iOS ve OS X birleşir mi?

Apple, iOS ve OS X'i, Windows 10 gibi tek bir işletim sistemi olarak birleştirecek mi?

Tim Cook iOS ve OS X birleşmesine karşı!

Apple'ın iPad Pro hamlesi, iOS ve masaüstü işletim sistemi OS X'in tek bir işletim sistemi olarak (Windows 10 tarzı) birleştirilme düşüncesine iyice ağırlık kazandırdı. Apple'ın patronu Tim Cook da, bir sohbet esnasında Box CEO'su Aaron Levie'ye konuyla ilgili fikirlerini aktardı.

Cook, iOS ve OS X birleşmesi halinde her iki işletim sisteminden de en iyi deneyimin alınamayacağını düşündüğünü söyledi. Apple'ın bir numaralı isminin bu düşünceleri, şirketin Microsoft'un hamlesinden sonra herhangi bir baskı hissetmediğini açıkça ortaya koydu. Başka bir deyişle, iOS ve OS X'in tek bir işletim sisteminde birleştirilmesini beklemek şimdilik pek gerçekçi görünmüyor.

PC ve mobil cihazların tek bir işletim sistemine sahip olabileceğine inanmadığını söyleyen Cook, böylece bu konudaki tüm açık kapıları kapatmış oldu.

Apple'ın bu tutumuna karşı Microsoft'un, tam tersi yönde hareket ettiği söylenebilir. Yazılım devi, CEO Satya Nadella önderliğinde "tek Windows" stratejisini benimseyerek PC'ler, tabletler, telefonlar ve hatta Xbox oyun konsoluna bile Windows 10 işletim sistemini taşımış durumda.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Bu Nadella'da Bill Gates'in hamuru var. Gates zamanında ibm'i, apple'ı ve netspace'i ayak oyunlarıyla alaşağı etmiş, Steve Jobs'un kendi şirketinden kovulmasını sağlamış ve Microsoft'u dünyanın en büyük şirketi olarak Steve Ballmer denilen çapsıza bırakmıştı. Gates'in Jobs'a yaptıklarını Nadella bu Cook denen çapsıza yapacak sanırım. Yatırım tavsiyesi değildir.

@03 Ekim 2015 00:27 kesinlikle katılıyorum

@03 Ekim 2015 00:27 Tim Cook'da öyle çok aham şaham bir CEO değil dostum. Steve Jobs gibi bir insan bu gidişle asla olmayacak gibi duruyor.

@03 Ekim 2015 00:27 şimdi de iyice tekel olduğu için kullanıcı bilgilerini göstere göstere alıyor ve kimsenin sesi bile çıkmıyor.

@03 Ekim 2015 07:18 Steve Jobs gibi bir insan derken? Çok mu yüce biriydi? Yoksa abartılıyor mu?

@03 Ekim 2015 14:59 Benim şahsi kanaatim abartıldığı yönünde. Gates gibi adamlarla raks edeceksen ihtirastan fazlasına sahip olman gerekir. Gates Jobs'u yendi çünkü elini kirletmekten korkmuyordu. Batırdığı Apple'dan 96 yahut 97 yılında 150 milyon $ değerinde hisse alarak Jobs'u düze çıkardı. Jobs rüşvet dağıtıp organ bağışı sırasında adını öne aldırırken Gates karısı adına kurduğu vakıfla pr çalışması yapıp adını temize çıkardı. Gates namussuzdur ama oyunun yegane galibidir.

Sadece adı tek Windows.Ortada telefon ve masaüstü ortamları için iki ayrı işletim sistemi var.Microsoft aslında masa üstü işletim sistemini tabletlerde de kullanıp telefon için Windows Phone adında başka bir işletim sistemi ortaya koyarken Apple tablet ve telefonları için ortak bir işletim sistemi kullanıp masa üstü için ise OS X işletim sistemini geliştiriyor.

microsoftun bu başarısızlığını görmesine rağmen geçirir mi? hem apple baştan beri telefon ile bilgisayarın farklı işletim sistemlere sahip olması gerektiğini savunan bir firma. umarım yapmaz öyle bir hata.

Microsoft'un tüm cihazlarda tek işletim sistemi son derece saçma bir yaklaşım. Bugün Windows 10'a baktığımızda son derece dağınık, estetikten yoksun, alfa aşamasında bir görünüm arz ettiğini görüyoruz. Açılan her uygulamanın şekli farklı. Sistemde görsel bir standart yok. Ayarlar uygulamasını açtığımızda görüyoruz ki tüm ekranlarda tasarım dikey olarak yapılmış. Her şey ekranın sol tarafına toplanmış. Ekranın ortası ve sağ tarafı bomboş. Çok çok çok çirkin.

aşağıda ki yorumlar tam absürtlük ya :) allan ekmek kafalıları :)

@03 Ekim 2015 13:24 İyi bir eleştri yapsaydınız da sizi görseydik bir de...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir