Internet Tarayıcılarına Panik Tuşu Geldi!

Eğer Chrome veya Safari kullanıyorsanız, bu eklenti sizi etrafınızdaki meraklı gözlerden bir anda kurtarabilir!

  • Ali Ruhi Öztürk
Internet Tarayıcılarına Panik Tuşu Geldi!

Chrome veya Safari ile çalışırken yabancı gözlerin ekranınıza baktığını anlarsanız, bu eklenti sayesinde ekrandaki tüm yazı ve görselleri bir anda yok edebilirsiniz. Yukarıdaki ekran görüntüsünde uygulamanın örnek olarak NASA web sitesini nasıl boş hale getirdiğini görüyorsunuz.

Nothing on the Internet adlı eklenti, istediğiniz web sitesini içeriğinden tamamen ayırıp boş renkler ve kutular haline çeviriyor. Bu eklenti daha çok gözetlenme durumunda acil gizlilik sağlaması için tasarlanmış gibi gözükse de, tüm başlıkları, yazıları, göz yakan görselleri ve videoları yok etmesi, web sitelerini insanın içini ferahlatan ve sakinleştiren minimalist bir sanat eserlerine çevirebiliyor.

Sideline Collective adlı sanatçı grubu tarafından geliştirilen eklenti, şu açıklamayla kendini sunuyor: "Sadece bir tıklama ile, tüm gürültü ve karmaşa ile dolu meşgul hayatınızın en derik korkuları ve en sığ arzularının bir anda gitmesine şahit olun."

Eklenti çoğu site için mükemmel çalışsa da, nadiren bazı web sitelerinin bir kaç kelime ve başlığının filtreden kurtulduğuna şahit olabilirsiniz.

Eğer başınızı dinlemek isterseniz, ya da özel bilgilerinizi tarayıcınızı kapamadan bir anda ekrandan kaldırmak isterseniz, Nothing on the Internet işinizi görebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Bir Chrome uzantısı olan Panic Button yıllardır var zaten. Üstelik sekmeleri gizleyerek şifreliyor yani daha kullanışlı.

Kullanışlı değil. Ayrıca kişiselleştirilemiyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play