İnternet hızınızı test edin, düzenleyin!

İnternetiniz ne kadar hızlı? Daha hızlı bir internet için ne yapabilirsiniz? İşte cevaplar...

İnternet hızınızı test edin, düzenleyin!

Bant genişliğiniz için ödediğiniz ücretin karşılığını aldığınızı düşünüyor musunuz? Ya bant genişliğinizi tam kapasiteyle nasıl kullanabileceğinizi? İnternet hızınızı hiç ölçtünüz mü?

İnternet hızınız farklı bir çok faktörden etkilenebilir, bunun sonucunda bant genişliğiniz kısıtlanabilir. İnternet hızınızı test ederken ise bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Bu makalemizde internet hızınızı nasıl ölçebileceğinizi ve internet hızınızı nelerin etkilediğini ele alırken, internetinizi hızlandırmakta size yardımcı olacak bazı ipuçlarını da sizlerle paylaşacağız.

İnternet hızınızı test edin

Doğru sonuçlar almak için yerel bir sunucuyla bağlantı kuran bir hız testini kullanmalısınız. Aksi halde veri uzun mesafeleri katetmek zorunda kalacağı için sonuçlar hatalı olabilir.

Speettest.net, size yakın olan bir test sunucusuna bağlanmanızı sağlıyor. Settings menüsünü açıp Preffered Server ayarını kullanarak tercih ettiğiniz sunucuyu belirleyin. Testi başlatmak içinse Begin test'e basın.

Daha kapsamlı bir test için MyConnection PC Lite'ı deneyebilirsiniz.

Şimdi muhtemelen hangi sonucun iyi hangi sonucun kötü olduğunu merak ediyorsunuz. Aldığınız gönderme / indirme sonuçları, ücret ödediğiniz hızın yüzde 30-50 altındaysa bunun kötü bir sonuç olduğunu düşünebilirsiniz. Bu durumu çözmek için internet servis sağlayınıza başvurmayı deneyin.

Değiştiremeyeceğiniz şeyler

Bazı faktörleri değiştirmeniz mümkün olmayabilir

Neleri değiştiremezsiniz?

İnternet bağlantınızın hızını belirleyen birçok faktör mevcut. Fakat malesef bazıları üzerinde denetim sağlamanız mümkün değil. İşte bunlardan bazıları:

Bant genişliği kısıtlama: İnternet servis sağlayıcınız örneğin Torrent'i kullandığınızda bant genişliğinizi kısıtlayabilir. Neyse ki ülkemizde böyle bir durum pek söz konusu değil.

Santrale uzaklık: Telefon santralinden uzak bir konumda bulunmanız, eğer ADSL kullanıyorsanız, hızınızı olumsuz etkileyebilir.

Kablolu internet: Siz ve komuşlarınızın çoğu kablolu internet kullanıyorsa, bant genişliği paylaşıldığından hız düşebilir.

İntenet servis sağlayıcınızın trafiği nasıl şekillendirdiğini, uzun zamandır güncellenmese de, Glasnost adlı araçla sınamanız mümkün. Glasnost, bilgisayarınızda BitTorrent indirmesini simüle edebiliyor.

Hızlanmak için neler yapabilirsiniz?

İnternetinizi hızlandırmak için ne yapabilirsiniz

Donanım: Darboğazın nedeni donanımınız olabilir. Modeminiz bir ön belleğe sahiptir ve ön bellek performansı etkileyebilir. Ön belleği boşaltmak için modeminizi fişten bir kaç saniye için çekin. Modeminizin ağın gerektirdiği çıktı hızını desteklediğinden emin olun ve kabloların doğru bir şekilde takılıp takılmadığını kontrol edin.

Kablolu ve kablosuz ağ: Kablolu bağlantılar, kablosuz bağlantılara göre daha hızlıdır. WiFi kullanırken sinyal karışması gibi bir sorun da meydana gelebilir. Bunun üstesinden gelmek için router'ınızın yerini veya WiFi kanal numarasını değiştirin.

DNS sunucusu: Bazı internet servis sağlayıcılarının DNS sunucuları çok hızlı olmayabiliyor. OpenDNS'den ücretsiz ve hızlı DNS adreslerini edinebilirsiniz.

Kablolar, işlemler ve zararlılar

Güvenlik duvarına dikkat!

LAN kablosu: Kablo uzunluğu 50 metreye kadar kabul edilebilir ancak kabloyu mümkün olduğu kadar kısa tutmaya çalışın. Uzun bir kablo kullanacaksanız, korumalı gigabit ağ kablolarını tercih edin (STP Cat5e veya STP Cat6). Kabloyu bükmekten ve germekten sakının zira bu performansı düşürecektir.

Çalışan işlemler: Bir çok program güncelleme yüklemek, veri aktarmak ve durum izlemesi gibi amaçlar için bağlantınızı kullanır. Bir güvenlik duvarı kullanarak hangi uygulamaların internete erişebileceği üzerinde denetime sahip olabilir, hangi programların bant genişliğinizi işgal ettiğini görebilirsiniz.

Zararlı koruması: Zararlı yazılımlara karşı bilgisayarınızı tarayın. Solucanlar, ağınızı kendini yaymak için kullanabilir. Bu da internet bağlantınızın yavaşlamasına neden olur. Güncel bir antivirüs yazılımı ve zararlı koruma aracı kullanın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Adil Kullanım Kotası olduktan sonra hiç biri işe yaramaz

teşekküler chip yine harikasınız....

Avrupanin gobegi almanyadayim 4 gundur aksam internet yok .en sonunda gittim bitti cikis veriyorum dedim.40 euro para ver her ay ama gelgelelim hizini gectim internet yok .bir geliyor 5 dakika sonra gidiyor.artik dayanacak gucum kalmadi .

@30 Tem 2014 20:15 atma ziyaaa.....

Türkiyenin başkentinde 2,5 mbit zor alıyorum. bu hıza 59TL veriyorum. bu da yetmez gibi bir de kopma sorunu yaşıyorum!!!!

Kopma bendede vardi ne yapsam duzelmedi.kimikime sikayet ettiysem herkez topu baskasina atti.muzik oyun skype konusamaz olmustum.uzun lafin kisasi bugun routerin ismini degistirdim simdilik cok iyi arkadasim girin routerin ismini degistirin ben faydasini gordum .routerin kendi sitesinde degistin yaziyordu o yuzden degistirdim deneyin derim belki sizin baglantinizda kopmaz .isaallah yardimim dokunur.

batman 22 mbit indirme hızı ?

Başkentdeyim internet yavaş 2mb ve kopmalar oluyor ttneti aramaya verdiğim parayla 2 tane oyun bilgisayarı toplardım :)

25 mbit download 10 mbit upload 100 gb akk 10 ping yetmezmi ? devam edeyim mi ?

@06 Ağu 2014 10:54 Kötü....................

istanbul küçükçekmecede ttnet hiper net kullanıyorum.35 mbit ama 33.5 aliyorum.0 ila 10 ping arası çıkıyor.

Çanakkale gökçeada 16 mbit fixnet adsl2+ aldıgım hız 1800 kbps indirme hızım var arada 2000 kbpsye çıkıyor = 18-20 mbit arası indirme hızı

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir