Internet Explorer, hala en popüler tarayıcı!

Bir yandan Windows 10'u tanıtan Microsoft'un yüzü, diğer yandan Internet Explorer'la gülüyor!

Internet Explorer, hala en popüler tarayıcı!

Windows 10'u henüz gösteren Microsoft'un önünde önemli bir dönem var. Peki firmanın web tarayıcısı Internet Explorer, şu sıralar nasıl bir performans gösteriyor?

Net Applications'ın rakamları, Internet Explorer'ın web tarayıcılarında hala önde gittiğini gösteriyor. Toplamda ise Microsoft'un ürünleri, piyasanın neredeyse yüzde 60'ını elinde bulunduruyor. IE'nin hemen arkasından gelen Chrome ise bir ay önceki pazar payını yüzde 19'dan yüzde 21'e yükseltmiş durumda.

Chrome'un büyümesi, Firefox'a küçülme olarak yansıyor. Bir sene önce pazarın yüzde 20'sini elinde bulunduran tarayıcı, şu an sadece yüzde 14'lük bir paya sahip. Safari, yüzde 5 ile kullanım oranını sabitlemiş görünüyor. Diğer web tarayıcılarının kullanım oranlarının ise yavaşça düştüğü görünüyor.

Internet Explorer'a geri dönersek, tarayıcının farklı sürümlerinin farklı performanslar sergilediklerini görüyoruz. Windows 7'nin varsayılan tarayıcısı IE 8'in pazarın yüzde 22'sinden fazlasını ele geçirdiği görünüyor. IE'nin daha yeni sürümleri olan IE 10 ve 11'in ise yavaşça gerilediği gözleniyor. Tarayıcının en son sürümü olan IE 11, şu an sadece yüzde 17 kullanım oranına sahip.

Şu anki rakamlar, yazılımlarının en son sürümünün kullanılmasını isteyen Microsoft için çok da avantajlı görünmüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Windows 10 değilde Windows 9 olsa gerek :))

@02 Eki 2014 13:16 birkaç makale geriye gidip oku anlarsın 9 mu 10 mu

@02 Eki 2014 18:51 yeni girmiş olamaz mı?

Net Applications microsoftun markasıdır...

@02 Eki 2014 14:04 ve gerçekleri gösteriri

@02 Eki 2014 18:48 sen öyle san alık...

Maalesef yalan haber...

çok değil bir beş sene önce sorsanız IE nin bu seviyelere geleceği kimsenin aklına bile gelmezdi. Microsoft un yıllardır birbirinin aynısı olan yama gibi çıkardığı işletim sistemlerinin başarısından ziyade IE bence daha başarılı ve her seferinde üstüne koyarak süreklilik göstermiştir. gerçekten hem ilginç hem de saygı duyulması gereken bir durum...

@02 Eki 2014 17:26 5 sene önce % 80 idi şimdi % 60 oldu dostum pc kullanmayı bilen kimse ie kullanmaz. Tabi interneti mavi e sananlar sayesinde %60.

@gcb1903 dandik kıromunuzu siz kullanın kimseye önermeyin. bu kırom bir işletim sistemi (Win7, Windows 10 Technical Preview sanal makinede) kadar ram tüketiyor. : http://www.chip.com.tr/forum/google-chrome-bir-isletim-sistemi-sayilabilir-mi_t295525.html burada win7 home basic ile kıyaslanmış. bir de interneti yuvarlak mavi kırmızı sarı yeşil şey sananlar sayesinde böyle kırom yükseliyor. ben pc kullanmayı biliyorum ve senin diyişinle "mavi e" yi ben de kullanıyorum sizin gibi böyle kıromcular 5 yıl sonra mozilla firefox kullanırsa hiiç şaşırmam. daha da diyeceğim ama artık yeter son sözü windows un zehiri chrome!

Peki bu other ne ?

Gülmekten karnım patladı. Şu anda hastaneden yazıyorum. :)

@04 Eki 2014 18:04 Bi dikiş atıersinler :) Yahu kıromda ne buşuyounuz arkidişler!

Bilgisayarı bilen ie kullanmaz diyen arkadaş ve onun gibiler! Siz bu işlerin kompetanısınız sizleri biliyoruz. MSN şifresi kırarak başladığınız bu alemin derinliklerinde halen gözü kapalı yarıyorsunuz cahiller ordusunu. Siz Linuxcü olarak tanınan, AMD'den vazgeçmeyen, ie'den nefret eden, kimsenin bilmediği programlarla virüs temizleyen(!), lisans parası denen olaydan hiç hazzetmeyen, bütün bu bilgeliğe ramen bilgisayarları hep arızalı olan bu güruh, kafası kuma gömülü olduğu için etrafı poposuyla seyre dalmış, çoğunluğu bilgisayar bilmiyor ki diye alçak görüyor.

@05 Eki 2014 21:55 Katılıyorum. Çok ta doğru söylemişsin.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir