Intel'in Başı Davalar Sebebiyle Dertte!

Meltdown ve Spectre güvenlik açıklarıyla boğuşan Intel'in başı şimdi de davalarla dertte!

Intel'in başı davalar sebebiyle dertte!

Meltdown ve Spectre tartışmaları sürerken Intel, ABD'de Kaliforniya, Indiana ve Oregon'da kendisine açılan davalarla uğraşıyor. Bu davalara yakın zamanda yenilerinin de eklenmesi bekleniyor.

Davalar, Intel CPU'lardaki tasarım hatalarını şikayet ediyorlar ve buna ek olarak firmanın bu güvenlik açıklarını açıklamadaki gecikmesinden de şikayetçiler. Ayrıca gelecek olan yamaların PC'leri yavaşlatma potansiyeli de şikayetler arasında yer alıyor.

%30'a kadar yavaşlama olabileceği söylentilerine karşı Intel, performans etkisinin daha çok iş-yükü ile alakalı olacağını ve ortalama PC kullanıcısı için pek bir fark yaratmayacağını, hatta zamanla bunun da hissedilemez hale geleceğini söyledi.

Spectre'nin sadece Intel değil, tüm modern CPU'ları etkilediğini düşününce, bütün yasal saldırıların Intel'e yönelmiş olması ilginç bir detay. Spectre, AMD işlemcileri ve mobil cihazlardaki ARM temelli işlemcileri de etkiliyor (Qualcomm ve Samsung gibi firmaların SoC'leri). Apple da sadece Mac bilgisayarların değil, iOS cihazların da etkilendiğini açıkladı.

H. Hüseyin Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Şimdi İNTEL gibi bir dev şirket kendi malı işlemcilerde bir açıktan yıllarca haberdar olmayacak, hatta kimse fark etmeyecek, şimdi insanlara soruyorum bu mantıklı mı?

INTEL için %20~30 AMD için %2~6 arası etki ediyor... ARM için durum ne meçhul...

@grezimonk Spectre kapatılmıyor donanımsal sorun mevcut yeni mimari şart. ulkenin tüm bilgilerini devletsırlarını korumasız bırakan bu açıkğı intel kapatmaya yanaşmıyor yeni çıkan cofileak lardada sorun devam ediyor. buradan savcılığa duyurulur tüm sistemlerde kasıtlı açık arka kapı var gerekli işlemlerin yapılması arz olunur.

güvenlik güncelleştirmesiyle birçok ev kullanıcısı hızda düşüş olduğunu resimler videolarla kanıtladı. nasıl farkedilmiyormuş,

amd ve intel amerikan haber alma kurumunun eline geçmiş sadece devletsel değil devleştirilmiş firmalarda bu işin içerisinde mesaj atıp herşeyinzi biliyoruz demeleri yalan değilmiş artık lattopdaki kamerya bant vuruyorum televizyonların karşısındada oturmam paronoyamı oldum ney benim sırrımda yok yahu

@10 Ocak 2018 17:32 AMD'de açık durumu yok asıl intel düşünsün...

İyi olmuş. Bir Intel kullanıcısı olarak bir daha Intel'i tercih etmemeyi düşünüyorum. Umarım alternatif firmalar türer de yok olup gider bu firma.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir