkış noktası olmayı devre dışı bırakma şansınız da bulunmuyor.

Çıkış noktası olmaktaki sorun ise, sizin üzerinizden internete bağlanan bir kişinin yasadışı işler yapması halinde, sorumlu tutulabilecek olabilmeniz. Hola, trafiği şifreleme sözü vermediği için Tor ile aynı riski taşıyor (bu risk küçük bile olsa). Hola'yı kullanarak size bağlanan kullanıcıların çılgınca işler yapmayacağına güvenmiş oluyorsunuz.

Tüm bu sorunlar, sadece çıkış noktası olsaydınız kabul edilebilirdi ancak Hola'nın kullanıcılarının bant genişliklerini bir araya getirip, çıkış noktalarını Luminati adındaki bir hizmet yoluyla sattığı ortaya çıktı. Dolayısıyla isteyen herhangi biri, Hola kullanıcılarının bant genişliğini para karşılığında satın alabiliyor.

Hola'nın sıkça sorulan sorular sayfasında hizmetin eşten-eşe mantığıyla çalıştığından bahsediliyor, ancak ilginç biçimde merkezi denetimden, Luminati'den ve dolayısıyla internet bağlantınızın satıldığından hiç bahsedilmiyor.

Aslında bu durum Hola'nın ilk vukuatı değil. Hizmet daha önce kullanıcıların web tarayıcılarına "reklam enjekte ederken" yakalanmıştı. Ücretsiz VPN hizmetlerinin reklam, kısıtlı bant genişliği gibi çeşitli dezavantajlarla geldiği doğru, ancak "para vermiyorsanız, ürün sizsiniz" sözü burada tam anlamıyla geçerli oluyor. Bu yüzden Hola'yı kullanmanızı önermiyoruz. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Firefox kullanıyorsanız Stealty eklentisini kullanmanızı tavsiye ederim.

@30 Mayıs 2015 00:12 neden o daha mi iyi bizi sömürüyor

@30 Mayıs 2015 09:46 Neden bahsediyorsun anlamadım ? Ayrıca eklentinin de tek kötü yanı yavaş olması.

Hotspot sheild elite kullanıyorum.

chrome için browsec kesinlikle bir numara. zenmate eklentisi flash içeriği bulunan sitelerde yerinizi saklayamıyor fakat browsec çok daha iyi(zenmate'e göre tabiki) gizlilik sağlamakta. hola bence bunların ardından gelen bir vpn servisi.

@30 Mayıs 2015 09:34 Yalnız Chrome'un kendisi casus zaten :)

zenmate iyidir iyi......

evet dün aynı sorunu bende farkettim. eklenti açıkken hiçbir şey indiremiyordu, bir de kapatıp denedim eski hızlı haline geri döndü.

Kullandığınız ücretli veya ücretsiz tüm VPN Servislerinin tümü verilerinizin peşindedir. SoftEther VPN Server ile kendi VPN Server'ınızı kurabilirsiniz. SoftEther, Japonya'dan Tsukuba Üniversitesi'nin mükemmel bir OpenSource projesidir. Bilgi güvenliği sözkonusu ise, hiçbir online servise güvenmeyiniz. Veri depolama ve yedekleme konusunda da tavsiyem kendi server'ınızı kurmanızıdır. Apache FTP Server + FTP Voyager + SyncBack üçlüsü mükemmel bir çözümdür. OwnCloud'u da denemenizi tavsiye ederim..

Bu Holayı Kaldırdım Sildım Şimdi İnternetime Bağlanamıcaklar Dimi Bağlanırlarsa Nasıl Kurtarıcam Acill Cevap ??? :( :( :'(

korkularından eklentiyi chrome web mağzasından kaldırmışlar şimdi baktım daha önce indirmiştim aktif hale getirilemiyor hola vpn kullanılamıyor hatası veriyor :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play