Intel'in Yeni Core i9'larından Yeni Rekorlar!

Intel'in yeni 18 çekirdekli Core i9'u ile yapılan overclock denemeleri, inanılmaz rekorların kırılmasıyla sonuçlandı!

  • Zeynel A. Öztürk
Intel'in Yeni Core i9'larından Yeni Rekorlar!

Intel'in 18 çekirdekli ve 16 çekirdekli yeni Core i9 işlemcileri satışa sunuldu. Asus ise bu canavar işlemcileri overclock ederek yeni rekorlara ulaştı.

18 çekirdekli Core i9-7980XE işlemciyi yaklaşık -100 santigrat derecedeki sıvı nitrojenle soğutan uzman ROG overclock'çusu 'der8auer', işlemcinin tüm çekirdeklerini 1,55 voltta 6,104GHz'e ulaştırmayı başardı. Bu sırada işlemci eriyip gitmese de sistem, hız testlerini çalıştıracak kadar kararlı değildi.

Testlerin çalıştırılabilmesi için hız 5,6GHz'e ve voltaj 1,45'e düşürüldü. Böylelikle Cinebench R15 CPU testinde 5.635 puan elde edildi. Önceki rekorun 2.990 olduğunu düşündüğümüzde bu gerçekten inanılmaz bir puan.

3DMark Vantage 2x'te de yeni rekorlar elde edildi. İşlemciyi 5,66GHz'te çalıştıran İtalyan overclock uzmanı 'Rsannino', 138.185 puan elde etmeyi başardı. Önceki rekor, 135.813 idi. Overclock'çu, Geekbench 3'te ise çoklu çekirdek testinde 92.307 puan elde ederek 48.004 puanlık rekora fark attı.

Testlerde başka rekorlar da kırıldı. Bunların tam bir listesi için Asus'un yazısına göz atabilirsiniz. Sıvı nitrojen soğutmayla yapılan testler, elbette gerçek hayattaki overclock'u ve performansı yansıtmıyor. Yine de kırılan rekorlara bakarak işlemcilerin ne kadar güçlü olduklarını görebilirsiniz. Bunun yanında 18 çekirdekli işlemci için 2.000 dolar gibi çok yüksek bir fiyatı gözden çıkarmanız gerekeceğini hatırlatalım.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Ne kadar ucuz ve güzel işlemciler..

Rekor son kullanıcıya bir fayda sağlamıyor ki....

Hey millet nitrojen soğutucu artık pc nin Olmassa olmazı intelden vaz geçmeyin

amd nin gozu yaşlı xdxd

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost