Huawei'ye Google'dan Beklenmedik Tokat!

ABD'nin şüpheli gözlerle baktığı Huawei, beklenmeyen, çok şeyi etkileyebilecek bir tokadı Google'dan yedi!

Huawei'ye Google'dan Beklenmedik Tokat!

ABD'nin Çinli teknoloji firmalarını belirli hizmetleri gerçekleştirmekten men etmesinin ardından Google, Huawei'nin Android lisansını askıya aldı.

Bir Google yetkilisi, yaptığı açıklamada "emre uyuyor ve sonuçları gözden geçiriyoruz," demekle yetindi. Söz konusu emrin ABD Ticaret Bakanlığı'na ait olduğu düşünülüyor. Ticaret Bakanlığı, Huawei'yi "devlet izni olmadan ABD'den teknoloji satın alamayan firmalar" listesine eklemişti. Reuters'a konuşan bir Google yetkilisi, mevcut Huawei cihazlarının Google Play'den ve Google Play Protect güvenlik özelliklerinden faydalanmaya devam edeceğini doğruladı.

Bununla birlikte mevcut telefonların gelecekteki güncellemelerde nasıl etkileneceği bilinmiyor. Huawei, şu andan itibaren Android Açık Kaynak Projesi'ni (AOSP) kullanmak zorunda, yani Çin dışında kritik Google uygulamalarını ve hizmetlerini kullanamayacak. Böylesine büyük bir değişikliğin Huawei'nin dayandığı Android entegrasyonlarını nasıl etkileyeceği henüz açık değil.

Çin merkezli Huawei, donanımlarının Çin hükümetine bilgi sızdırmakta kullanılabileceği endişeleri nedeniyle ABD yönetimi ve ABD başkanı Donald Trump'ın baskısı altındaydı. Huawei, Çin hükümetinin ağ donanımlarına arka kapı yerleştirmesinin mümkün olmayacağını söylese de endişelerin, uzun süredir giderek arttığı gözleniyor. Google'ın bu adımıyla birlikte Huawei'nin telefon işi, büyük bir riske girmiş görünüyor.

Huawei'den Açıklama Geldi

"HUAWEI, Android'in dünyadaki gelişimine ve büyümesine önemli katkılarda bulunmuştur. Android'in en önemli küresel iş ortaklarından biri olarak hem kullanıcılara hem de sektöre fayda sağlayan bir ekosistem geliştirmek için açık kaynaklı platformlarıyla yakın bir şekilde çalışmaktadır.

HUAWEI, tüm dünyada bugüne kadar satılan ve halihazırda stokta bulunan tüm HUAWEI ve Honor akıllı telefon ve tablet ürünleri için kullanıcılarına güvenlik güncellemeleri ve satış sonrası hizmetler sunmaya devam edecektir.

Dünya çapında tüm kullanıcılara en iyi deneyimi sunmak amacıyla güvenli ve sürdürülebilir bir ekosistem kurmaya devam edeceğiz.

Ayrıca referans için Google ve Android'den gelen açıklamaları sizinle paylaşmak isteriz:"

Google:

"Kanuna uyuyor ve sonuçları gözden geçiriyoruz. Hizmetlerimizin kullanıcıları için Google Play ve Google Play Protect'teki güvenlik korumaları mevcut HUAWEI cihazlarında çalışmaya devam edecek."

Android:

"ABD hükümetinin son eylemlerine uymak üzere attığımız adımlarla ilgili olarak HUAWEI kullanıcılarından gelen sorulara istinaden, ABD hükümetinin tüm gereksinimlerine uymakla birlikte, tüketicilerin halihazırda kullanmakta olduğu mevcut cihazlarda Google Play ve Google Play Protect'in güvenliği gibi hizmetlerin çalışmaya devam edeceğini garanti ederiz."

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Eveeet, şimdi Pardus Mobile'ın ne olduğunu Çinliler anlamıştır! Kendi Android Projeleri'ni oluştursunlar. 1.5 milyarlık Çin'de bunu yapabilecek babayiğitler yok mu? Vardır tabii ki! O zaman işbaşına, Çin!..

tüm tlf üreticileri uyanmalı abd artık bunları ekomik teknolojik savaş başlatıı ve sadece huwaı yle kalmaz geçen sene zte takmıştı bu sefer huwaı sonra samsung xiaomi oppo ve diğer firmalarada uygulamaya başlıycaklar bence çin firmaları bir an önce başka yazılımı geliştirmeliler dünya abd nin tekelinden kurtulmak zorunda çünkü ekonomik ve teknolojik savaş başlattı abd.çinde huwai yine satar bizde artık abd değilde çin tarafına yönelmemiz gerek ki abd nin tekelinden bu şekilde kurtuluruz.

Valla cehenneme kadar yolu var google efendinin, kendini ne halt sanıyorsa artık. Huawei bu işten kazançlı çıkacak kendi işletim sistemleride var. Unutmamak gerekir ki her kriz bir fırsat doğurur. Nokıa gibi bir şirketin battıgına şahit olan bu gözler google gibi devasa bir şirketin batmasını da izler.

Yazılımın önemi burada ortaya çıkıyor.Google çok büyük bir yanlış yaptı yada yaptırılıyor.Umarım bizde ders çıkarırız bu durumdan ...

Google kendini baltalamaya devam ediyor. Bilgilerimizi kullanması yetmiyormuş gibi bir de Huawei'nin telefonlarına verdiği 2 yıllık güncelleme anlaşmalarını da çiğnemiş bulunuyor. Bu durumda Huawei boş durmaması lazım.

Yillardir Huawei ust senkment telefonlerindan birini kullaniyorum (Huawei Mate 8 Cinden aldim. Cin versiyonu.) Daha oncesinde Iphone 6 Plus kullanyordum. Ve bu Iphone son Apple urunu oldu. Huawei alisan tadina bakan bir daha baska telefon kullanmaz. Yillardir sadece 2 defa reset attim telefona. ilki yeni aldigim zaman. ikinci uzerine kurdugum appsleri silmenin uzun zamanimi alacagi icin. Hic bir zaman takilma kitlenme donma vb seyler yapmadi. Bataryasi cok guclu halen ilk gunku gibi calisiyor.

Huawei telefonum uzerinden video convert yapiyorum. Inana biliyormusunuz? Onceden kullandigim telefonlarda bilgisayarda convert yapip atardim videolari. Kesinlikle alin bu markayi adamlar yapiyor. Cok saglam telefon dusmeye carpmaya kirilmaya cizilmeye. 4 Yilin Huawei deneyimi bunlar. Huawei markasindan baska marka almam kesinlikle. Diger markalarin hepsini kullandim ve kullanmaya devam ediyorum ama ucretsiz promosyon olarak geldikleri icin :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play