iPhone fotoğraf çözünürlüğünü böyle artıracak

Apple, iPhone kamerasının megapikselini yükseltmeden daha yüksek çözünürlük sunmanın peşinde!

  • Zeynel A. Öztürk
iPhone fotoğraf çözünürlüğünü böyle artıracak!

ABD Patent Ofisi tarafından yeni yayınlanan bir patent, iPhone 6'nın daha kaliteli karelere izin veren bir teknolojiyle geleceğini gösteriyor.

iPhone 6'yı bekleyenleri sevindirecek patent, Apple'ın gelecek telefonlarında "süper çözünürlüklü" görsel motoru kullanacağını söylüyor. Patentte geçen "optik görsel dengeleme temelli süper çözünürlük" cümlesi, iPhone 6'nın (veya daha sonraki bir iPhone'un), küçük açı değişiklikleriyle birçok fotoğraf çekebileceğini gösteriyor. Ardından bu fotoğraflar bir araya getirilerek "süper çözünürlüklü" görsel oluşturuluyor. Bu teknolojinin kameranın megapiksel sayısını artırmadan fotoğraf çözünürlüğünü artıracağına inanılıyor.

Bu teknoloji, Nokia'nın PureView'da kullandığı oversampling sistemine de oldukça benzer görünüyor. Apple'ın Nokia'dan kaptığı Ari Partinen'in bu yeni teknolojide bir parmağı olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

mantıklı gibi geliyor

Nokia kadar iyi bir kamerası olacağını sanmıyorum

Zaten anca yazilimla yapar donanim olarak hicbisey yapamaz

megapikselin anlamı zaten sunduğu çözünürlük değil mi ?

aynı teknoloji isimdeğiştir microsoft apple ın tepesine patent davasıyla çöker yada el altından cihaz başı patent parası :))

Siz bir de HTC One M8'in çift kamerasının çektiği fotograflara, kliplere bir bakın...iphone abd vahşi kapitalizminin, bizim gibi kölesi olmuş ülkelere sokuşturduğu bir para kapma aracı...

Nokia'nın Pruwiev kameralarında çalışan bir elemanı aldılar ya artık yaparlar bir şeyler ama arkadaşın da dediği Nokia kamerada devrim yaptı..

Bu zaten oppo find 7 nin yaptığı şeydi. Nasıl yeni bir patent alıyor anlamıyorum. Oppo find 7 de bulunan bir tür görüntü işleme moturu sayesinde sony nin 13 mplik exmor rs lensiyle çektiği 4 fotoğrafı birleştirerek 50 mplik zoom desteği sunuyor. Milleti patent hırsızlığı ile suçlayan apple acaba bu işe ne der. Ayrıca eğer yeni iphone gercekten de yine 8 mp le gelip de bizim teknoloji acizi milletimiz (iphone da iphone) diye çıldırırsa ben daha bu insanlara diyecek laf bulamıyorum. Samsung , sony , lg nokia paraya kıyıp kullanıcılara en güncel kameraları sunarken apple kapitalisti yine iki yıl önceki teknolojiyi kullanıp insanları kendine çekiyor , işte kullanıcılar ancak bu kadar aciz ve kapitalist anlayışa sahip olabilirler.

APPLE DAN ŞAŞMİCAKSIN ARKADAŞ LUMİA ALDIM DENEDİM TELEFONDAKİ HATALARI YAZSAM ROMAN OLUR.TELEFONU ALDIĞIM GİBİ BİR SURU SORUN ÇIKTI MAĞAZASINI SOYLEMEME BİLE GEREK YOK.

Sen de yorum yaz