İki dev şirketten günün bomba haberi!

Dev PC üreticisinde yaşananlar, ortalığı fena karıştıracak. Üstelik işin içinde Microsoft da var!

Microsoft ve Dell: İki dev şirketten günün bombası

Bilgisayar üreticisi Dell, özel bir şirket haline gelmek üzere Microsoft ile el sıkıştığını duyurdu. Anlaşmaya göre Microsoft, Dell'e  2 milyar dolar borç verecek. Bu sayede Michael Dell, şirketin hisselerini toplayarak, Dell'in tek sahibi olacak. Başka bir deyişle Dell, artık halka açık değil, özel bir şirket haline gelecek.

Dell'in özel bir şirket haline gelmesi, 4 aylık gelir raporlarıyla uğraşmak zorunda kalmayacağı, hissedarların baskısı olmaksızın uzun döneme odaklanabileceği anlamına geliyor. Özel şirkete dönüşmek, Dell'e 24 milyar dolara mal olacak. Dell yönetim kurulu, Pazartesi akşamı anlaşmayı kabul etmiş bulunuyor.

Peki bundan sonra ne olacak? Microsoft, sanıldığı gibi Dell'in ortağı ya da hissedarı olmuyor. Beklentiler, Nokia ile yapılan işbirliğinin bir benzerinin, şimdi de Dell ile yapılacağı yönünde. 

Microsoft, yaptığı açıklamada Dell'in özel hale gelebilmesi için şirkete 2 milyar dolar borç verdiğini doğruladı ve açıklamalarına şöyle devam etti: "Microsoft, tüm PC ekosisteminin uzun dönemli başarısına bağlıdır ve bu ekosistemin geleceği için büyük yatırımlar yapmaktadır."

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Tebrik etmek lazım. Evet şu an için Microsoft belki kullanıcılarına sancılı bir dönem yaşatıyor ama uzun vadede düşünmek gerekirse Microsoft değişimin ve ekosistemin farkında. Windows 8 ve Phone 8 de kanıtı.

Windows'u kullandırmak için güzel yatırım.evet donanım üreticiler var oldukça ms a ya da diğer sistemlere ihtiyaç var.Bankadan istese o kadar parayı huzursuz günler olurdu ama ms ta para çok. Bill gitti ms donanımlara yatırım yapıyor.

@05 Şub 2013 20:42 evet ms te para çok ve yatırım yapmazsa çok para bir işe yaramaz... donanım üreticileri ile ortaklık yapması ve onlara gerekirse destek olması oldukça normal bir hareket...

Bu ms nin ne planları var merak ettim doğrusu

İkisi de din kardeşi normaldir.

haberde adamlar tekel oluşturmanın ortamını oluşturduğu yazıyor enayi okuyucular ne güzel haber diyor... MS köleliğine doğru yolda ilk adımı atıyorsunuz...

dell olsa ne olçak ürünleri beş para etmez sadece teknik servisleri güzel o ayrı konu

Dell en kaliteli üreticilerden birisi..kullandığım bütün Delll ürünleri çok kaliteliydi..pek kaliteden ödün vermezler..bu ortaklık sonucunda kalitelereini bozmazlarsa güzel ürünler çıkabilir..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir