Intel ve AMD için basit overclock...

İşlemci overclock'u yapacaksınız ama nasıl? En güvenli ve pratik yolu buradan öğrenebilirsiniz...

  • Halil Mollaoğlu

Güncel işlemciler hiç olmadıkları kadar hızlılar ama hala bazı şeyler geçerli: Overclock, yani hız aşırtma ile ince ayar yapmak; yani saat hızını aşama aşama arttırarak CPU'nun maksimum performansını ortaya çıkarmak. Sizlere Intel ve AMD işlemcilerden nasıl daha fazlasını elde edebileceğinizi göstereceğiz

İnce ayar yapmak kolaylaştı: Anakart çoğu işlemci için gerekli yazılımı beraberinde getiriyor. İşte bu da BIOS veya daha da açarsak Basic Input Output System (temel giriş çıkış sistemi). Bu ufacık işletim sistemiyle PC'nize ince ayar yapabilirsiniz. Bir şey kurmanıza ve Windows'un çökmesinden korkmanıza gerek yok. Birkaç denemeden sonra en doğru ayarı bulacaksınız.

Gerçek alternatif değil
Birçok anakart üreticisi BIOS bilgisi olmadan işlemcinizi overclock edebileceğiniz Windows-araçları sunuyor. Biz bunları tavsiye etmiyoruz. Windows XP veya Vista artık stabil işletim sistemleri olarak geçerli olsalar da bir mavi ekranın tüm yaptığınız değişiklikleri yok etmesi mümkündür. Bunun dışında program, overclock işlemi sırasında çökebilir. BIOS'ta ise böyle bir şey olmaz. Birkaç adımda işlemcinizi daha fazla beslemeniz mümkün. İşte başlıyoruz.

CHIP Online notu:
Bu makalede sadece en temel işlemci overclock yönteminden ve yararlı küçük araçlardan bahsedeceğiz. Voltaj ayarlarından bellek hızlarının artırımına kadar çok daha fazla detay arıyorsanız, aradığınız her şeyi çok yakında yayınlayacağımız "İleri seviye Overclock" makalemizde bulabilirsiniz...

Intel CPU'lar: Overclock ve stabilite testi - 1

Intel'in Core 2 Duo işlemcilerin istisnasız olarak BIOS üzerinden overclock edilebilmesi gerekiyor. İşlemci frekansı FSB ve çarpan adındaki iki öğenin birleşmesiyle ortaya çıkar. Ancak bir Extreme-CPU'nuz varsa son bahsettiğimizi overclock edebilirsiniz. İlk yol her zaman FSB'nin üzerinden geçer.

İşlemcinizi overclock etmek için BIOS'a girin. Çoğu durumda RAM testi yapılırken, yani Windows açılmadan hemen önce "Delete" veya "F2" tuşuna bastığınızda BIOS karşınıza gelir. En iyisi anakartınızın kullanma kılavuzunu elinize alın ve hangi menü altından FSB hızını değiştirebileceğinizi öğrenin. Anakartların çoğu AMI-BIOS kullanır ve bu BIOS'ta bahsettiğimiz ayarı "Cell Menu" altında bulabilirsiniz. Cell Menu'de FSB ile ilgili tüm bilgiler mevcuttur. Birçok Core-2 işlemci standart 333 MHz ayarına sabitlenmiştir. İşlemciye zarar verme riskini en aza indirmek için FSB'yi birkaç MHz yükseltin. Buna paralel olarak işlemci frekansının nasıl arttığını anında görebilirsiniz. Eğer işlemcinizin soğutucusundan yüzde 100 emin değilseniz 33 MHz'lik adımlar halinde yükseltmenizi tavsiye ediyoruz. Her değişiklikten sonra sisteminizi yeniden başlatın ve stabiliteyi test edin.

Intel CPU'lar: Overclock ve stabilite testi - 1CoreTemp: CPU sıcaklığı ön planda
İşlemciniz için en büyük tehlike sıcaklıktır: Sisteminizin FSB hızını arttırdığınızda işlemci daha fazla ısı yayar ve böylece sıcaklığı yükselir. Maksimum sıcaklık için 70 derece referans değer olarak kabul edilir. İşlemci daha da ısınırsa çekirdekler zarar görür ve fonksiyon dışı kalabilir. CoreTemp ile sıcaklığı sürekli izleyebilir ve hatta her işlemci çekirdeğinin sıcaklığını ayrı ayrı görebilirsiniz. Araç Windows üzerine kurulabiliyor ve istenirse her sistem açılışında devreye girebiliyor. Özellikle overclock edilmiş işlemcilerde bu aracı sürekli olarak açık tutmanızı öneriyoruz. Bir maksimum sıcaklık değeri belirleyip bu değer aşıldığında programın sizi uyarmasını sağlayabilirsiniz. Böyle bir durumda tekrar BIOS'a girip ayarlarınızı birkaç MHz daha düşürmelisiniz.

Download: CoreTemp

Intel CPU'lar: Overclock ve stabilite testi - 2

FurMark: İşlemciyi sıcaklık sınırına getiriyor.

FurMark: Stabilite testi
Bilgisayarın stabilitesini test etmek için onun performans sınırlarını zorlamalısınız. Bu iş için FurMark isminde iyi bir program var. Yazılım birçok piksel tüyle çevrili ve grafik yoğun bir kareyi gerçek zamanlı olarak render eder. "Stability Test" modunda aracı süresiz olarak çalıştırabilir ve CPU'nun (ya da ekran kartınızın) sıcaklık limitlerini zorlayabilirsiniz. Hem işlemci hem de diğer bileşenler maksimum yükte çalışır. Eğer sisteminiz istikrarını korursa ya biraz daha overclok potansiyeli vardır ya da tam sınıra ulaşmıştır. Korkmayın: Eğer tavsiyemize uyup büyük MHz sıçrayışları yapmadıysanız donanımınız için çok az bir tehlike mevcuttur. Sisteminiz kısa bir süre içinde rayında çıkarsa FSB hızını birkaç MHz düşürün.

Download: FurMark

AMD CPU'lar: Overclock ve stabilite testi - 1

Overdrive: AMD onaylı overclock aracı.

AMD, Spider-platformunu duyurduğundan bu yana Overdrive ismindeki Windows aracı mevcut. Doğrudan işlemci üreticisinden geldiği için Windows altında overclock yapmaya elverişli. Ama burada da aynı kural geçerli: Kesin sonuç isteyenler BIOS yolunu seçer.

AMD'nin güncel işlemcileri olan Athlon ve Phenom overclock konusunda Intel-CPU'lardan pek de farklı değiller. Aynı Intel sistemlerde olduğu gibi burada da BIOS'a girip benzer bir ayar noktasında değişiklik yapmanız gerekecek. Doğru menü noktasını bulmanız için yine anakart kullanım kılavuzuna başvurun.

AMD Overdrive: Anında overclock
AMD alternatif olarak Overdrive aracını sunuyor. Söz konusu araç Spider-platformu ile beraber tanıtılan ve işlemci üreticisinin kendisinin hazırladığı bir yazılım. Kurulum süreci Windows üzerinden gerçekleşiyor. Programı açtığınızda detaylı seçeneklere erişebiliyorsunuz. İşlemciyi anında overclock edebiliyorsunuz, yani direkt Windows üzerinden saat frekansını değiştirebiliyorsunuz. BIOS'a girmenize gerek kalmıyor.

Eğer overclock ile haşır neşir değilseniz "Auto Clock" seçeneği en uygunu olacaktır. Burada program tüm süreçleri sizin yerinize halledecektir. Overdrive bu mod ile her şeyin düzgün bir şekilde ilerlemesini garanti altına alıyor. Buna paralel olarak maksimum saat hızını çok yüksek belirlemiyor. Deneyimli kullanıcılar ve profesyoneller bu aşamayı kendileri devralıp en iyi sonuca ulaşabilirler. Ama burada da aynı kural geçerli: Riske girmeyin ve en ufak frekans artışını bile önerdiğimiz bechmark-araçları ile test edin.

Download: AMD Overdrive

AMD CPU'lar: Overclock ve stabilite testi - 2

CineBench: FurMark'a iyi bir alternatif.

Stabilite testi: Riske girmeyin
AMD işlemciler de aşırı ısınabilir ve PC soğutmasına aşırı yük bindirebilirler. Bu yüzden ister BIOS ister Overdrive ile overclock etmiş olun sisteminizi uzun bir süre test edin. Bu iş için aynı Intel sistemlerde olan imkânlara sahipsiniz: CoreTemp ve FurMark. Alternatif olarak güncel oyunlardan bir tanesini de kullanabilirsiniz. Özellikle Crysis ve Far Cry 2 gibi 3D FPS oyunları PC'nizi performans sınırına ulaştırır ve bileşenlerin sıcaklığını maksimum seviyeye getirir. Elbette bir oyunun ortasında sistem kararsız hale gelip çökerse pek de hoş bir tablo ortaya çıkmaz. Kaydedilmemiş tüm aşamalar kaybolmuş olur. Bu yüzden stabilite testi için bir benchmark kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

FurMark yanında CineBench de aşırı overclock edilmiş sistemlerin bir göstergesidir. Bu test öncelikli olarak CPU'nun performansı üzerine odaklanır. Sadece işlemcinizi overclock ettiyseniz ve ekran kartınızı fazla zorlamak istemiyorsanız bu program son derece ideal. CineBench kuruluma ihtiyaç duymadan kolayca çalışır. Arşivden çıkarın ve programı başlatın. Sonrasında "Start all Tests" butonuna basın ve gerisini programa bırakın. Aynı zamanda CoreTemp ile işlemci çekirdeklerinin sıcaklığını gözetleyebilirsiniz.

Download: Cinebench

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Onun yerine orthosla kastırın işlemciyi daha iyi :)

Bunları Bilmeyen Varsa Hic Yaşamasına Gerek Bile YoK :D

O/C yapmadan önce sisteminizin kaç wattlık bir güç kaynağı gereksinimi var öğrenin eğerki psu'nuz bu güçün 100-200 watt üzerinde ise O/C yapın yoksa fazla O/C yapmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Çünkü O/C yaptığınızda sisteminiz gereğinden çok daha fazla güç tüketicektir.

ben hiçbirini bilmiyom ölim bari

bunları yaptıktan sonra işlemci felan yanarsa nolcak zaten bilgisayarın alınması için kaç yıl bekledim eğer bişey olursa valla yanarım ben:D

iyi güzelde bende ami-BIOS yok nasıl olcak şimdi.BIOS altındaki bütün seçeneklere baktım RBS ayarı yapılacak yer yok ben ne yapayım???

Burada bahsedilenler biraz profesyonel işi.. orta seviye kullanıcılar uzak durmalı.

Riskli bir iş over clock ya madem böyle bişey var,bize neden overclocklar hazır gelmiyor,firmalar overclock u bilmiyorlarmı ? overclok iyi bişey olsaydı hazır gelirdi zaten.İşlemciyi haddinden fazla zorlamak ömrünü kısaltabilir...

AMD OverDrive sanırım delirmiş!

AMD 64 X2 işlemcim olmasına rağmen "Bu bilgisayarda AMD İşlemci algılanamadı" hatası veriyor...

Komik...

@Emre G bana da aynısını söylüyor bu işlemciyi desteklemiyor diyor

amd overdriver phenom ve üstü destekli malesef

arkadaşlar piyasaya surulen işlemcilerin bazıları aslında aynı. ancak bunu uretici firma saat hızlarını duşurerek ve yukselterek farklı saat hızları ile farklı model gibi piyasaya suruyorlar. işlemciye yapılan o/c lerde bilincsizce işlemciye yuklenilmesse hic bir sorun cıkmaz. ben 2003 yılında aldığım AMD 2000 işlemcimi aldığımdan beri o/c ile 2600 mhz.olarak voltaj vermeden stok fan ile 6 senedir kullanıyorum.

arkadaslar ben acamiyken bu overclok u duydum ve denedim bıosdan ilk olarak freankasını tutturdumm sanırım 1.8 işlemciyi 2.4 e cıkardımm sonra heycanlandımm ve simdi kaca yukselttiqimi hatırlamıyorum ama işlemciyi yakmıstım pin yuvaları yandıqı icin ankartımda pert olmustu tlfn bu işi bilmeyenler denemesin ben denedim makinadan oldumm=)

furmark laptoba kurdum çalışmadı!!! overclock için değil yukarda bahsedildiği gibi makinayı yüke bindirip stabilitesi ne durumda ona bakacaktım olmadı

başka program tavsiyesi olan var mı

e4500 ü 200 fsb den 233 e çıkardım işlemci sıcaklığı ortalama 30 dan 40-45 e çıktı.. işlemcide 2.2 den 2.6 ya yükseldi..

bu işi bilmiyenler yapmıyacak ama illede extreme diyosanız denemeye deger :D

İNTEL E2180 İ 3.33 GHZ DE STABİL TABİKİ P5QL

bir işlemcinin overlock tabir edilen işleme tabi tutularak çalışma

frekansının yükseltilerek komple bilgisayarın bütün perfosunun artacağını fantazi olarak düşünmek hayal etmek ücretsizdir

hız artınca ısı artar bellı belırsız sistem elınızde patlar!!!!!!!!!!!!!!!
hayalınız geçici olarak gerçekleşir son gerçek tamir servısıdır!!!!!!

@09 Haz 2009 17:52 Kardeş ne diyorsun sen?

bende amd a6 6400k işlemci var 3.9 kendi hızı 4.1 e kadar turbo boost olarak yükseltiliyor zaten. üzerinde stock fanı var 4.3 e yükselttim bi kaç saatliğine arada birde sıcaklığını kontrol ettim 35-40 derece arası geziyo.ve bu işlemci yalnıcaz 170 tl sınırlarını zorlayabilirsiniz :D

Sen de yorum yaz