İnternet intiharı mı özendiriyor?

Yapılan bir araştırma, internetin bazı insanları intihara sürüklediğini ortaya çıkardı.

  • Selim Öztürk
İnternet intihara özendiriyor mu?

Yapılan bir araştırmaya göre, internet kullanıcıları, insanların intihar eğilimlerinin nedenlerini web sayfalarından öğrenmek istediğinde, karşılarına çıkan sayfalarda bunun aksine intihar eylemlerini özendirici ifadelerle karşılaşıyorlar.

Araştırmacılar, 4 arama motorunu kullanarak intihar ile ilgili siteleri araştırmaya koyuldu geçtiğimiz günlerde. En çok tıklanan 3 web sitesi yakından incelendiğinde bu sayfaların intihar ile ilgili bilgi vermek şöyle dursun, intihara özendirici bir takım anlatımlarla karşılaşıldı. Bir diğer deyişle, zayıf karakterli insanlar için bu sayfalar potansiyel bir tehdit unsuru.

Bu tür siteler yetkililerce bulunduktan sonra dünya çapında genelde kapatıldığı bilinse de, İngiltere'de bilindiği kadarıyla böyle bir sınırlama yok. Ülkede 1961 yılında başlayan Anti-intihar hareketi, bu tür intihar girişimlerini teşvik edenlere yönelik baskı uygulamasıyla tanınıyordu. Onlara göre hiçkimse, hiçbir şey bir insanı intihara hiçbir şekilde özendiremez.

Araştırmacılar, 'intihar' kelimesi ve bağlantısı olan 12 farklı terimi arama motorlarında kullandı ve çıkan ilk 10 sitenin aldığı klik (hit) sayısına bakıldığında bu sayının günlük 240 hite kadar ulaştığı farkedildi. Bu sitelerin dışında 240 farklı web sitesi daha arama motorlarının sonuçlarında yer aldı.

Bu intihara özendirici bazı sitelerde intihar eylemi övülürken, bazıları ise intihar eylemlerini farklı şekilde nasıl gerçekleştirilebileceğini insanlara anlatıyor.

Chip Online'ın Yorumu: İnternet çok zengin bir kaynak ve bir hazine olmasının yanında çok büyük bir tehlike ve bir tehdit unsuru da olabiliyor. İyiyi ve kötüyü böylesine iç içe barındıran günümüzün vazgeçilmez parçası internet, bu haberimizde olduğu gibi insanların duygularını istismar edip onları intihara dahi teşvik edebiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

windowsun verdiği hatalar geçici olarak ölüm isteği uyandırsada fazla bi sorun olmuyo bizim için :)))))))

katılıyorum :D kesinlikle önemli bi proje üzerinde çalışırken birden mavi ekranla karşı karşıya kalmışsan bu tür şeyler olabilir (: net değilde windows intihara özendiriyo demek doğru olur =]

Bence performansın düşmesi programların hata vermesi gibi durumlar insanı çileden çıkarıyor bu da intihara yol açıyor herhalde.

hangi siteler özendiriyor onu yazsalarmış bari...Ben zamanında intihar etmek istemiştim ama TÜRK SİTELERİNE baktımintiharı teşvik edici bulamadım hepside vazgeçtirici yönde....Ondan sonra diyanete intiharla ilgili soru sordum;cevap intihar edenin cehenneme gideceği şeklinde geldi.Bende ocağın üstünde boş bir tava koydum ateşi yaktım 2 dk sonra parmağımı değdirdim çok acıdı intihar etmeye popom yemedi :)))

sacma ve gereksiz

medya da intaharı özendiriyor %100 gerçek

son 2 kişiye katılıyorum knightta tam booss kesçekken pc res atıo ilk önce pcyi soora gmleri soorada kendimi öldüresim geliodu:D amma bence intihar saçmadır zayıflar intihar eder ve ingiltere halkı kimse kimsei intihara özendiremez anca eğilimi olan bir kişi bakar zatn intihar edicektir oda bahanesi olr

görsel medya da bayılıyo böyle haberlere.Internet, Tv'nin yerini almaya başladı ve bu bazı kesimler için korkutucu.Artan genişband hızı ve yeni kuşağın teknolojileri öğrenme hızı göz önüne alınırsa 50-100 sene sonra internetin Tv'yi sollayacağı kesin.Tv kanalları en popüler propaganda araçları olduğu için koltuğu kaptırmak istemeyeceklerdir.Önümüzdeki yıllarda internetin zararları hakkında daha çok makale ya da araştırmalar göreceğiz.(bkz zamanında barlardaki satanist avı)Umarım şu internet bir gün ayda 10-20 ytl'ye düşerde(hızlı ve limitsiz olarak ama) insanlar tv izlemeyi bırakır.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play