İnceleme: Canon'dan EOS 5D Mark II

Canon'un yeni bombası EOS 5D Mark II: Dijital çağda ikinci devreye geçildi.

Canon'un suskunluğu nihayet sona erdi

Şurası bir gerçek ki artık dijital fotoğraf makinelerinde yaşanan rekabet PC dünyasından çok daha gergin ve soluksuz takip ediliyor. İnsanların fotoğrafa olan tutkusu, ceplerindeki sınırlı para ve kalite düşkünlükleri bir araya gelince her yeni model heyecanla bekleniyor. Özellikle dünya dijital fotoğraf makinesi pazarının yüzde 90'ınını elinde tutan Canon ve Nikon "taraftarları" her yeni modelin lansmanında bir gol sevinci yaşıyor ya da üzüntüyle maçı terk ediyor. Tabii bu bahsettiğim karşılıklı gol atmalar sadece dijital single reflex lens (DSLR) fotoğraf makineleri için geçerli.

Geçtiğimiz yıl içerisinde 40D yarı profesyonel DSLR fotoğraf makinesi dışında kayda değer bir atak yapmayan Canon, baş düşmanı Nikon'un birbiri ardına çıkarttığı modeller karşısında seyirci kaldı. D60 giriş seviyesi makinesinin ardından Nikon'un özellikle 1 Temmuz'da lansmanını yaptığı D700 modeli Canon'a yönelik çok ciddi bir saldırıydı. 12 MP'lik CMOS sensöre sahip bu full frame fotoğraf makinesi (35 mm'lik filme eşdeğer), özellikle CCD sensördeki kumlanma eleştirilerine verilmiş bir yanıttı. Dahası 22 Ağustos 2005 yılından bu yana yarı profesyonel ve profesyonel segmentin arasındaki 5D modeliyle Canon'un tahtına indirilmiş en büyük darbeydi. Artık Nikon da D700 ile profesyonel savaşlarına 3.000 dolarlık satış fiyatıyla katılmıştı.

Nikon bununla da yetinmedi. İki hafta önce 27 Ağustos'ta "biz sadece fotoğraf makinesi üretiyoruz" sloganıyla Canon'a tutuculuğuyla hep karşı duran bu marka ilk kez çırakttığı D90 modelinde video çekimini olanaklı kılarak tüm dünyayı şaşırttı. D80'nin gönüllere taht kuran başarısı (ki bu yarı profesyonel seviyede Canon 5D'den bile güçlü bir modeldi aslında) D90'la bir adım öteye taşınmıştı.

Vista ile yazılım alanında büyük atılım yaşandı

12.9 megapiksel çözünürlüğe sahip Nikon D80'nin veliahtı, tıpkı D700 gibi CMOS sensörle geliyordu. Livewiev, sensör temizleme gibi özellikleri standartlaştırmış olsa da esas bomba kutusundan çıkan bir "HDMI" kablosu idi. Çünkü bu kablo sayesinde çekilen 720p (1280 X 720 piksel; 16:9 görüntü oranı) görüntüleri plazmalara ya da TFT monitörlere aktarabiliyordunuz.

Ne var ki D90'da tekrar ISO'nun 200'e çekilmiş olması, 12 bit'lik EXCEED işlemci gibi Nikon'a özgü sıkıntılar varlığını sürdürüyordu. En kötüsü ise, video'lardaki başarıya karşın fotoğraflardaki kalite tatmin edici değildi.

Windows Vista

Canon'un suskunluğunu sürdürdüğü (ki bu tarihin başlangıcına 20 Ağustos 2007'de lansmanı yapılan EOS 1D Mark III'ü alabiliriz) bu bir yıl içinde dijital dünyada, yazılım alanında çok büyük bir atılım yaşandı. Her ne kadar tonla eleştiriye ve alaya maruz kalsa da kral Windows Vista'yı yayınladı.

Görünürde Vista'nın, kararlı XP karşısında pek bir anlamı yoktu. Ta ki Vista'nın Full HD görüntüye uyumda kusursuz tasarlandığı fark edilene kadar. Görüntü çerçevesine 1920 X 1080 pikselin sığdırılmasını sağlayan bu yeni görüntü birimi, yüksek çözünürlüğü, görüntü kalitesi, netliği ve parlaklığıyla göz dolduruyordu.

Blu-ray ile bir adım ileriye

Yoğunluğu yeni bir medya biriminin geliştirilmesiyle desteklendi: Blu-ray. Üstelik bu yeni görüntü standardı işlemci ve ekran kartlarının baştan sona değişmesine neden oluyordu. Çift çekirdekli işlemciler lodos sonrası yağmuru gibi sökün ettiler.

Her ne kadar henüz ülkemiz bu gelişmelere bedevi çölleri kadar uzak olsa da, Birleşik Devletler'in 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren ulusal TV yayınlarında Full HD yayınlara geçeceğini belirtmemiz durumun "vehametini" gösterme bakımından yeterli olsa gerek.

Canon'un geliştiricilerini hep zeki bulmuşuzdur. Ve zekaları matematiksel çıkarımlardaki pratiklikten ötedir. Süreci gözlemleyip ihtiyaçlar doğrultusunda "doğru" yorum ve akabinde sunum yapabilme yeteneğine sahiptirler. Hem bilişim dünyasındaki hem de rakiplerin ataklarını çok temkinli izleyen Canon, suskun kaldığı tüm yılın yarısı boyunca gerek 3D gerekse 7D söylentileriyle çalkalandı durdu.

Canon sessizliğini sadece 50D modeliyle bozdu. 40D eski 20D'ye denk gelirken 50D de 30D'nin yerini almaya hazırlanıyordu. İlk bakışta EOS 50D çok da gerekli görülmese de 15 MP'lik sensörü ve DIGIC IV işlemcisi kayda değer gelişmelerdi. Bu sıralarda web sitesinde sessiz sedasız yayınladığı bir trailer fotoğraf dünyasına adeta korku saldı.

www.canon.com/moon/en/ adresindeki dolunayın önündeki fotoğraf makinesi yaklaşık iki hafta boyunca bir silüet halinde kaldı. Yanda ise sadece "Destined Evolution" yazıyordu. Ta ki bugüne kadar...

Canon EOS 5D Mark II

Canon, EOS 1Ds Mark III'ü çıkartalı tam bir yıl olmuştu. Oysa dar bütçeli amatörlerin gözü hep 5D'nin halefindeydi. Beklenen bugün itibariyle gerçekleşti. Canon EOS 5D Mark II, tam 21 megapiksel ve 1080p video çekimiyle dünyayı salladı.

50-25.600 ISO'luk canavar, saniyede 3,9 kareden 13 RAW karesi çekebiliyor ve daha da kötüsü full frame. Livewiev gibi ufak detayları saymaya bile gerek yok.

Özelliklerine yakından baktığımızda sensör 36 x 24 mm EOS 1-Ds Mark III temelli, EF lens destekli (EF-S lensler full frame'lerde desteklenmiyor), 14 bit'lik DIGIC 4 işlemciye sahip, 9 noktadan TTL oto fokus yapabiliyor.

Diyafram değerleri çok ilginç: f/1-f/91 aralığında destek sağlıyor. Makinede ayrıca otomatik ISO ayarlama özelliği var. Ve belki de kimileri için eksikliği en çok hissedilen şey makinede gerçekleştirilmiş: Makine otomatik modda RAW da çekebiliyor.

3 inçlik monitöründen pilin durumunu ve şarj yeteneğini takip edebiliyorsunuz. Body magnezyum alaşımlı ve 5D ile hemen hemen aynı. LCD panelde Canon standartlarında bir sapma yok.

Kızılötesi sayesinde uzaktan yönetim hayli pratik

Videoda ise 1.920 x 1.080 (16:9) çözünürlükte 12 dakika çekim yapabiliyor (Nikon D90, 720p çözünürlükte 5 dk. yapabiliyordu). Dahili mikrofon ve hoparlörün yanı sıra harici olanları da cihaza bağlanabiliyor. Bağlantı da ise HDMI'ın yanı sıra kızılötesi de sağlanmış. Kızılötesi sayesinde uzaktan yönetim hayli pratik olacağa benziyor.

Tüm bu sıralananlardan daha da kötüsü var: Fiyatı... Maalesef cihazın satış fiyatı 2.600 dolar. 24-105 mm L serisi lensle satıldığı vakit (ki bunun 40D'deki açıya denk olsa da L serisi olması bakımından çok daha kaliteli olduğu aşikar) fiyat 3.500 dolar seviyesinde. Böylelikle Sony Alpha 900 ve Nikon D700 modellerinde fiyatların hızla aşağı düşmesi gerekiyor. Malum kral gelene kadar çimenlikte çakallar tepişecekti ve öyle de oldu.

Eminiz SLR like ve kompakt kamerelar hızla Full HD video çekimlerine hız vereceklerdir. Rakip firmaların ise böyle bir mihenk taşından sonra fiyatlarının allak bullak olacağı aşikar. Ancak SLR'daki Full HD başarısı ve güncellemelirin önümüzdeki altı aya müthiş bir hız getireceği gerçek. Görünen o ki dijital çağda ikinci devreye geçildi ve sanırız bunun adı bu defa Windows Vista yerine Canon EOS 5D Mark 2 oldu.

Berk Ergin

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

ben sıkı bir canon dslr hastası ve kullanıcısıyım... biraz pahalı bir makinedir bu ama size tek cümlem şu olucak:

- paranız yeterliyse hiç düşünmeden gidin alın...

hatta nacizane bir kaç cümle sarfediyim dslr meraklıları için...

hiç kuşkusuz bu dslr alanında (dikkat edin sadece dslr compact değil) 2 dev firma ve en iyi firma vardır. canon ve nikon. sony dir, sigma dır, olympos tur onlar hikaye ya da alternatif.

nikonu, bazı fotoğrafçılar esmer kıza benzetir. nikondan daha eski bir markadır ve klasiktir. sağlamdır. fotoğrafları çok keskin çeker tabi gereken iyi lenslerle. ama renkleri biraz soluk çıkar.

canonu ise, bazı fotoğrafçılar sarışın kıza benzetir. teknolojik ve moderndir. nikona göre daha hafif ve ufak modeller üretir. nikondan daha pahalıdır. hatta dslr dünyasının en pahalı markasıdır. ancak çok pahalı bir lens ile nikonun keskinlik kaletesine ulaşır. ama nikona göre renkleri daha canlı ve keskindir.

kararı siz verin.... :) ama unutmayın sensör bakımından en iyi canondur ve bu alanda ilkler hep onundur.... benim ise hayyallerimi süsleyen tek markadır.

not: ben canon eos 350d ve canon eos 30v kullanıyorum.... :)

Nikon un "Full frame" 700 serisi ile girdigi bilgisi dogru degil D3 e bakacak olunursa bir seneden fazla süredir Nikon un en iyi full frame serisi idi.

yanlış yorumlar, yanlış yönlendirmeler.
nikon'un d80'i nasıl oluyor da canon'un d5'inden daha iyi oluyor ? Arada sensör sınıf farkı var herşeyden önce.
Nikon'un d300, Canon'un 40d ve 50d'si, Olympus E-3 hatta Sony A-700 hepsi Nikon D80'den daha iyi modeller.
Kaldı ki, gövdeden daha önemlisi lensler.
Bu yazı konudan fazla bilgi sahibi olmadan tercüme edilmiş ya da çok tarafsız değil. Yorumcu arkadaşların yazdığına göre sanki Nikon ve Canon'un herhangi bir modeli diger markaların bütün modellerinden daha iyiymiş gibi .. Halbuki medium Formatlı daha üst sınıf makinalar arasında Nikon ve Canon'un adı bile geçmez.

