HP, Yeni 3D Yazıcı Çözümlerini Sergiledi

HP, yüksek hacimli 3 boyutlu yazıcı çözümlerini ve üretimde çığır açan uygulamaları sergiledi.

HP, yeni 3D yazıcı çözümlerini sergiledi

HP, İspanya'nın Barselona şehrinde gerçekleşen HP İnovasyon Zirvesi'nde HP Jet Fusion 3D baskı çözümlerinin, dijital üretim inovatörleri Protolabs, Materialize ve ZiggZagg ile genişletilmiş kurulumlarını duyurdu. 4. Sanayi Devrimi'nde dünyanın dijital teknolojilerden faydalanması için çalışan lider şirket HP, aynı zamanda IAM 3D Hub ile iş birliğini açıkladı. Buna ek olarak, aralarında Pontificial Swiss Guard için hafif başlıklar, PepsiCo için özel ticari ürünler, otomobil yarışçıları için yüksek performans sunan hava akımlı manifoldlar, gökdelen inşası için endüstriyel makineler ve hastaların yaşam kalitesini artıran ortotik cihazların bulunduğu birçok 3 boyutlu baskı uygulaması da gözler önüne serildi.

HP Inc.'in Multi Jet Fusion ekibinin genel müdürü Ramon Pastor: "12 trilyon dolarlık üretim endüstrisinin dijital dönüşümü; dünya tasarımcıları, ürün geliştiricileri, üretim ve tedarik zinciri profesyonelleri için çığır açarken, 3D baskı ekosistemi için büyük bir fırsat yaratıyor. Müşterilerimizle işbirliği yaparak; dünya çapında tasarımcıların ve üreticilerin iş yapış şekillerini bambaşka bir noktaya taşımaktan ve yenilikçi uygulamaların HP Multi Jet Fusion ile mümkün hale gelmesinden gurur duyuyoruz. İsviçre Muhafızlarının Vatikan'ı korumasına destek vermekten ortopedi gibi bir endüstri için yepyeni yollar bulmaya kadar her alanda sonsuz olasılıklar bizleri bekliyor," dedi.

Çığır açan 3D baskı uygulamaları hayal gücünün ötesine geçti

HP MultiJet Fusion platformu, daha önce hayal bile edilemeyecek uygulamaların tasarlanmasını ve üretilmesini mümkün hale getiriyor. HP İnovasyon Zirvesi'nde Protolabs, Materialize ve ZiggZagg'ın yenilikçi uygulamalarına ek olarak farklı birçok sektörde kullanılabilen 3D baskı uygulamaları da HP tarafından sergilendi:

  • 1506'dan beri Papa'yı ve papalık ikametgahını korumak ve Vatikan'a güvenlik sağlamaktan sorumlu İsviçreli Muhafızlar için özel kasklar tasarlandı. Bu son teknolojilerin eğitimini alan İsviçreli güvenlik görevlileri HP MultiJet Fusion ile basılan çok daha hafif kaskları kullanmaya başladılar.
  • Kanada'da bulunan endüstriyel bir tasarım firması olan Syncro Innovation'ın MultiJet Fusion ile geliştirdiği bisiklet kaskı, standart bisiklet kaskından yüzde 20 daha hafif olmasıyla büyük bir avantaj sunuyor. Kasklar, Fransa merkezli bir üretim servis sağlayıcısı Sculpteo tarafından basıldı. Suncro, MultiJet Fusion hizmetlerini, istikrarlı kalitesi ve bütçe dostu olması nedeniyle tercih etti. Sculpteo yakın zamanda HP Jet Fusion 4210 3D yazıcıyı, müşterilerin artan talebini desteklemek için mevcut Jet Fusion 4200 3D yazıcı portföyünün yanına ekledi.
  • FICEP Çelik Yüzey Sistemleri'nin daVINCI Boyama Hattı Kolu, Katkı Üretimi, Tasarım ve Ar-Ge konusunda uzmanlaşmış bir endüstri mühendisliği şirketi. FICEP S3, daVINCI'nin son üretim parçalarının yüzde 40'ından fazlasını optimize etmek için MultiJet Fusion kullanarak, daha çabuk hızlanma, yavaşlama ve konum kontrolü gibi daha önce geometrik olarak kalıpları çıkarılamayan nitelikler kazanıyor. Bu yeni makine New York City'deki Özgürlük Heykeli veya Londra'daki Shard gibi binalarda kullanılan çeliği korumak için yapısal çelik endüstrisinde kullanılan makinelerin bir evrimi.
  • İngiliz modern ortotik uzmanı Crispin Orthotics'in Ankle Foot Orthosis ürününde Multi Jet Fusion'ın yetenekleri, hastalar için kişiselleştirilmiş, hassas ve daha kozmetik seçeneklerin yaratılmasını sağlayarak ortez endüstrisini yeniden icat etme potansiyeline sahip. Bu avantajlara ek olarak, Multi Jet Fusion ile üretilen Crispin'in dinamik ayak bileği ortezleri, karşılaştırılabilir bir karbon fiber ürününden yüzde 50 daha hafif.
  • Endüstriyel uygulamalar arasında Almanya'da lider bir dijital üretici olan Stern 3D tarafından 10 HP Jet Fusion 4200 3D sistemleri ile geliştirilen robot tutucu parçalar ve montaj aparatlar yer alıyor. Tıbbi ve medikal müşterileri için üretim yapan bir firma olarak tanınan Stern, artık Multi Jet Fusion ile üretilen yeni parçaları müşterilerine çok hızlı bir şekilde sunacak.

Yenilikçi liderler HP Multi Jet Fusion teknolojisiyle üretimin dijital geleceğine bakıyor

Dört ülkede bulunan 11 üretim tesisiyle dünyanın en hızlı özel prototip üreticisi olan ve isteğe bağlı üretim parçaları sunan Protolabs, dünya genelinde katlanarak artan 3 boyutlu üretim hizmet taleplerini karşılamak için ABD ve Almanya'da bulunan yedi HP Jet Fusion yazıcı modellerini güncelleyerek endüstriyel HP Jet Fusion 4210 3 boyutlu sistemlerine geçiyor.

Protolabs başkanı ve CEO'su Vicki Holt: "3D baskılı üretim uygulamalarına olan talep artmaya devam ediyor ve HP'nin Multi Jet Fusion teknolojisi, endüstriyel sınıf parçaların müşterilerimize hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde sunulmasını sağlıyor. HP Multi Jet Fusion hizmetlerinin kapasitesini genişleterek ve Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da yazıcıları kurarak, global müşteri tabanımızın ihtiyaçlarını karşılıyoruz ve coğrafi olarak dağıtılmış, isteğe bağlı üretimin bugün bir gerçeklik olduğunu kanıtlıyoruz," dedi.

Protolabs, müşteriler için özel uygulamalar sağlamak için Multi Jet Fusion teknolojisinin hızını, kalitesini ve maliyet avantajlarını kullanıyor. Örneğin; PepsiCo'nun (NASDAQ:PEP) tanıtım amaçlı içecek setleri için 3 boyutlu Kara Panter (Black Panther) maskeleri basıldı. Bu avantajlar, endüstri sektöründeki bir başka Protolabs müşterisi olan ve kamu hizmetleri alanında yanmalı gaz türbiniyle ilgili bir problemi gidermek için Multi Jet Fusion'ın üretim sınıfı yeteneklerini ideal bir çözüm olarak gören Stream Lion Design'ın da büyük bir başarıya imza atmasıyla sonuçlandı. HP 3D ile basılan yeni bir modal çekiç ise şirketin, sahadaki motor türbinlerini araştırabilmesini ve veri toplama hızını iki katına çıkarabilmesini sağladı.

Tıbbi ve endüstriyel pazarlar için Katkı Üretimi yazılımı ve hizmetlerinin lider sağlayıcısı Materialise da sekiz adet HP Jet Fusion 4200 3D yazıcıyı hizmete aldı. Heyecan verici bir geliştirmeyle Materialise ve HP, kişiselleştirilmiş tabanlıkların tasarlanması ve üretiminde uçtan uca 3D çözümün ölçeklendirilmesi için RSPrint ile özel bir anlaşma yaptı. HP tarafından desteklenen FitStation, RSPrint ile bireysel biyomekanik verileri kişiselleştirilmiş tabanlıklara çevirmek için Materialise'in 3D tasarımını ve üretim yazılımını kullanıyor. Tabanlıklar daha sonra, Materialise'in HP Jet Fusion 3D yazıcılarında güvenli bir şekilde üretilebiliyor.

Belçika'daki önde gelen 3 boyutlu baskı sağlayıcı ZiggZagg, HP'nin Jet Fusion 3D baskı çözümlerinin çoklu birim dağıtımları ile Forecast 3D, Git Protokolü, Malzeme, Protokol ve Stern gibi mevcut dijital üretim hizmeti sağlayıcılarına katılıyor. Şirket, müşterilerine tıbbi, tüketim malları, otomotiv ve endüstriyel pazarlar için parçalar üretmek üzere altı adet HP Jet Fusion 4210 3D yazıcı kurdu.

ZiggZagg, Belçika ve Hollanda'daki Belcar Endurance Championship yarış serisine katılan bir yarış arabası için tek parçalı bir motor manifoldu basmak üzere HP Multi Jet Fusion teknolojisini kullandı. HP Multi Jet Fusion ile 3 boyutlu baskıyla hazırlanan parça, enjeksiyon kalıplamayla hazırlanan parçalarla değiştirildi. Başlangıçta, enjeksiyon kalıplı parçaları kullanan ekip, aşırı basınç nedeniyle parçaların birbirinden ayrılması ve tüm manifoldun tahrip edilmesi yüzünden yarışı kaybetti. Ekip, yapıyı sadeleştirmek ve hava akışını iyileştirmek için kullandığı HP 3D baskı parçasıyla, en son yarışı ilk 5 içinde bitirmeyi başardı.

Global 3D Mükemmellik Merkezi, HP'nin 4. Sanayi Devrimi'ni sürdürmesi için işbirliği yapıyor

Özel şirketleri, kamu kurumlarını ve Ar-Ge organizasyonlarını bir araya getiren IAM 3D Hub, sekiz adet HP Jet Fusion 4200 3D baskı sistemi kurdu. IAM 3D Hub, aynı zamanda eğitim ve öğretim fırsatlarını genişletmek, kurumsal mentorluk vermek ve endüstri ekosistemini büyütmek için HP'nin endüstri liderliği ve teknoloji uzmanlığına ihtiyaç duyuyor.

IAM 3D Hub'ın Genel Sekreteri Aintzane Arbide, IAM 3D Hub, 3 boyutlu baskı teknolojilerinin endüstriyel üretim açısından benimsenmesi ve gelişmesi için HP'nin vizyonunu paylaştığını belirtti. HP'nin liderliğinin, teknoloji yeniliğine özel çeşitli programların taşınmasına destek olduğunu vurgulayan Arbide, Multi Jet Fusion'ın gelişmiş yeteneklerinin; kurumların ürün mühendisliği ve tasarımını, karmaşık iş akışlarına yaklaşımlarını yeniden gözden geçirmelerine ve üretim süreçlerini geleceğe taşımaya olanak tanıdığını söyledi.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play