HTC Amiral Gemilerinin Sonu Geldi mi?

HTC ve Google arasındaki anlaşma, bir devrin kapandığı anlamına geliyor!

  • Zeynel A. Öztürk
HTC Amiral Gemilerinin Sonu Geldi mi?

HTC'nin Google ile ortaklığını duyurmasının ardından üzücü sonuç ortaya çıkmış olabilir: 2018'den sonra HTC markalı bir amiral gemisi görmeyebiliriz.

HTC'nin mobil bölümünün son senelerde zorlandığı bir sır değil. HTC 10, HTC U Ultra ve U11, Apple ve Samsung gibi rakipler karşısında sönük kalmış, OnePlus ve Huawei gibi rakipler ise 2017'de konumlarını güçlendirmişlerdi. Karşılaştığı rekabetin ve zorlukların farkında olan HTC, son beş senede telefon yelpazesini oldukça küçülttü. Bugün HTC'nin web sitesine baktığımızda 2017'de dünya çapında yalnızca üç telefon sattığını görüyoruz. Bu strateji elbette kötü bir strateji değil, örneğin OnePlus sadece bir telefon sunuyor. Ancak bu yaklaşım, HTC'nin rakipleri karşısındaki durumunu kurtarmaya pek yardımcı olmamış gibi görünüyor. HTC'nin sorunu iyi telefonlar üretmekten çok, bu telefonları satın almaya ikna etmekte gibi.

Amiral gemisi sınıfındaki telefonlar firmaların çok zamanını alıyor ve pahalı araştırmalara, süreçlere ihtiyaç duyuyorlar. Bu nedenle HTC'nin orta seviye cihazlara odaklanması çok daha kazançlı olabilir. Google'ın kendi ürünlerine bir başka firmanın adını yazmayacağını tahmin etmek de zor değil. Dolayısıyla HTC'nin varlığını ilk aşamada yeni Pixel cihazlarında göreceğiz.

Ancak tüm bunlar, 2018'de çıkacak olan HTC U12'yi etkilemeyecek. Firma, 2018'in ilk yarısında çıkması beklenen bu telefon üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor.

Google ve HTC anlaşmasının HTC'nin mobil bölümüne hayat katmasını, böyle önemli bir markanın yok olup gitmesine yol açmamasını umuyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Malesef üzücü bir sonuç olmuş. Yıllar önce iphone falan yokken yıllarca windows mobile cihazlarla akıllı telefon seçenekleri sunan ürünlerinde hep kaliteyi ön plana çıkaran ve inovatif çözümleri ile hep ilklere imza atmış ve sonrasında o teknolojileri kendi bulmuş gibi piyasaya süren rakiplerinin yanında denildiği gibi alıcıyı ikna etme zorluğu yaşayan HTC sonunda elveda diyor. İnşallah diğer firmalarda HTC gibi donanımla yazılımı tam uyumda yapabilirler de bizler HTC nin yokluğunu aramayız.

HTC artık yenilikçi değil önceden en sevdiğim markaydı kasası gerçekten çok sağlam ve kaliteliydi ama ekran gövde oranı felaket derecede kötü buda yetmez gibi kendine has bildirim led i kullanmaması home geri tuşu ekrana koyup küçüçük ekran bırakması sabrımızı taşırdı kullanmayı bırakmak zorunda kaldı telefon kocaman ama kullanılan ekran ufak en basiti sesation xe tarzı kasalar iyidiled bildirim ışıklı men tuşu

Nokia'yı batırdı, şimdi de sıra HTC'de.

HTC telefonumda Sense yerine Microsoft'un Arrow Launcher ve Next Locker uygulamalarını yükledim, tüm bildirimler satır satır kilit ekranında gözüküyor. Debelenmeye hiç gerek yok.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost