iPhone ve Android'i daha iyi yapan 5'er şey!

Android'i iPhone'dan, iPhone'u Android'den daha iyi yapan nedenleri bir araya getirdik!

  • Zeynel A. Öztürk
iPhone ve Android'i daha iyi yapan 5'er şey!

iPhone mu daha iyi, Android mi... Ateşli tartışmaların kaynağı olan bu sorunun cevabı, aslında akıllı telefonunuzdan ne beklediğinize göre değişiyor. Android'i iPhone'lardan daha iyi yapan birçok yön olduğu gibi, iPhone'u ayrıcalıklı kılan önemli yetenekleri de var. Bu yazımızda iki tarafa da eşit davranıp, onları daha iyi, eşsiz yapan yanlarını sıraladık.

İşte Android'i iPhone'dan daha iyi yapan en önemli 5 özellik

1. Kişiselleştirme olanakları daha iyi

Giriş ekranınızı beğenmiyorsanız, Android'de onu baştan organize edebilir, uygulamaları açmadan widget'lar sayesinde bilgi edinebilir, hatta yeni bir launcher yükleyerek giriş ekranının işleyişini tamamen değiştirebilirsiniz. iPhone sahipleri iOS 8'de sadece klavyeyi değiştirebilirken Android'de sayısız kişiselleştirme seçeneğine sahipsiniz.

2. İstediğiniz boyutta

Bir iPhone satın almayı planlıyorsanız, 4.7 inç'lik iPhone 6 ile 5.5 inç'lik iPhone 6 Plus arasında seçim yapmanız gerekiyor. Android bölgesine girdiğinizde ise sadece Samsung'un cihazlarında bile neredeyse her ekran boyutunda cihaz bulmanız mümkün. Dilerseniz Galaxy K gibi arkasında optik lensle gelen bir telefona bile sahip olabilirsiniz. Kısacası piyasada her koşula yönelik bir Android mevcut.

Daha açık bir uygulama ekosistemi

3. Daha açık bir uygulama ekosistemi

Apple, mağazasına girmek isteyen uygulamalara son derece seçici davranıyor. Android'de ise durum daha özgür. Örneğin Google Play'de BitTorrent istemcileri ve Gameboy emulator'leri bulmanız mümkün. Aradığınız uygulamayı Google Play'de bulamıyorsanız, onları dışarıdan da yükleyebilirsiniz.

4. Google ürünleriyle daha derin entegrasyon

Google ürünlerini kullananlar, Android'in Gmail, Kişiler, Takvim ve Google Drive ile derin entegrasyonundan memnun kalacaklar. Bu, tüm verilerinizin tek bir konumda olacağı anlamına geliyor ve şüphesiz, iyi bir şey. Dahası Google'ın Maps gibi bazı uygulamaları, iPhone için de sunuluyor. Apple'dan Android'e geçerken ise bazı sorunlar yaşamanız mümkün.

5. (Teoride) daha saf

Android'in açık kaynak kodlu olması, giderek kapalı bir hal alan mobil ekosistemi için olumlu bir adım. Android, açık kaynak kodlu olduğu için isteyen onu alıp inceleyebilir, istediği gibi modifiye edebilir.

Ve iPhone'u Android'den daha iyi yapan 5 neden!

Ve iPhone'u Android'den daha iyi yapan 5 neden!

1. Akıcılığı

iPhone'u ilk kez açtığınızdan itibaren hayatınızın daha iyi bir hale geleceğini bilirsiniz. iPhone'un rakiplerine karşı sağladığı dev bir avantaj varsa, bu da her şeyin daha akıcı ve sorunsuz olmasıdır. Kullanıcı arayüzünde animasyonlardan simgelere her şeyin özenle tasarlandığını fark edersiniz.

Android'de ise uygulamalar farklı ekran boyutlarda çalışmak üzere geliştirildiğinden, iPhone'daki akıcılığı genellikle bulamazsınız.

2. Diğer Apple ürünleri ile bütünleşik

iPhone ve Mac'iniz veya iPhone ve iPad'iniz varsa, cihazlarınız kusursuz bir armoni içinde çalışacaktır. Özellikle iOS 8.1 ile birlikte metin mesajlarını bilgisayarınızdan gönderebilir, iPad veya Mac'ten telefon görüşmesi gerçekleştirebilirsiniz.

