iOS uygulamaları neden Android'den daha iyi?

Uygulama geliştiricilerin ilk tercihi neden iOS? iOS uygulamaları Android'den daha mı iyi?

iOS uygulamaları neden Android'den daha iyi?

Mobil cihaz pazarını domine eden iki büyük işletim sistemi Android ve iOS arasındaki ezeli rekabet elbette uygulamalar açısından da geçerli. İki işletim sistemi üzerinden kullanıcılara sunulan uygulamalarla ilgili olarak Android ve iOS açısından karşılaştırma yapmak da aslında çok da kolay değil. Bu anlamda ilk olarak kulak vermemiz gereken kişiler kullanıcıların yanında uygulama geliştiricilerinin bizzat kendileri. Android platformundaki geliştiricilerin neden iOS yerine Android'i tercih ettiklerini iki başlık altında toplamak mümkün:

  1. Buradaki uygulamalar zaten Java'da geliştiriliyor, dolayısıyla rahat bir geçiş olanağı var;

  2. İş verenler Android platformu için uygulama geliştirmeyi talep ediyor.

Bu geliştiriciler aslında bu tercihin nedeni açısından yine de tatmin edici bir argüman sunmuyorlar, fakat Android üzerinden uygulama geliştirme sürecinin zorlukları da mevcut. Konuyla ilgili daha detaylı bir araştırma yaptığımızda iOS uygulamalarının Android uygulamalarından daha iyi olduğunu düşündüren birçok neden olduğunu da görüyoruz.

Infinium'un araştırması, ilk olarak kod satırlarını ele alıyor. Aşağıdaki grafikte de görülebildiği gibi kod satırlarının tamamı, yüzde 38'lik bir ortalama fark oranıyla birlikte yüzde dört ila yüzde 124'lük bir farkla oluşturulmuş.

Infinium bir sonraki karşılaştırması ise her bir kod projesi için kaç saat harcandığıyla ilgili. Aradaki fark yine açıkça görülebiliyor. Ortalama bir Android uygulamasını oluşturmak aynı uygulamayı iOS'ta oluşturmaktan yaklaşık yüzde 28 oranında daha uzun sürüyor.

Diğer yandan, Android'in burada yayınlanacak uygulamalar için görece daha fazla ücret talep etmesi de geliştiricileri bu platformdan en azından resmi olarak uzaklaştırabilecek bir diğer unsur. Bazı geliştiriciler çareyi Android için dış kaynaklı ve düşük kaliteli işler yapmakta bulabiliyor, bu da aslında problemi daha da kötüleştiriyor. Halihazırda Android'in zaten iOS App Store'daki uygulamalara göre daha düşük kaliteli uygulamalara sahip olduğuna dair bir genel kabul söz konusu. İşte yukarıda bahsettiğimiz bu sorunlar bu durumun nedeninin önemli bir kısmını oluşturuyor.

Geliştirme süresi ve fiyat

Android geliştiricileri kendi deneyimlerini anlatırken söz konusu platform üzerinde bir şeyler yaratmanın ne kadar uzun sürdüğüne dair de bazı bilgiler paylaşıyor. Sayıları az da olsa bazı geliştiriciler her iki platformda bir uygulamayı tamamlamayı başarabiliyor, bu kişiler en çok zamanı Android'de harcadıklarını söylüyor.

Konuyla ilgili internette bir araştırma yaptığımızda ise hem Android hem de iOS üzerinde uygulama geliştirme sürecine dair paylaşılan tecrübelere ve bu platformalar üzerinde yapılan birçok çalışmaya rastlamak mümkün. Bütün bu bilgiler gerçekten de her iki platform üzerinde harcanan mesai açısından dikkat çekici bir farkın olduğunu gösteriyor.

Bağımsız bir tasarım ve uygulama geliştirme ajansı olan Infinium her iki platform açısından da tecrübeli bir firma. Daha tatmin edici bir karşılaştırma için Infinium basit bir yöntemden yararlanıyor. Altı proje için birbirinin aynısı olan iki uygulama yapısını ele alan firmanın bu noktada iki kriteri var:

  1. Proje hem iOS hem de Android için aynı uygulama yapısına sahip

  2. Elde edilecek veriler ciddi bir biçimde çarpıtabilecek eski bir kod tabanı ya da teknik bir borç söz konusu değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

niye olacak android daha iyide ondan...

Apple geliştiricileri teşvik ediyor, işe yarar bi uygulamanın ilk kendilerine yayınlanması için bırakın ücret almayı geliştiricilere prim veriyor.

android çok gelişti 64 bit destegi ve sekiz çekirdekli işlemciler sistem uçuyor bence android daha iyi baya stabil oldu

niye IOS iyi olsun ki dandios kısıtlı kapalı kutu... Android özgür tabiki Androidde daha iyi olacaklar...

Androidin yeni sürümünün çok az sayıda kullanılması telefon üreticilerinden kaynaklanıyor.Google geliştirdiği yeni sürümü tüm telefonlar alacak şekilde stok olarak yayınlasa o zaman daha çok tüketici kullanır. Telefon üreticilerinin yeni sürüm için yeni telefon al stratejisi android de işe yaramış görünüyor.İos ise tek platform ve tek telefon. güncellendikçe hepsi olmasa da , çoğu yeni sistemi alabiliyor.Bence google bu yönde çalışma yapması ve bu işi telefon üreticilerinin elinde alması gerekir

Android kullanicisiyim ama ios un daha iyi oldugunu dusuyorum.daha stabil,gic gereksinimi daha dusuk.uygulamalar bence daha kaliteli ve daha şık.fakat apple in iphone larini bir turlu sevemedim.o paranin telefonu degiller.bu arada hicbirinin fanboyu da degilim.windows phone bile kullandim ve memnundum ama onunda magaza sıkıntili...

@26 Şubat 2016 19:00 işte makul yorum bence böyle olur. ben ios kullanıcısıyım ve ben de iphone un gereğinden pahalı olduğunu düşünüyorum. Ancak Türkiye' deki fiyatların özellikle ithalatı kısmak için devletin düzenlemesinden kaynaklandığını da unutmayalım. Türkiye, İtalya ve Katar, Apple ürünlerinin fahiş fiyatla satıldığı ülkeler. Amerika fiyatları çok ucuz değil ama bence makul

Çöpe atacak parası olan Android alsın :)

@26 Şubat 2016 19:20 asıl çöpe atılacak çok parası olan iPhone alıyor... TR'de 16GB romlu iPhone nasıl 3100TL'den giriş yapıyor onu düşün...

@grezimonk 16gb rom. Lol seni gidi sey seni

@grezimonk Arkadaş google sana para mı veriyor?

Telefon üreticilerinin yeni sürüm için yeni telefon al stratejisi nedeniyle eski sürüm kullanımı daha fazla. Güncelleme konusunda telefon üreticilerinin baskısından kurtulabilsek herkes güncel sistem kullanmak ister tabi

İphone 6 kullanıcısı olarak samsung s5 aldım. Android i öven arkadaşlar tamamen hileli bir telefon hileli bir kullanım amacına olanak sağladığı için burda övüyor android i. Ios kadar güzel bir işletim sistemi görmedim. Bellek ağzına kadar dolu olduğu halde zorlanma kasma donma olayı yok. Android öyle mi yahu. 5 6 uygulama var telefonda. Yeri geliyor telefon donuyor. S5 ten bahsediyorum. Pişmanım.

@02 Mart 2016 01:13 nasıl 6 dan s5e gectın sen s5 6dan daha eski bi cihaz sen ileri model deilde eskisinimi alıyorsun

En önemli konuyu unutmuşlar.Paralı uygulamalar.İOS, yani Ayfon kullancıları, herşeyi para ile ölçebildikleri için yine ancak ondan anlarlar. Örneğin, telefon ekranına dokunan kişinin sana aşık olup olmadığını söyleyen bir uygulama 100 Dolardan satılıyordu ve 1.000 den fazla kişi satın almıştı... Yani ayfonda olmayan bir özelliği var diye yalan söyleyen bir uygulama geliştiricisi 100.000 Dolar kazandı. Bir yorumcu isheep diye bir lakap takmıştı. Kesinlikle haklı. Benolsam bende ioscu olurum:)

İOS kullanıcıları maalesef, eknolojikaçıdan cahil, birçok kez değeri para ile kıyaslayabilen, telefonlarının özellikleri sorulduğunda sadece adını bilebilen bir kitle hakim olduğu için geliştiricilerintercih etmesi, o grubu hakir görmesinden kaynaklanıyor. Parmak izi sensörünün olmadığıyıllarda, "parmağınızı ekrana tutun, size yüzde kaç aşık olduğunu söyleyelim" deyip 99 Dolara satılan uygulamayı, 1.000 kişinin indirdiğini, bir yalanla 100.000 dolar kazandığını gören geliştirici, tabi ki İOS der

Kullanıcılarını düşünen gerçek geliştiricilerse her zaman Androd dediği için...

Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir