HTML5, bir efsaneyi daha bitiriyor!

Microsoft, kendi geliştirdiği bu teknolojinin de HTML5'e yenik düştüğünü, bu hamlesiyle kabul etti!

HTML5 teknolojisi SilverLight'ı bitiriyor!

Microsoft, Windows 10 ile birlikte sunulacak olan yeni nesil web tarayıcısı Edge'de, Internet Explorer'ın parçası olan birçok özelliği kullanmayacaklarını açıklamıştı. Bunların içerisinde ActiveX, VBScript, VML ve IE 8 quirks mode gibi özellikler bulunuyordu.

Microsoft blog sayfası aracılığı ile bir açıklama yaparak içerik sağlayıcıların artık Flash veya kendi ürünü olan Silverlight gibi plug-in tabanlı teknolojilerden uzaklaşıp, bunun yerine herhangi bir eklenti gerektirmeyen HTML5'e hızla geçiş yaptığını söyledi. Microsoft Edge ekibi aynı zamanda şirketleri, DASH/MSE/CENC/EME tabanlı teknolojilere yönelmeleri konusunda teşvik etti. 

Tüm bunlarla birlikte Microsoft Edge için artık ActiveX'le birlikte, Silverlight desteği de sona ermiş olacak. Ancak Microsoft, SilverLight'ı Internet Explorer 11 ile birlikte desteklemeye devam edecek.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Yanlız şu bir gerçek HTML5 ne kadar iyi olursa olsun Flash da önemli bir yere sahip..

@06 Temmuz 2015 12:52 html5 çok daha iyi. Birkaç yıl sonra tamamen Flash in yerine geçer

@06 Temmuz 2015 12:52 önemli yere sahip çünkü şuanda çok fazla kullanılıyor. Ama aslında çok gerekte yok..

@06 Temmuz 2015 19:17 çok mu gerek yok xhtml html1 den 4 e kadar yazılan kodlar çok kolaylaştı,.... web siteleri yazılımsal noktalar artık yazılım bilmeden bazı yapılıyor..... gerek yok diyorsun bakış açına hayranım...neye gerek var ozmn

ya seve seve yada windows 10

anlaşılan o ki windows 10 yüklediğimizde ie 11 varsayılan olarak kapalı gelmezse ilk işimiz onu bilgisayar özelliklerinden kapatmak olacak daha sonra tabii ki büyük bir zevkle edge kullanarak google chrome yükleyeceğiz :D kesinlikle egde kötü görünmüyor denenebilir ama yılların alışkanlığı chrome'un yerine bir anda geçmesini beklemekte saçma olur.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir