iMessage sizi takip mi ediyor?

Apple'ın iPhone'daki Mesajlar uygulaması, gizlilik konusunda sandığımız kadar güçlü olmayabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
iMessage sizi takip mi ediyor?

Apple'ın iPhone'da SMS yerine sunduğu Messages uygulaması, etiketlerden efektlere birçok ek özellikle geliyor. Ancak uygulama, gizli sohbetler için ideal bir yer olmayabilir.

iMessages adıyla bilinen Messages'ta eriştiğiniz kişilerin Apple tarafından kayıt altında tutulduğu ortaya çıktı. Bu ise The Intercept'in haberine göre hukuki yaptırımın ve Apple'ın şimdiye kadar mesajlaştığınız kişilere ulaşabilmesi anlamına geliyor. Kaydedilen bilgilerden mesajın kendisini ortaya çıkarmak mümkün olmasa da, ulaşılmaya çalışılan telefon numaralarını, mesajın tarihini ve saatini bulmak; IP adresi üzerinden konumu belirlemek mümkün olabiliyor.

Apple'ın bu verileri kaydetmesinin nedeni ise mesajların diğer kullanıcıya ulaşıp ulaşmadığını kontrol etmek ve hizmete özel tüm işlevleri kullanıcıya sunmak. Apple, günlük dosyalarının 30 gün sonra silindiğini söylüyor, ancak kişi listenizdeki yeni kişilerle kuracağınız iletişim, kaydedilen bilgileri yenileyebiliyor.

Mobil hizmet sağlayıcılarının kişi bilgilerini saklaması ve gerektiğinde yetkililere teslim etmesi, daha önce rastlanmayan bir durum değil. Ancak Apple'ın gizlilik özellikleriyle öne çıkardığı Messages'ın böyle bir yönünün olması, sanırız kullanıcılar tarafından bilinmek istenecektir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Şirketler sürekli olarak içinize su serperek, ağızınıza bir parmak bal çalarak kendinizi avutmanızı sağlamaya çalışacaklardır. Realist olun, kullandığınız her cihaz, yazılım ve servisin sizi takip etmekte olduğunun bilincinde olun ama bunların insanlığın bekası için yürütülen faaliyetler olduğunu da unutmayın! Sizin için çöpten ibaret olan veriler ile bile çok büyük işler başarılmaktadır. Sizin için fevkalade önem arzeden verileri ise, mümkünse dijital ortama hiç sokmamanız tavsiye edilir... >>>

Güvenlik konusunda kağıt, kalem, daktilo, SLR... gibisi yoktur. En azından dijital ortamlarda verilerinizi kriptolayarak saklamanız, kriptolayarak transfer etmeniz, minimum ayakizi için CIS gibi güvenlik ve Restore RX gibi gerialma yazılımları kullanmanız, reklam şirketlerini bloke etmeniz kem gözlerin büyük kısmını elemine edecektir. Diğer taraftan Linux'a ve Open Source Yazılımlara göz kırpmanızda da fayda var...

@cleverman teşekkürler

Apple: "Gizliliğinizi önemsiyoruz.."

terörist değilim ki diyen çıkar mı?

Apple ın neresi güvenli? Tüm mesajlarınız karşıdaki kişiyle birlikte nsa ya gidiyor.

@29 Eylül 2016 18:38 aman yarabbi :D mesajlarımı okuyacaklar

Kaynak kodu kapalı bir işletim sistemi ne kadar güvenilir olabilir ki? Bunu marka gözetmeksizin söylüyorum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play