Instagram'dan "gece kuşlarına" özel bir özellik geliyor

Instagram, belli bir yaşın altındaki gece kuşu kullanıcılarına uygulamayı kapatıp uyumalarını söylemeye başlıyor.

Instagram'dan "gece kuşlarına" özel bir özellik geliyor

Instagram, gençleri hedefleyen en son "farkındalık özelliğini" duyurdu. Bu özellik, belli bir yaşın altındaki bir kullanıcı Reels’te veya doğrudan mesajlarında 10 dakikadan fazla gezindiğinde, uygulamayı kapatmasını ve yatmasını öneriyor.

Bu “Gece Vakti Uyarıları” gençlerin hesaplarında otomatik olarak görünecek ve bunları kapatmak mümkün olmayacak. Instagram, özelliğin tüm gençler için mi yoksa yalnızca 18 yaşın altındakiler için mi otomatik olarak etkinleştirileceğini belirtmedi.

Instagram’ın söylediğine göre, “Bir Mola Ver” gibi özellikleri zaten kullanmakta olmayan gençlere uygulamayı gece boyunca kapatmaları için hatırlatıcılar sunulması amaçlanıyor. Instagram, “Gençlerin, uygulamada geçirdikleri zamanın anlamlı ve kendi istekleriyle olduğunu hissederek Instagram’dan ayrılmalarını istiyoruz ve uykunun gençler için özellikle önemli olduğunu biliyoruz” dedi.

Yeni araç, Instagram’ın gençlerin ve ebeveynlerinin uygulamada geçirdikleri zamanı yönetmelerine yardımcı olmak için kullanıma sunduğu diğer özellikleri takip ediyor. Bir Mola Ver ve ebeveyn denetimi özelliklerinin yanı sıra, Sessiz Mod gibi özellikler de bu listenin içerisinde yer alıyor. Sessiz Mod, gençlerin bildirimleri susturmalarına, mesajlara otomatik olarak yanıt vermelerine ve arkadaşlarına ve takipçilerine müsait olmadıklarını ve ders çalışmak veya uyumak gibi başka bir şey yaptıklarını belirtmelerini sağlıyor.