iPhone 5C hakkında şimdiye dek bilinenler!

Ucuz iPhone hakkında şimdiye kadar tüm öğrendiklerimizi bir araya getirdik! İşte bildiklerimiz...

iPhone 5C hakkında bilinenler

Bir sonraki iPhone ile tanışmamıza sayılı günler kaldı. iPhone 5S'in yanında ucuz iPhone ile tanışıp tanışmayacağımızı ise 10 Eylül'ü bekleyip göreceğiz. Peki şimdiye kadar ucuz iPhone hakkında ne öğrendik? Sizler için Apple'ın merak edilen plastik iPhone'u hakkındaki tüm bilinenleri bir araya topladık.

iPhone 5C bu sefer gerçekten geliyor mu?

Ucuz iPhone söylentisi yıllardır ortada dolaşsa da henüz gerçeğe dönüşmedi. Peki bu sene gerçekten farklı olan bir şey var mı? Evet, var.

Bu sene her zamanki söylentilere ek olarak biraz daha fazlasıyla karşılaştık. Apple'ın tedarik zincirinde ortaya çıkan bir günlükte plastik iPhone üretimine dair işçilere verilen talimatlar yer alıyordu. Bunun dışında birçok plastik iPhone sızıntısıyla da karşılaştık. Çoğunlukla ucuz iPhone'un arka kapağını gösteren görüntüler, birbirleriyle de oldukça tutarlıydı.

Sızan bilgiler ve görüntüler, ucuz iPhone'un geleceğini garanti etmese de daha önceki benzer Apple sızıntılarının gerçeğe dönüşebildiğini biliyoruz.

Adı, tasarımı, teknik özelilkleri ve fazlası

Adı, tasarımı, teknik özelilkleri ve fazlası

Adı ne olacak?

Özellikle sızan görüntülerden bir tanesinde iPhone paketinin üzerinde iPhone 5C yazıyor olması, ucuz iPhone'un adının 5C olacağını düşünmemizi sağladı. iPhone 5C'deki C harfinin "color" (renk) veya "cheap" (ucuz) anlamına geliyor olması muhtemel.

Tasarım

iPhone'lar, kaliteli görünümleriyle öne çıkan pahalı cihazlar. Dolayısıyla "ucuz" iPhone'da bunun değişmesi, öncekilerine pek benzemeyen bir iPhone'un tanıtılması beklenebilir. Ucuz iPhone'a ait olduğu iddia edilen fotoğraflarda cihaz plastik, daha yuvarlak köşeli bir tasarıma sahip. Ancak cihaz yine de çekici görünmeyi başarıyor. Bunun yanında Apple'ın ucuz iPhone'u farklı renk seçenekleriyle piyasaya sürmesi muhtemel.

Teknik özellikleri

iPhone 5C'nin güçlendirilmiş bir iPhone 4S olması muhtemel. Yani cihaz muhtemelen 8 megapiksellik bir kamerayla, Samsung yapımı A5 çipleriyle gelecek, bunun yanında tabi ki üzerinde yeni lightning portunu taşıyacak.

Bununla birlikte sızan iPhone 5C kasaları, cihazın iPhone 5 gibi 4 inç'lik bir ekrana sahip olacağını gösteriyor.

Yazılımsal özellikleri

Apple'ın yeni iOS 7'yi kullanmayan herhangi bir cihaz tanıtmayacağı açık. Ancak cihazın donanımsal gücü yüksek değilse ucuz iPhone, iPhone 5'teki özelliklerin tümünü birden sunmayabilir.

iPhone 5C'nin tam donanımlı iPhone 5S ile gelebilecek en yeni işlevlerin tümünü sunmayacağı ise kesin gibi.

Fiyat

Söylentiler, cihazın kontratsız yurtdışı fiyatının 300-400 dolar arasında olabileceği yönünde. Bu durumda iPhone 5C, Nexus 4 ile yakın bir fiyata sahip olacak. Yani "ucuz" iPhone çok da ucuz bir iPhone olmayabilir. Ancak 700 dolarlık yeni bir iPhone karşısında daha uygun fiyatlı görünecek.

Okuyucu Yorumları