iOS 18, yepyeni bir Ayarlar uygulamasıyla gelecek

iOS 18 ile değişecek şeylerden biri de Ayarlar uygulaması olacak gibi görünüyor. İşte Apple'ın Ayarlar uygulamasında yapacağı önemli değişikler...

iOS 18, yepyeni bir Ayarlar uygulamasıyla gelecek

Apple, WWDC 2024 açılış etkinliğinde iOS 18'i tanıttı. Bu tanıtımda Apple Intelligence özelliklerine yoğun bir ilgi gösterilmiş olsa da, desteklenen iPhone’unuza iOS 18 güncellemesini yükledikten sonra diğer birçok şeyde de önemli değişiklikler fark edeceksiniz. Bunlardan biri de Ayarlar uygulaması...

iOS 18, Ayarlar uygulamasındaki karmaşayı ortadan kaldıracak gözle görülür değişiklikler getiriyor. Ayarlar uygulamasının alt kısmında, “Uygulamalar” adı verilen yeni bir kısım bulunuyor. Eskiden Ayarlar uygulamasının ana sayfasına yerleştirilen, iPhone’unuza yüklenen tüm uygulama ve oyunlar artık burada yer alıyor.

Kullanıcı arayüzü muhtemelen size yabancı gelmeyecektir. Uygulamalar bölümünün üst kısmında sesli arama seçeneğinin bulunduğu bir arama çubuğu yer alacak. Burada listelenen uygulamalar ve oyunlar alfabetik olarak sıralanıyor ve her bölüme hızlı bir şekilde atlamak için sağ kenardaki seçiciyi kullanabiliyorsunuz. Önceki iOS sürümlerinde olduğu gibi ilgili tüm ayarları bulmak için listedeki bir uygulamaya veya oyuna dokunabilirsiniz. Uygulamalar bölümünün, iPhone’unuza yüklenen üçüncü taraf uygulamaların yanı sıra Apple yapımı uygulamaları/oyunları da içerdiğini hatırlatmakta da fayda var.

Kaynak: NeoWin

Uygulamalar bölümünde fark edeceğiniz önemli bir değişiklik de, gizli uygulamalarınızın ve oyunlarınızın doğrudan görünür olmaması. Dolayısıyla, bu tür uygulamaların ayarlarını değiştirmek isterseniz, aşağıya doğru kaydırmanız ve “Gizli Uygulamalar” adı verilen seçeneği bulmanız gerekecek.

Ayrıca Ayarlar uygulamasında Wi-Fi, Bluetooth, Kişisel Erişim Noktası, Genel, Erişilebilirlik ve daha fazlası gibi özelliklere ilişkin farklı sayfaların üst kısmında bulunan bir bilgi kartı artık daha fazla metin içeriyor. Bu metin, daha fazla bilgi edinebileceğiniz bir destek sayfası bağlantısıyla beraber, belirli bir özelliğin ne yaptığına ilişkin küçük bir açıklamayı gösteriyor. Ancak bilgi kartı tüm sayfalarda bulunmuyor.

Bunun dışında Apple, iOS 18'deki Ayarlar uygulamasındaki bazı başlıkları kaldırarak daha düzenli bir görünüm sunmaya çalışıyor.

Yine de, yeni beta sürümleri yayınlandıkça uygulamanın özelliklerinin zaman içinde değişebileceğini ve iOS 18’in kararlı sürümündeki gerçek uygulamanın farklı görünebileceğini veya farklı çalışabileceğini bir kez daha hatırlatmakta fayda var.