Intel'den "8 Çekirdekli Platform" müjdesi

Intel San Francisco'da Dual Socket Extreme Desktop Platformu'nu tanıttı.

Intel'den "8 Çekirdekli Platform" müjdesi

Intel, ABD'nin San Francisco kentinde düzenlenen Oyun Geliştiricileri Konferansı'nda, Intel® Dual Socket Extreme Desktop Platformu'nu tanıttı. Önceki kod adı "Skulltrail" olan bu platform, toplam sekiz işlemci motoru elde etmek için iki adet dört çekirdekli Intel işlemcisini ve ATI* veya NVIDIA'nın* çoklu kart grafik çözümleri seçeneğini destekleyen ilk masaüstü platformlarından biri.

"Yeni 8 çekirdekli masaüstü platformumuz, yüksek performans isteyenlere yenilikçilik sunma açısından büyük bir başarı sağlayacak" diyen Intel Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Dijital Ev Grubu Genel Müdürü Jeff McCrea, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yeni Intel Desktop Board D5400XS, en hızlı masaüstü işlemcilerimizden ikisi ile birlikte pek çok dörtlü grafik çözümünün ikili olarak kullanılması esnekliğini sağlıyor. Sonuç, mükemmel bir PC performansı."

Intel Dual Socket Extreme Desktop Platformu'nun temelini, iki adet Intel® Core™ 2 Extreme QX9775 işlemcisi ile Intel® Desktop Board D5400XS anakart oluşturuyor. Sıkı oyuncular, günümüzün önde gelen grafik yoğun oyunlarının keyfini, NVIDIA SLI* veya ATI Crossfire* grafik kartlarından ikisini aynı anda kullanarak çıkarabilecek. Sekiz işlemci çekirdeğinin sağladığı performans, Oyun Geliştiricileri Konferansı'nda, özellikle en mükemmel oyunlara imza atan 3D animatörler, dijital ses sanatçıları ve HD video editörleri tarafından da beğeniyle karşılandı.

Ne dediler?

id Software Programlama Müdürü Robert A. Duffy, "id'de dünya klasmanında oyunlar yaratan ekip için zaman, en değerli varlıklardan biridir. Tek bir makinede sekiz güçlü Intel çekirdeğine sahip olmak, ekibimizin son çalışmalarımızı rekor hızlarda tamamlayıp test etmesine yardımcı olacak. En fazla zaman harcadığımız işlemlerden birinde, çok izlekli kodlama ve sekiz çekirdeğin tümünü kullanarak 4 saatlik işi 20 dakikanın altına indirdiğimizi gördük. Uzun vadede bu, daha iyi oyunları, eskiden mümkün olandan daha hızlı bir şekilde pazara sunmamızı sağlayacaktır" diyor.

HD videonun giderek yaygınlaşmasıyla birlikte, video kodlarının çözümü ve kurgu işlerini gerçekleştirebilmek için PC'lerinden daha fazla güç bekleyen ileri düzey kullanıcıların sayısı her geçen gün daha da artıyor. Söz konusu işler yeni duyurulan platformlar tarafından kolayca gerçekleştirilebildiğinden, bu olanaklar DivX* gibi video geliştiricilerin ilgisini çekiyor.

DivX Inc.'in kurucularından Jerome Vashisht-Rota, "Bu sekiz çekirdeğin avantajını kullanmak için codec'imizi optimize ettiğimizde, laboratuvarlarımızda muazzam bir performans artışı kazandığımızı görüyoruz. Sekiz çekirdek teknolojisini desteklemek, PC'lerde HD video kodunu çözmek gibi işlemcilerin yoğun olarak çalıştırıldığı işlerde codec performansını önemli ölçüde artırmamıza izin veriyor, böylece kullanıcılarımıza, bekledikleri yüksek kaliteli dijital video deneyimini sunmaya devam edebiliyoruz" diyor.

Her bir Intel Core 2 Extreme Processor QX9775, 12 MB'lık L2 ön belleği, 1600 MHz'lik hızlı bir sistem veriyolu ve 3.2 GHz'de çalışan dört işlemci çekirdeğini sağlıyor. Çift soketli Intel Desktop Board D5400XS ile birlikte bu platform için modern testler ve daha ileri iş yükleri birer çocuk oyuncağıdır. Daha fazla yetenek isteyen deneyimli kullanıcılar için Intel Core 2 Extreme işlemci çarpan kilitleri (hız aşırtmaya karşı koruma) kaldırılmıştır**. Bu da sistemin özelleştirilebilmesi için teknik olarak bir esneklik sağlıyor, böylece OEM'ler de daha fazla performans sağlayabilirler.

Intel performans testi direktörü Shervin Kheradpir, "Bu çift işlemcili platform, laboratuvarımızda şimdiye kadar test ettiğimiz en hızlı masaüstü PC'dir. 3.20 GHz standart frekansında çalışırken bile, 3DMark06* işlemci testinde 6481*** ve Cinebench* 10 testinde 20,160*** değerlerine ulaştı" diyor.

Video: Dual Socket Extreme Desktop

Video KaldırılmışVideo Kaldırılmış

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

Bu kadar çok çekirdek ekleyeceklerine bilgisayarlara ,
daha ucuza çok daha hızlı harddiskler üretsinler .
Bilgisayarların en yavaş parçası harddisk , her şey ona bağlı

Tanıtım konusunda maşallah hiçbir şey atlanılmamış. herşey yazılmış ama şahsen ben bir bilgisayar alıcısı olarak ilk bakacağım şey fiyatı olacaktır. Malesef haberin aynısı birçok sitede yayınlanmış. hepsi de sanırım birbirlerinden aldığından haberi hepsinde aynı sorun var. bilgisayarın fiyatını yazmayı unutmuşlar. Özelliklerini değil özelliklerine göre fiyatını da sun vatandaşa.

CHIP Online Notu: Basın bültenleri bir çok yayına gönderilmektedir.

Eh be kardesim bilgisayarin en onemli parcasi nasil hard disc dersin;
veriler islenmeden hard disce nasil yazilsin ustelik gunumzde 8400 rpm lik hd ler var.. ki eger paran varsa 10000 15000 rpm lik modellerde mevcut.. Sen veri islemeden milyon rpmlik hard disckin olsun ; bos bos bakarsin o mikanaya

Harddisk diyen arkadaş kesinlikle sana katılıyorum. Bende 4 çekirdek işlemci var ama fark nerdeyse hiç yok. Yani bilgisayar hızlı açılmıyor. Dosya transferleri hızlı değil. Öncelikle hdd hızını artırmanın yolunu bulsunlar...

bu bilgisayarların her parcası onemli, sadece birini en son teknoloji almakla olmuyor. iclerinden biri eksik oldumu otekilerde çalışmamakta, o yüzden hdd, ekran kartı, cpu vs. onerilen son sistemlerden alındımı performansı o zaman gorursunuz anca ki buda cebi dolgun arkadaşlara yonelik birşey zaten...

Bu kadar performansa diğer donanımlar ayak uydurabilecek mi orası hiç belli değil. Bu sistemi 7200 rpm HDD ile kullanırsanız elbette kötü bi sonuç çıkabilir. Ama arkadaşın yazdığı gibi, bu sisteme vercek paran varsa en azından 10k rpm'lik bi hdd için cebinden akrepi kovcaksın!

128 gb flas bellek çıkmış hdd kerine onu kullanın sizde

bana göre bilgisayar piyasasında en uzun ömürlü olan işlemcidir,
mesela 3-4 sene önce amd athlonlar vardı şuan hala athlonlar yeterli...

bu kadar yapılan reklamlara aldanmayalım, kimin 8 çekidek e ihtiyacı var??

hdd diyen aslında çok haklı çünkü athlon 3700 kullanıyorum ve işlemcinin %100 ünü çok nadir zamnlarda kullanıyorum onun dışında 8 çekirdeği bana satıp NASA yımı yönettirecekler işlemci ile yapacağım en ağır iş oyun o da yeterli

Eh be kardesim bilgisayarin en onemli parcasi nasil hard disc dersin;
veriler islenmeden hard disce nasil yazilsin ustelik gunumzde 8400 rpm lik hd ler var.. ki eger paran varsa 10000 15000 rpm lik modellerde mevcut.. Sen veri islemeden milyon rpmlik hard disckin olsun ; bos bos bakarsin o mikanaya
....................................
sen 4200rpm'lik makineye diil 8, 16 çekirdek tak bakalım kim boş boş bakıyo o makinaya

8 cekırdek bence cok greksız. arkadaslar cunku 2 cekırdek ıle bıle hersyı yapabılırsın ıntel 8 cekırdegı cıkaracagına baska platformlara yuruse daha ıı olur

arkadaşlar lütfen biraz oyun oynamaktan kafanızı bir kaldırında o oyunlar nasıl yapılıyor, animasyonları hangi makinlarda yapılıyor bir araştırın ondansonra 8 çekirdeğe gerek varmı yokmu karar verin.Bu tarz makinlar daha çok bu tarz ve diğer mühendislik tasarım ve modellemelerinde kullanılır.Ayrıca Çoğu zaman 8 makinada yada 8 çekirdekte yetmeyebilir düzinelerce makina networkten birleştirilip kullanılır.Lütfen ahkam kesmeden birazcık dahi olsa araştırın:)

arkadaşlar oyun vs diyor kendince haklılar tabiki ancak dünyada ve türkiyede oluşturulan 3d pazarı için hiç bir zaman yeterli olmayacak bir cpu işi ne kadar çok cpu o kadar iyi hesaplama rendera yatırın bi vray sahnesinide sonrasında neler oluyormuş görelim sizlerin oyunlarda yapay 3 boyutlarınız kasmayacaktır bir de model olarak ağacın yapraklarını gerçek ışıkla haraket ettirelim bakalım neler oluyor standart kullanıcılar için gereksiz evet bunu kabul etmek mümkün bu noktada ne iş iöin kullanacağımız çok önem taşıyor işte
bana değil 8-16 ,24 bile yetmicektir daha hızlı sistem daha hızlı sistem .....

madem 8 çekirdeğe ihtiyaç yok niye alıyo bu millet.Herhalde video editing rendering yapanların kafaları sizinki kadar çalışmıyor(!)

