İnternet için 700 uydu gönderecek...

Dünya çapında daha hızlı internet erişimi için 700 uydu fırlatmaya hazırlanan dev isimle tanışın!

  • Cem Şancı
İnternet için 700 uydu gönderecek...

Paypal, SpaceX ve Tesla Motors'un sahibi Elon Musk, çılgın bir projeyle dünyayı değiştirmeye hazırlanıyor: 10 milyar dolarlık bir yatırımla dünya yörüngesine 700 uydu fırlatacak! Bu uydular, dünyanın her köşesine yüksek hızlı internet sağlayacak. Başka bir deyişler, bundan sonra internet'in kralı, Elon Musk olacak.

Elon Musk'ın planına göre, bu uzaydan internet servisini Mars'a kadar genişletmek de hedefler arasında. Böylece Mars'a gönderilen uzay araçları ile çok daha hızlı iletişim kurulabildiği gibi, Mars'a yapılacak insanlı uçuşlar da kolaylaşacak.

Elon Musk'ın uyduları dünyadan 750 mil mesafeye yerleşecek. Uydular teorik olarak, kablo internetten daha yüksek hızlar sağlayabilecekler zira uzayda sinyaller, kablolardaki verilerden daha hızlı şekilde hareket edebiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Şu ttnetten hızlı olsunda birde hemen ümitlenmeyin bu uydudan internet çok pahalı olduğu için kötü. Ucuz olsun mesela sınırsız 60 tl iyi fiyat öyle olsa iyi olur.

o para bizde olsaydı saraysız bakanımız kalmazdı.

yapsın ilk müşterisi ben olacağım, elveda faiş fiyatlar, vasat internet hızı.. okoca

waybe büyük adım

Çok güzel bir proje bence benim bulunduğum adreste fiber altyapısı yok onun için 16 mbit adsl kullanıyorum bu projeyle herkes istediği hızda internete girebilecek türk telekom alt yapısından kurtuluyoruz desenize :-) :-)

Saçma delay yani gecikme uçar bu sistemle. Pingleriniz TR için 100ms olur yani.

@20 Oca 2015 01:11 daha önce uydu göndermişliğin var mı?

inşallah olurda şu ttnetten kurtuluruz. o kadar kanımızı emdi. bunlara kazandıracağımıza elin gavuru kazansın razıyım.

@20 Oca 2015 01:45 Elin gavurunda bu kadar hayransan, az çalış da birşeyler üret bari... Opurtunistleri elin gavuruda sevmez...

@20 Oca 2015 01:45 ttnet elin gavuru değilmi ki.!

@20 Oca 2015 01:45 yav he heee !

Gelecek Tesla'da. Cok ust duzey ve herseyin detayli dusunuldugu isler yapiyor. Teslanin elektrikli araci Model S te asik oldugum bir aractir. İncelemenizi tavsiye ederim.

01.11 100ms pinge laf ediyosunda TTnette sen o pingi gorursen sukret :D

Uyduda ortalama 300 ms gecikmeler olası. Hız için tamam ama oyunları unutmak lazım

inşallah olurda şu ttnetten kurtuluruz. o kadar kanımızı emdi. bunlara kazandıracağımıza elin gavuru kazansın razıyım. Ziyaretçi Bugün 01:45 aynen

Nerde o günler...

olması gerekende buydu...

ben turknet 16 mbs internet kullanıyorum bazen ping 1000-2000 oluyor oyun oynamaktan ziyade modemi parçalayasım geliyor inşallah düzelir internet ya bence ideal hız 100 mbs internet saniyede 10 mb indirip 5 mb upload yapabilsek daha ne isterim ki ömürlük yeter ya :D kişisel tek kişilik server bulut depolama bile açarım bu hız ile :D

inşallah türkiyeye de gelir.

Şirketler yada şahıslar gökyüzüne değil uydu, maket uçak uçurmaya kalksa havacılık ve ülkelerin hava saha kanunları ve yönetimleri var. Bu proje açıkça USA ve Obama projesi görünen isimde bu arkadaş olmuş. Ticari olarak ise müthiş karlı dahi olsa global olarak edinilmiş hükümet işbirliklerini kaldırabilecek bir ticari yapı kurulması zor. Proje gerçekten faydalı. USA ve Hükümet bunu biz yaptık demiyor. Internet özgürlük ve diğer hükümet baskılarından kurtulmak için ortaya birini atıyor.Paypal, Tesla, SpaceX abartılmış işlem hacmi 7 Milyar dolar. Net Geliri en fazla 1 Milyar dolar altında olan bir firma 10 milyar dolar havaya güvencesiz atması çok ilginç. Obama internet hızlanacak emri verdikten sonra projenin hortlaması ikinci bir endişe. Internet USA nın kurup yönettiği dünyanın en büyük bilgisayar ağı. Obamanın bu gibi projelerle bu ağı koruyup geliştirmesi doğal. Çin milyar dolarlık fiber altyapı kuruyor.Türkiye Tayyip erdoğan vb liderlerde Bir odaya 4 Milyon kitap toplayıp kütüphane kuruyorlar. Bizim ülkenin yöneticileri uyanıp kütüphane yerine benzer teknolojik atılımları yapması için bu haberlerin okunması ve kütüphane değil benzer projeler istiyoruz diye sesimizin daha yüksek çıkması gerekir. Belki kütüphane prestij projesi bile olsa çöpe atılan milyonlar. Benzer teknoloji projeleri ise neredeyse tüm dünya insanlarına faydalı.

çok çılgınca:)))

Umarım TR'ye kısa sürede gelir.

biz hala düğünlerde bile 7 tane havai fişeği zor fırlatıyoruz :D

Amasyada yaşıyorum 100mbs altyapı yok fiyatını geçtim bari altyapı olsada alsam bir tek internet servis sağlayıcısı var o da ttnet upload desen o da yok modem arayüzünde 4 görünüyor aldıgım upload 1.9 böyle sistemin de tekelinde neyse siz anladınız ülkeden beyin göçü ile göçmek istiyorum 90 tl veriyorum 50 mb download a ve 200gb akk ye

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play