HP, Firmware Güncellemesiyle Yine Yakalandı!

Daha önce yazıcılarında üçüncü parti kartuşların kullanımını sahte bir güncellemeyle engellerken yakalanan dev firma, görünüşe göre aynısını yaptı!

HP, Firmware Güncellemesiyle Yine Engelledi!

HP'nin yazıcılarına üçüncü parti mürekkepleri reddetmeye yönelik bir firmware yüklediği, bir kez daha keşfedildi.

Mart 2016'da yayınlanan bir sahte "güvenlik güncellemesi", Inkjet ve Inkjet Pro yazıcı sahiplerinin üçüncü parti mürekkeplerden faydalanmasını engellemişti. HP sahipleri bu durumdan dolayı duydukları sıkıntıyı hızla internete taşımış ve şikayetlerin sayısı 15.000'e yaklaşmıştı. Bunun üzerine firma, özür dileyerek bu sorunu çözen bir firmware güncellemesi yayınladı.

Aradan geçen bir senenin ardından HP, üçüncü parti mürekkeplerin yazıcılarında kullanılmasını engelleyen aynı taktiği kullanırken yakalandı. Firmanın Officejet yazıcıları için yayınladığı güncelleme, üçüncü parti mürekkep kullanan yazıcılarda şu hatayı gösteriyor:

"Kartuşların biri veya birden fazlası hasarlı görünüyor. Bu kaldırın veya yeni kartuşlarla değiştirin."

Yazıcınızda kullandığınız üçüncü parti kartuş sayısı, bu hatanın tetiklenmesini etkiliyor. Örneğin tüm kartuşlarınız üçüncü partiyse bu hata görüntüleniyor. Bazı kullanıcılar, birkaç üçüncü parti kartuşla yazıcıyı kullanabiliyorlar.

Şimdiye kadar etkilenen yazıcıların HP OfficeJet 6800 serisi, OfficeJet Pro 6200 serisi, OfficeJet ProX 450 serisi ve OfficeJet Pro 8600 serisi olduğu söyleniyor. HP ise konuyla ilgili sorulara henüz bir cevap vermedi.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

epson'da yıllardır bu hatayı veriyor bana ama kimse epson'a bunu yaptığını söylemedi.

Epson varken Hp neden alınır ?

@18 Eylül 2017 09:50 o iki marka alınmaz...

60TL yazıcı kartuş 2 adet ve tanesi 50TL ne beklediler aliexpress 301XL kartuşları çifti 17.85$ fiyata satarken... TR'de 110TLX2...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir