IE ve Spartan için tarihi karar!

Microsoft'un tarayıcıları IE ve Spartan için tarihi bir karar geldi. Bu tarayıcılarda artık...

"Beni izleme" işlevi kapalı olacak!

Geçtiğimiz senelerde üzerinde birkaç kez değişiklik yapılan "Beni izleme" işlevi, Microsoft'un yeni web tarayıcılarında varsayılan olarak kapalı duracak.

Web sitelerinin sizi farklı sitelerde takip edip edemeyeceğini belirleyen "Beni izleme" işlevinin varsayılan olarak kapalı mı, yoksa açık mı geleceği, geçtiğimiz birkaç sene içinde World Wide Web Consortium (W3C) tarafından birkaç kez değiştirildi. Apple, Mozilla ve Google şu an itibariyle işlevi kapalı olarak sunmaktalar. Microsoft'un gizlilik bölümü şefi Brendon Lynch ise bir blog gönderisinde gelecekteki web tarayıcılarının "Beni izleme" ayarını varsayılan olarak kapalı tutacağını açıkladı.

W3C'nin en son taslağı, "Beni izleme" ayarının kullanıcı tarafından özellikle yapılan bir tercih olması gerektiğini, herhangi bir tercih belirtilmediğinde, izlenme tercihinin de belirtilmemiş olacağını söylüyor.

Microsoft, Beni izleme işlevinin gelecekteki web tarayıcılarında (muhtemelen IE'nin yeni güncellemelerinde ve Spartan'da) nasıl etkin hale getirileceği hakkındaki bilgileri yakında açıklayacağını söylüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Çok şükür çağa uyum sağlamaya başlıyor. Bu kadar mı yavaş olunur.

Gerçi artık beni izleme işlevinin de çok işe yaramadığı biliniyor.Malesef...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir