İlk tüketici kamerasıyla yakalanan 14 kare!

125 sene önce, sıradan bir insanın sahip olabildiği ilk fotoğraf makinesi işte bu kareleri çekiyordu

İlk tüketici kamerasıyla çekilen 14 kare!

Şu sıralar ayda 70 milyon dolar kaybeden Kodak, bazılarına göre yürüyen bir ölü. Ancak 1888'de tüketicilere bir kamera sahibi olma şansı tanıyan ilk şirket Kodak'tı. Kodak No. 1, ortalama tüketicinin kullanabildiği dünyanın ilk kamerası olarak kayda geçmiş bulunuyor. National Media Museum'un yayınladığı kareler ise bizlere makineyle çekilen fotoğrafların nasıl göründüğünü gözlemleme şansı veriyor.

Kodak, 25 dolarlık (bugün yaklaşık 600 dolar) No. 1 ile piyasaya girene kadar fotoğrafçılık, sadece profesyonellerin elinde bulunan bir ayrıcalıktı. No.1 entegre bir lensten oluşan basit, küçük bir kutuydu. Vizörü bulunmayan makineyi fotoğrafı çekeceğiniz yöne çevirmeniz, filmi sarmanız, kapağı açmanız ve düğmeye basmanız, anı yakalamak için yeterli oluyordu.

No. 1, 100 fotoğraf çekmenize izin veren negatiflerle yüklü olarak geliyordu. Filmi doldurduğunuzda sadece filmi değil, tüm makinenizi Kodak fabrikasına gönderiyor, ardından 2.5 inç'lik, dairesel fotoğraflarınızı bastırıyordunuz. Son olarak Kodak, kağıda basılmış fotoğraflarınızla beraber makinenizi size iade ediyordu.

İşte ilk amatör fotoğrafçıların 1890'larda yakaladığı kareler! Galerimizde.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

resimler ilk çıkan iphoneların kameralarından daha iyiymiş:)

Valla o kadar sade ve güzel duruyorlarki insan o zamanları yaşamak istemio değil... Ve beyin emin adımlarla uzaklaşır :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir