Intel çuvalladı; pes etmedi!

Bugüne kadar "hep başaran" Intel, ekran kartı macerasında neden çuvalladı? Peki şimdi ne olacak?

  • Ali Güngör
Larrabee neden iptal edildi?
Intel'in bir türlü çıkamayan ekran kartı...

Intel resmi olarak, çok çekirdekli ekran kartları çıkartacaklarını onayladı. Larrabee'nin iptal edilmesinin sebepleri ve Intel'in gelecek planları açık ve net bir şekilde ortaya çıktı.

AMD ATI ve Nvidia ekran kartlarını, Larrabee grafik işlemcili ekran kartıyla ezip geçme planları yapan Intel, ağır bir darbe aldıysa da ayakta. Larrabee'den de vazgeçmiş değil. Intel, ekran kartını geciktiği için iptal etti.

Çünkü gecikme esnasında rakipleri çok daha güçlü ekran kartlarını piyasaya sürdü. Intel, Larrabee'nin ilk ekran kartını piyasaya sürseydi, rakipleri karşısında çok zayıf kalacaktı.

Bu yüzden yazılım geliştirmeye ağırlık veren Intel, yeni bir ekran kartı modelini, düzgün bir zamanlamayla piyasaya sürmeye çalışacak.

Peki proje neden gecikti? Ve çıktığı zaman farkı ne olacak...

İşi ATI ve Nvidia'dan daha zor!

Intel önce gecikmenin sebebi olan yazılımı geliştirecek

Intel'in Larrabee GPU'su, CPU özelliklerine sahip. Grafik işlemciler güçlü paralel işlem yeteneğine, CPU'lar ise programlanabilirlik özelliğine sahip. Intel bu işlemcisinde iki dünyanın en iyi yönlerini bir araya getirmeye çalışıyordu. Sonuçta programlanabilir çok çekirdekli bir GPU ortaya çıkacaktı.

Ancak çok çekirdekli mimari demek, özel programcılık demek. İşin yazılım kısmı farklı bir model kullanan Intel için, ATI ve Nvidia'dan daha zor. Bu iki büyük ekran kartı firması mevcut sürücü modellerini günceller ve yeni özellikler üzerinde çalışırken, Intel tamamen yeni bir yazılım modeli üzerinde çalışıyor. Bu ekran kartıyla DirectX arasında komutların aktarılması için gereken ara yazılım. Programlanabilir bir işlemci için yazılım kolay bir proje değil.

İşte gecikmenin esas sebebi bu yazılım. Intel ilk kartı erteledi ve şimdi bu yazılım üzerinde çalışacak. Son halini ise elinde bitmiş donanıma göre verecek. Sonuçta 2012 yılından erken göremeyecek olsak da gayri resmi ismiyle Larrabee II aramızda olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

ATI ve Nvidia 20 yıldır sadece bu işi geliştirmek için binlerce muhandis çalıştırıyor basit bişey olmadığı ortada. Zaten kolay olsaydı eskiden 3Dfx vardı vodoo3 3000 kartından sonra batı o bile bu yarışta olurdu demekki ayağını yorganına göre uzatıp bilmediğin işi yapmayacaksın....

ATI ve Nvidia 20 yıldır sadece bu işi geliştirmek için binlerce muhandis çalıştırıyor basit bişey olmadığı ortada. Zaten kolay olsaydı eskiden 3Dfx vardı vodoo3 3000 kartından sonra batı o bile bu yarışta olurdu demekki ayağını yorganına göre uzatıp bilmediğin işi yapmayacaksın....

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
3dfx deki muhendisler çokdaha güçlü yenilikçi bir model yapıp 3dfxe sundu bunu kabul etmedi karşıçıktı 3dfx den ayrılan mühendisler nvidiayı kurdu ve ekrankartında devrim yaptı daha sonrada batan 3dfx i satınaldı nvidia böyle bir firmadır devamlı kendini yeniler diğerleride sadece takliteder hikayeyi hatırladığım kadarıyla yazdım:)
fermi le tekrar yenibir tasarım çıkarttı bsn de yeni fotoları ve detayları yayınlandı test sonuşlarını bekliyoruz.

Larrabee de merakla bekliyoruz ortama can gelir rekabet artar.

İntel ekran kartı çıkaramaz.

Senelerdir intelin ekran kartlarında hüsran yaşadığı biliniyor, şaşırmadım...

Inteli hayiflamamak lazim bugun nvidia yonga seti üretiyorsa amd ati yi alip grafik sektorune giriyorsa demek ki intelin yaptigi da normal bi olay gibigörmek lazim bende diger arkadasa katiliyorum, GPU üretmek kolay bi is olmasa gerek en azindan CPU mantigindan farkli olsa gerek neticede gene transistor sayisi mgh kavramlari olsada temelinde bi farklilik olsa gerek yoksa intel simdiye kadar bu sektöre girmis hatta lideri olmus olurdu gibi geliyor bana. Ama su bi gercek intel cok iyisinide cikarsa herkez de bi cekimserlik olacak intelin ekran kartina zira Onboard ekran kartlarindan dolayi intelin ne verdigini gorenler uzak duracaktir ilk etepta gibi geliyor bana ...

Düzgün zamanlala mı.
En az 10 sene üzerinde çalışmalı ki intel performans ve teknoloji üretebilsin. Öyle ben bir numarayımla bu işler yürümez...
Sen deha bile olsan çalışmak zorundasın, buda zaman içinde olur, yoksa mileti güldürürsün kndine bak. ha ha ha haha :)
Bence intel bu adı geçen yazılımla boşuna kürek sallıyor, java byte kode gibi bi şi yani bu ki javanın yavaş çalıştığını bilmeyen yoktur.
Teknik olarak yaptığı şu DirectX komutlarını bi daha elden geçirecekde Larrabee GPUsuna(CPU dan bozma) gönderecek oda işleyecek.
Bu çözüm bence kesin çöpe çıkack(Larrabee).
Görünen şu ki intel yine kendi çapında bir çözüm üretiyor gibi. bunun adıdda olsa olsa intel GMA II den öteye geçmeyecektir. yani adam gibi bi ekran kartı tasarımı ortada bırakın tasarımı fikri bile yok.

Hatirlarsaniz Larrabe nin ilk basina tanitildigi zaman sergilemis oldugu dusuk performans bu kararin alinmasinda cok etkli oldu. GPU konusunda deneyimli 2 buyuk firmaya birden cikip rakip olmak zaten utopik bir hareketti.

laptoplarda vardi intel ekran kartı hüsran adi ekran kartları laptobu böyl parçalayasım geliyordu atiş veya nvidia dan şaşma

Senelerdir intelin ekran kartlarında hüsran yaşadığı biliniyor,
şaşırmadım...

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
ama ençoksatıkan ekrankartı yani çipi intel evet bir işe yaramaz bu çipler ama intel fazlasına gerek duymuyor zaten satıyor alanların suçu.
talep olmasaydı bu dandik çiplere intel zaten üsseviye gpu üretirdi.

Sen de yorum yaz