iFixit, nihayet M3 İşlemcili yeni Macbook Pro'ları da parçaladı

Apple'ın yeni M3 işlemcili Macbook modellerini parçalarına ayıran iFixit, her zaman olduğu gibi yeni laptop'ların tamir edilebilirlik puanı belirledi.

iFixit, nihayet M3 İşlemcili yeni Macbook Pro'ları da parçaladı

Geçtiğimiz günlerde Apple, yeni M3 işlemcili MacBook Pro modellerinin satışına başladı. Yeni işlemci ve uzay siyahı seçeneği ile öne çıkan notebook'lar, yenilenmiş bir GPU'ya sahip. Giriş seviyesi modeli satın alan kullanıcılar bir önceki 13 inç MacBook Pro'ya kıyasla birkaç yeni özellik bulurken, asıl değişiklikler M3 Max işlemcide mevcut. Öte yandan M3 işlemcili 14 inç MacBook Pro modelinin başlangıç fiyatı 79 bin lira, 16 inç MacBook Pro modelinin başlangıç fiyatı ise 95 bin lira.

Ancak yeni M3 MacBook Pro modelleri piyasadaki en iyi seçeneklerden biri olsa da tamir edilebilirlik hala büyük bir sorun. Apple'ın yeni dizüstü bilgisayarda herhangi bir değişiklik yapıp yapmadığını görmek için iFixit, cihazları "içeriden görebilmemiz" için her zamanki gibi sökme işlemi gerçekleştirdi.

Öncelikle iFixit, "sevilmeyen ve onarılamayan" Touch Bar'ın kaldırılmış olmasını övgüyle karşılıyor. Ancak bu makinelerin iç kısımlarının modüler tasarımına rağmen, şirket hala yeni M3 MacBook Pro'yu tamir etmenin çok zor olduğunu söylüyor.

Örneğin, M3 MacBook Pro için 8GB RAM seçerseniz, belleği daha sonra yükseltemiyorsunuz. Aynı şey depolama için de geçerli. Eğer 512GB seçerseniz, daha fazlasına ihtiyacınız olduğunda yükseltme yapamazsınız.

Bazı influencer'lar 8GB RAM'in çoğu kullanıcı için yeterli olduğunu iddia etse de Apple'ın SSD'nin bir kısmını ekstra bellek olarak kullanan RAM takası yaptığını unutmamak lazım. Ayrıca iFixit, Apple'ın kendi servisine gitmeden ekranı, Touch ID'yi ve kapak sensörünü tamir etmenin imkansız olduğunu söylüyor.

Genel olarak iFixit, M3 MacBook Pro'ya tamir edilebilirlik puanı olarak 4/10 puan verdi.