HTC'de finansal sıkıntı sürüyor...

Ekonomik sorunlar, Tayvanlı telefon devinin canını sıkmaya devam ediyor...

  • Levent Öztürk
HTC'nin sıkıntıları sürüyor...

HTC, bu hafta yayınladığı en son finansal rapor ile oldukça iç karartıcı bir çeyreği duyurmakta. Bir önceki çeyrekte %20 gelir artışına rağmen, 3.4 milyar TWD (yaklaşık 101 milyon ABD doları) zarar bildirdi ve bu da zarar bildirilen arka arkaya üçüncü çeyrek oluyor.

Ancak Tayvanlı firma, yaptığı basın açıklamasında gayet cesur bir görüntü sergilemekteydi ve "Desire serisi akıllı telefonlar ile momentum yakalandığını" ve "Ekim ayında yayımlanan özel Android HTC One A9 telefonunun Asya, ABD ve Avrupa'da oldukça iyi karşılandığını" söylemekteydi. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde HTC, One A9'un sorunlu ABD yayımından bahsetmedi. Bu sorunların arasında dağıtım gecikmeleri ve bazı modellere ulaşım konusunda karmaşa bulunuyordu.

Basın açıklaması, HTC'nin yaklaşık bir yıl önce piyasaya sürülen One M9'dan da bahsetmiyordu. Ancak TNW'nin raporuna göre firma CFO'su Hui-Ming Cheng, üst seviye cihazlarda gelirin "zorlandığını" kabul ediyor.

Cheng "samimi olmak gerekirse, üst seviye (telefonlarımız) pek başarılı olmadılar; hatta üst seviyelerimiz bütün 2015 döngüsü boyunca beklentilerimizin çok altında kaldı" cümlesini kurmakta. HTC'nin bir iki yeni "kahraman ürün" sunması gerektiğini de cümlelerine ekleyen Cheng, firmanın bu yıl orta ve üst seviye cihazlara büyük yatırım yaptığını belirtmekte.

Bu durum, HTC'nin ilk kez üst seviye 2015 telefonlarının başarısız olduğunu kabul etmesi olmuyor. CEO Cher Wang One M9'un yayımını takiben geçtiğimiz Haziran ayında yaptığı konuşmada, bir sonraki üst seviye telefonlarının tasarım ve yenilik olarak belirgin geliştirmelere sahip olacağını söylemişti...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Diger firmalarin (TR fiyatiyla) 1.500 e sattigi telleri 3.000 e satmaya calisirlarsa olacagi budur. Daha cok aglarlar.

Google bence HTC'yi satın almalı. Hem Google kendi telefonlarını da yapmak istiyordu. HTC'yi alır. Stock Android koyar içine. Tasarımı adam eder. Bir de fiyatı kırdı mı tamam kapış kapış gider HTC....

HTC çok güzel bir marka. Telefonları çok sağlam ve kaliteli. Ama tasarım mühendisleri beyin özürlü galiba... Batarsa cidden çok üzülürüm. HTC ilk Android telefonu çıkaran marka. O yüzden manevi bir değeri var. İnşAllah batmaz ama istikamet o yönde gözüküyor maalesef... :(

Elindeki MOTOROLA yı satmış ne yapacak HTC yi

adam gibi fiyata satsınlar mına koduğumun firması yerin dibine batsın

Çıkardığı telefonlarda diğer üreticilerin sunduğu teknolojilere yakın sunuyor, ama kamerası ve maalesef ek özellikleri yetersiz kalıyor. Bunlarla beraber fiyatı maalesef iyice sorun oluyor. Geliştirmesi gereken, ekran, kamera, parmak izi okuyucu ( daha iyi konumlanabilir ) ve fiyat. Ses konusunda lider olabilirsin ve metal kullanabilirsin ama bu sana diğer telefonlardan pahalı satma hakkını vermez. Özellikle bu sıkıntıları çekiyorsan. Fiyat limiti koy ve ülkelerde max. satılacak fiyatı belirle.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost