İnternette viral olan görüntü: Şarj edilen Dünya Kupası topları gerçek mi?

2022 Katar Dünya Kupası’nda kullanılan Al Rihla isimli topların saha kenarında şarj edildiğine dair bir fotoğraf internette viral oldu. Peki bu fotoğraf ne kadar gerçek? Al Rihla topları gerçekten şarj ediliyor mu?

İnternette viral olan görüntü: Şarj edilen toplar gerçek mi?

Dünya Kupası’nda kullanılan ve Al Rihla adı verilen futbol toplarının şarj edildiğine dair internette viral olan bir görüntüyü görmüş olabilirsiniz. Görüntüde, topların şarj edildiği bir an yer aılyor. Pek çok kişi bunun gerçek olmadığını düşünse de, görüntü kesinlikle gerçek. Toplar, içindeki sensörlerin gelecek maç için yeterli bataryaya sahip olmasını sağlamak için her maç öncesinde şarj edilmek zorunda ve bu görüntü öyle bir anda çekilmiş.

Son yıllarda futbol çok fazla teknoloji tarafından istila edilmiş olsa da, en önemlisi zor kararların doğru tekrarlarını sunan video yardımcı hakem veya VAR sistemi. Ama teknoloji, daha önce futbol toplarına bu denli dokunmamıştı. Şimdi, top içindeki bir dizi sensör, saniyede 500 veriyi yetkililere gönderiyor. Her oyuncunun topla ilgili konumunu ve hareketlerini izleyen gelişmiş bir kamera paketiyle birlikte FIFA, topa kimin vurduğu, ne kadar hızlı gittiği ve oradan nereye gittiği hakkında daha önce hiç sahip olmadığı verileri elde edebiliyor.