İşte dijital teknolojinin en kötü tarafı. Eos 1Ds Mark 3 daha yeni duyurulan bir makineydi, şimdi yenisi düşünülüyor. Yani daha dün aldığınız makine bugün eski. Bir de bu lens hastalığı da nedir? Fotoğrafı öğrenmeye çalışanın ağzından çıkan standart sözlerden biri; makine değil, önemli olan lenstir. Dijitalde böyle düşünüyorsanız verdiğiniz paraya yazık. Doğru lens önemlidir, yalnız profesyonel iseniz, bu işten ekmek yiyor iseniz. Filmli makinede ise lens gerçekten önemlidir. Kimsenin ahkam kesmesine gerek yoktur. Her durum kendine özgüdür. Gidin Nikon D80 alın, yanında AF-S 24-70 G ED lens alın ve fotoğraf çekin. Sonra Canon Eos 5D alın standart lenslerden olan hatta ağır şekilde eleştirilen kit lens Canon 18-55 takın ve fotoğraf çekin. Sonucuna baktığınızda lensin fotoğrafa bir faydası olmadığını göreceksiniz. Yanlış anlaşılmasın aynı makinaya takılan ucuz ve pahalı lens ile çekilenler arasında fark hissedebilirsiniz ama farklı makinalarda durumlar farklıdır. 5D ve D80 kıyaslanamaz. Sınıf farklı, kalite farklı, sensörün boyutu-kalitesi-yapısı farklı. Sonuç kesinlikle ucuz lense rahmen 5D lehine olacaktır. İnanmayan şu adresten durumu inceleyebilir http://www.kenrockwell.com/tech/full-frame-advantage.htm Bu kişinin görüşlerine inanın yada inanmayın fotoğraflar herşeyi anlatıyor. Adam Nikon D200 makinesine sahip olduğu en iyi lensi takıp fotoğraf çekiyor, sonra Canon 5D makinesine ucuz ve eski model bir lens takıyor ve fotoğraf çekiyor. Sonuçlar orda girin bakın. Fotoğrafların üzerine farenizi getirdiğinizde fotoğraflar değişecek. Fotoğrafların altında hangi makine ve lensle çekildiği yazılıdır.
Malesef dijital fotoğrafçılık bu sanatı çok ayakaltına düşürdü. Bunun için üzgünüm. Daha fazla yazmak isterdim ama bu dijital makineler için yapılan tartışmalar çok saçma geliyor bana. Şu an gördüğüm dijital tüketim çılgınlığından başka birşey değil.

arkadaşlar hepsi para tuzagı fotografı makinadan çok göz çekiyor senin gözün iyse hiç boş yere pranı harcama paran çoksa diyecegim yok ama cebindeki telefonla bile canondan nikondan daha iyi fotograf çekersin eger fotograf tutkunuysan makinayı boşver kafanda kompozisyon üret vizörün dört kçşe oldugunu devamlı hatırla hikayeni onun içine yaz

OperaX yazmış: CEVAP
Arkadaşımızın bu tür makinalar kullanmadan yorum yaptığı ortada rica etsem bana CANON EOS 5D makinaya 18-55 lensi nasıl takıcağını bi izah edebilirmi.
edemez çünki EFs serisi lens full frame makinaya uymaz.
Ondan sonra demişki lensin digital makinalarda fotoğraf kalitesine katkısı yokmuş.
Lütfen bilmediğiniz konularda insanları yanlış yönlendirmeyelim.

"D80′nin gönüllere taht kuran başarısı (ki bu yarı profesyonel seviyede Canon 5D'den bile güçlü bir modeldi aslında)"

- Eos5D tam profesyonel bir makinedir.
- D80 hiçbir konuda 5D 'den güçlü değildir.

Eski bir Nikon kullanıcısı olarak ; canon lensler nikona göre cok daha keskindir.Digitalde de nikon canon u taklit etmeye devam edecek.
Filmde de digitalde de onemli olan full frame ve lens tir.

CHIP Online'ın notu:
Eski bir konudur.

canon 5d mark ıı aldık yeni kullanacam beyaz dwnge ayarı ve renk canlılıgı nasıl yapılıyor yardımcı olurmusunuz

Arkadaş bana cevap yazmış da, anlatmak istediğimi anlamamış. Üstüne beni konudan anlamayan cahil sanmış. Ben de bilirim EF ile EFS arasındaki farkı. Neden öyle yazdığımı anlamamış. Bu makinalardan anlamazmışım. Canım benim, ben çocukluğumdan beri bu işi yaparım. Sen bu oyuncaklara hayran olurken gel bir de benim sahip olduğumu gör.

sevgili arkadaşlar stüdyomda canon 5 d mark 2 kullanacam yalnız birtürlü bayaz ayarı yapamadım bana nasıl yapacağımı bi tarif edermisiniz şimdiden tşk ler

Sen de yorum yaz