Arkadaşlar bir bilgisayar en yavaş parçası kadar hızlı çalışabilir. Bunu biliyorsunuz. Ayrıca saniyede milyarlarca işlem yapabilen bilgisayarlar da birçok iş alanında uzun yıllardır kullanılıyor. Buradaki haberler teknolojideki son yenilikleri bize duyurmak içindir ve hepsinin ev kullanıcısına hitap etmediğini de hepiniz biliyorsunuz.

Sıradan bir ev kullanıcısı için render 3d modellme ne tür makinalarda yapılır gibi bir bilgi gereksizidir. Daha doğrusu kullanmayacağınız teknoloji kullanmayan için gereksizidir. internet Ofis vs yazılmılarını kullananlar için pek bir anlamı da yok ancak profesyoneller elbette daha hızlısını isteyeceklerdir.

Intel sever yeni gibi bişeyler sunmayı. sunduğu hangi yenilik tutulmuştur bilinmez. işte birkaç örnek: ilk entegre işlemcinin japonlara satılıp vazgeçilmesi. 16 bitlik makinaya 8 bitlik bus yapıp yavaş çalışmasını sağlamak, DOSu 1MB belleğe hapsetmek. memory holelar içeren bir adresleme mantığı geliştirmek. Extenden memory dururken expanded memory diye bir teknolojiyi pazarlamak, pentium pro diye uyumsuz bir model çıkarıp vazgeçmek, overdrive diye bir cihaz çıkarıp 486 lara aragaz vermek, rambus belleklerde inat edip vazgeçmek, itanyum diye uyumsuz bir 64 bit çıkarıp AMD64 teknolojisine geçmek, 3d oyunları bile oynatmayan 3d ekran chipleri üretip sürücünü yazamamak, çift çekirdek 2 işlemciyi yapıştırıp 4 çekirdek diye kakalamak, şimdi aynısını 8 çekirdek için yapmak. AMD 2003 yılından beri 32 bit PC işlemcisi üretmezken 2008 de 64 bite tamamen geçebilmek, vs vs.. AMD olmasa intel bize daha neler satacak neler düşünmek bile istemiyorum.

intel core2duo ve üstü işlemcilerde bence amd yi baya geride bıraktı , duygusal olarak amdciyim ama sezar ın hakkını sezar a vermek gerek :o) pc toplamaya gelen müşterilere amd nin 4 çekirdeği yerine intel in Q6600 öneriyorum ve ikna edip satıyorum , sonrada o müşteriler bana dua ediyorlar:P intel in 8 çekirdek işlemcisi gelecek ama bence normal ev kullanıcıları için gereksiz üst düzey oyun ve grafikciler için gel keyfim gel olur :o) fsb leri 1600 ....

Video render yaparken ne kadar faydalı olur mesela bir diziye blur filan verirken çok güzel olur çok faydalı işler kısalır

4-5 senedir amd atlon aldım intelin o 8 çekirdekli sistemini benim sistemle karşılaştırmam sende çipini 8 e böl hem ne gerek var benim tek çekirdekli işlemcime ıntel yetişmek için 8 çekirdekli çıkarıyor kedidir o kedii parasına göre en performans ve hep en iyi kalacak olan amd dir.

gercekten cok basarılı bir iş çıkarıyor intel biz çift cekirdekli bilgisayara uçuyor diyoruz birde 8 çekirdekli bilgisayar görsek ne deriz bilemiyorum.

BENDE 4 ÇEKİRDEKLİ KULLANIYORUM 8 ÇEKİRDEĞİ DUYUNCA ŞAŞIRDIM. PERFORMANSININ İYİ OLACAĞINI TAHMİN EDİYORUM İMKÂNIM OLSA GİDE BENİM İŞLEMCİYİ SÖKER O İŞLEMCİYİ ALIRIM:))

tmm 8 çekirdek süperde bunun woltu en az 950 lerde bişey olur bu da herkezin kullanacahı bişey olmaz :)

işlemçi 8 değil 64 çekirdekli olsa ne bellek erişim hdd erişim data bus hızları ve saniyedeki işlem iletme gücü bunlara cevap verebilecekmi

kaç çekirdekli olduğunu nereden anlıyoruz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play