Bundan da ötesi fotoğraflarınızı ve diğer dosyalarınızı iCloud üzerinden cihazlarınız arasında eşitleyebilirsiniz. Yeni "hand-off" işlevi ise yazmaya başladığınız bir epostayı bir başka cihazda tamamlanmanıza veya açtığınız bir web sitesini diğer cihazınızda kaldığınız yerden okumanıza olanak tanıyor.

3. Her şey işler halde

Android uygulamaları, daha önce de söylediğimiz gibi birçok farklı cihazda çalışabilecek biçimde geliştiriliyor. Cihazları ekran boyutları, işlem güçleri ve yetenekleri ise farklılık gösteriyor. Bu durum bazen deneyiminizi olumsuz etkileyebilir. Her Android kullanıcısının benzer bir durumla zaman zaman karşılaştığını söyleyebiliriz.

iPhone ise belki de kısıtlı kişiselleştirme seçenekleri sayesinde sorunsuzca çalışıyor.

Kullanıcı deneyimini iyileştiriyor

4. Kullanıcı deneyimini iyileştiriyor

Apple, cihazına yeni bir özellik eklediğinde firmanın bunun üzerinde gerçekten düşündüğünden ve ne yaptığını bildiğinden emin olabilirsiniz. Örneğin Apple Pay geç kalmış bir işlev olabilir, ancak mobil ödemelere şık ve güvenli bir çözüm getiriyor.

Samsung'la karşılaştırırsak firmanın yeni fikirlerini pek düşünmeden telefonlarına ekleyiverdiğini görüyoruz. Telefon gibi çalışabilen ağır bir saate ve yan tarafı bükülmüş bir telefona sanırız çoğumuzun ihtiyacı yok.

5. En son uygulamalar hep sizin

Android'li telefonlar iPhone'dan daha çok satsa da Apple'ın telefonları, geliştiriciler için oldukça karlılar. Bir başka deyişle aynı uygulamayı hem iPhone, hem de Android için yayınladığınızda iPhone'dan daha çok para kazanmanız daha olası. Bu nedenle iPhone'un en yeni işlevlere sahip en son uygulamaları alması garantilenmiş durumda. Android'deki uygulama güncellemeleri ise geliştiricilerin daha fazla cihaz için çalışmalarını gerektirdiğinden gecikebiliyor.

Yani en son uygulamaları hemen kullanmak istiyorsanız, tercihiniz iPhone'dan yana olmalı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

İkisinde çok iyi olup güncelleme de sıkıntı çıkarmaz ve ikisinde çok stabil yani tercih meselesi :)

Ve ayriyetten o kredi kart özelliği yıllardır var android de

@27 Eki 2014 00:06 kredi kartı var fakat googleın kendi başına yenilikçi bir şey yapamaması nedeniyle apple gibi güvenlikli olamadı. hiç desteklemedi de google.

@27 Eki 2014 15:53 ne alaka , google destekleme mışmış sen git Apple ın android den çaldığı özelliklere bak

iPhone nasıl daha stabil oluyor Nexus alan android deki akıcılığı çok iyi bilir. Ayriyeten ios ios 8.0.1 deki sorunları hatırlatayım dedim.

@27 Eki 2014 00:08 nexus alıp iphone görmeyen nexusu akıcı sanar tabi.

@27 Eki 2014 15:52 sen nexus kullan bide, sonra dandios u kullan nexus kullanan iPhone un yüzüne bakmaz

kazanan android!

Iphone safaride 5 sekmeden fazla açınca çöktüğünü bile gördüm, çökmezse o açık olan sekmeyi baştan bir daha yükleyerek açıyor, Androidde Opera tarayıcı ile 14 sekme bile açıyorum sorun olmuyor.

@27 Eki 2014 03:37 4s de 10 sekmenin üzerinde açıyorum hapsi de aktif yeni yükleme vs olmadan çökmeden çalışıyor. :) Eskiler daha mı iyi yoksa bu durum asılsız mı ?

@27 Eki 2014 03:37 androidde de chrome ile açsaydın sıkıyorsa. ne bu şimdi birinde safari ile açmış diğerinde opera ile ne güzel mantığınız varmış.

@27 Eki 2014 03:37 Ben bir kere 39 sekme açmıştım sorunsuz!

Android kullanırken kendinizi daha özgür hissedersiniz.

android kesinlikle daha üstün. Eski bir apple hayranı olarak söylüyorum. Daha kişiselleştirilebilir, senkronizasyon işlemleri basit, usb bellek takıp çıkarmak gibi kullanım imkanı, uygulama konusunda daha esnek ve yetkinliği kullanıcıya veriyor. Aksesuarları şirkete özel olmak yerine daha evrensel, apple gibi ukalaca üretimler yapıp sizi tek tip aksesuara yönlendirmiyor.

yani demek oluyor ki android daha iyi...

Iphone'u Android den üstün kılan tek tarafı hiç bir cihazı ayırmadan verilen güncellemeler bu konuda android çok can sıkıcı. Android de müzik, resim ve video paylaşımı çok çok kolay Iphone da, bir şarkı yüklemek bile eziyet.

İphone'da hiçbir üstünlük olmadığı ortaya çıktı.Adam gibi bir şey yazamamışlar.Sadece akıcılık üstün özellik gibi ama artık Jelly Bean'dan beri Android'de çok akıcı.İphone'da bluetoothun sadece İphone'da çalışması,bilgiyara usb gibi bağlanamaması gibi türlü türlü gıcıklıklar var.

@27 Eki 2014 13:06 her boyutta olması da androidin özelliğiydi ya zaten. ayrıca ömründe iphone görmemiş biri olarak nasıl güzel uyduruyon sen öyle bluetooth sadece iphonelar arası çalışıyor ya da usb ile bağlanılamıyor falan?

iphone 3sene kurallı güncelleme veriyor ama son güncelleme verdiği cihazın performansı yerlerde oluyor. Mesela bugün ip6+ nekadar akıcıysa 3 yıl sonra o kadar yavaş olacak. Ayrıca güncellememe gibi bir lüksünüz yok. Yoksa belirli bir süre sonra uygulamalar çalışmıyor yada yeni sürüm için yeni ios sürümünü yüklemenizi istiyor. Keşke ilk çıktığı gibi güncelleme kesilinceye kadar akıcılığı kalsa. Ama amatör insanlar için biçilmiş kaftan. Çok ayrıntıya yönelik çalışmak istemeyen ancak sonuç önemli olan kişiler için. Fakat android çok komplike bir sistem. Evet güncelleme sıkıntısı oluyor ancak uygulamaların bir çoğu uzun süre yeni android sürümünü yükle gibi bir tutum göstermiyor. Bir laptop yerine yetenekli bir android cihaz ile otg kaplosu üzerinden hertürlü hdd yi bağlayabilirsiniz. Aldığımız tablette 3g özellik olmasa bile 3g modem bağlayarak zor zamanlarda kullanabiliriz. Ancak kesinlikle android ios dan yada ios android den iyidir diyemem. Çünkü nasıl küçük bir araba için veya lüks bir araba için yada ne bileyim ticari bir model için bu pazarda hepsinin alıcısı ve kullanım alanı varsa bu çeşitlilik olmak zorunda. Yoksa tek düze gelişmeyen sistemlerden başka birşey elde edemeyiz.

Taraf tutulmuş

İphonelerin hiç bir özelliği yok :) Standart adam eline ne veriyorsa o.

Ben ikisini de kulandım. iphone kullanmak daha kolay gibi..

Her iki platform da iyi isler basariyorlar. Kabul etmek lazım ki Android cesitli cihazlara destek saglayabilmesi nedeniyle daha iyi. İos 8 de cikan sorunlari dusunursek Apple calisanlarinin bir suru farkli cihaza destek vermeye calistigini düşünün. Tam bir kesmekes ortaya cikardi. Bazen elestirirken bazi seyleri gozardi ediyoruz. Burada amac gunluk olarak kullandigimiz sistemleri mobilize olarak kullanabilmektir. Yani ister android ister ios ister windows phone yada blackberry olsun. Hepsinden email gonderebiliyor fotograf cekebiliyor facebook a girebiliyor vs vs.

basit düşünenler iphone kullanır gözü bu kadar ayrıntıyı kaldırmaz çünkü Android kullanmak her baba yiğidin harcı değildir bu kadar basit

Vallaha ben android e windows gibi guvenmiyorum kredi karti falan giremiyorum bi turlu

Biz de zamanında android de android diye çok direttik bırakın bu işleri ios gibisi yokmuş

WP' nin üstüne tanımam ben. Bu kadar hızlı ve gram donma kasma olmayan bir sistem.

her zaman için kalite ve her zaman için tabi ki iOS... bunu artık hala bu devirde tartışmak bile abesle iştigalin daniskasıdır....

Sen de yorum yaz