Internet Archive 25 petabaytlık veriye ulaştı

İnternetin arşivini tutan web sitesi, yakaladığı bu dev başarıyı kutluyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Internet Archive 25 petabaytlık veri depoladı

1996'dan beri tüm internetin kaydını tutan Internet Archive, 25 Ekim itibariyle toplam 25 petabaytlık (25600TB) veri topladığını açıkladı.

16 senedir araştırmacılar, tarihçiler ve öğrenciler için tarihi koleksiyonları dijital biçimde sunduğunu söyleyen Internet Archive, çeşitli web sitelerinden topladığı bilgileri Wayback Machine ile kısmen görüntülemenize izin veriyor. 10PB'lık veri, bazılarımız için çok da büyük bir rakam olmayabilir (Facebook'un en az 100PB'lık veri depoladığı söyleniyor) ancak bu bilgi, iletişimin geldiği noktayı görmek açısından önemli olsa gerek. Internet Archive'ın en önemli amacı ise internette yayınlanan materyallerin tarihe karışıp yok olmasını engellemek.

Internet Archive, Perşembe günü kendi içinde yaptığı küçük bir etkinlikte 80 terabaytlık bir veritabanının araştırmacılara açılmasını kutladı. Bu 80TB'lık veri, 2011'deki iki milyar URL'yi içeriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

1 petebaytlık harddisk vaybea

1 PBlık bir harddisk yok yanlış anlamayın atif bey, örneğin 8 sata 3TB harddisk takılı 24 TB 'lık 1000 tane makine söz konusu ve bunlar slave master sistemleriyle sayılar atanarak veritabanı tutuyorlar muhtemelen bütün veriler sql olarak duruyor bu sebepten ve linux kuruludur işlem hacmini kaldırması bakımından ram paylaşılıyordur

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play