IBM, kuantum bilgisayarlarını satışa çıkartacağını açıkladı

IBM, kuantum bilgisayarlarını satmaya karar verdiğini açıkladı. Peki ama bunun anlamı ne? Dahası, kuantum bilgisayar nedir?

IBM’den satılık kuantum bilgisayar

Kuantum bilgisayarlar konusunda önemli şirketlerden IBM, ellerindeki makineleri satışa çıkaracağını açıkladı. Açıklama direkt olarak IBM CEO’sundan geldi.

IBM CEO’su Arvind Krishna, IBM’in düzenlediği Think konferansı öncesinde Reuters’a, şirketin önümüzdeki 3 yıl içinde binlerce kuantum bilgisayarı satışa çıkaracağını söyledi. Krishna, 2025’te satışa çıkması gereken cihazların 4 bin kübitten fazla bilgi işlem gücüne sahip olacağını söylerken, bu makinelerin araç filolarının yönlendirilmesinde, finansal risk modellemelerinin iyileştirilebilmesinde ve benzeri işlerde kullanılabileceğini açıkladı.

IBM’in kuantum makineleri gerçekten güçlü cihazlar. Bugünün makinelerinde 127 kübit olduğunu düşürsek, IBM’in satışa çıkaracağı makinelerin ne kadar güçlü olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Peki, kuantum bilgisayar tam olarak nedir?

Kuantum bilgisayar nedir?

Kuantum bilgisayarlar, kuantum mekaniğini kullanan bilgisayar türü olurken, herhangi bir sıradan bilgisayardan çok daha yüksek ve verimli işlem gücüne sahip olmalarıyla dikkat çekiyorlar. Klasik bilgisayarlar “bit”lerden oluşan hafıza yapısına sahiptir. Her bit 1 veya 0 değerini alabilir. Kuantum bilgisayarları ise kübit (qubit)lerden oluşan seriler içermesiyle geleneksel bilgisayarlardan ayrılıyor. Olasılık hesaplama konusunda şu an için en iyi çözüm olarak kuantum bilgisayarlar gösterilirken, bu cihazlar her bir potansiyel cevap için aynı anda hesaplama yapabiliyor, yani milyarlarca ihtimali aynı anda hesaplayabiliyor.

Arvind Krishna da buna atıfta bulunarak, “Bazı şeyleri abartmış olabiliriz,” diyor ve kuantum bilgisayar inşa etmenin, Yapay Zeka (AI) geliştirmekten daha zor bir iş olduğunun altını çiziyor.