iPhone SE, Apple'a istediğini verdi mi?

Apple'ın küçük ekranlı telefonu iPhone SE, beklenen başarıya ulaştı mı? İşte herkesin merak ettiği bu sorunun cevabı...

  • Cenk Atlı
iPhone SE'ye ABD ve Avrupa'da büyük ilgi!

Apple'ın geçtiğimiz ay yayınlanan gelir verilerinde beklentileri karşılamayan birçok durum söz konusu olsa da bazı iPhone modellerinin Kuzey Amerika ve Avrupa'da harika bir satış grafiği yakaladığını söylemek mümkün. Kantar Worldpanel ComTech'ten pazar analistleri tarafından yayınlanan yeni bir rapor Cupertinolu firmanın orta segment akıllı telefon pazarındaki payının iPhone SE ile birlikte Nisan-Haziran aralığında beklentilerin üzerinde olduğunu gösteriyor.

iPhone SE'nin özellikle İngiltere'de harika bir satış grafiği yakaladığı anlaşılıyor. Kantar yetkilileri cihazın yüzde 9.2'lik pazar payıyla bu ülkedeki "en çok satan akıllı telefon" olduğunu tahmin ediyorlar. Cihazın bu başarılı satış grafiğinin Apple'ın İngiltere'deki cihaz satışlarının da yüzde 37.2'ye yükseltmesini sağladığı belirtiliyor.  Bu oran bir yıl öncesine göre yüzde 3.1'lik bir artış anlamına geliyor.

İngiltere'deki kadar çarpıcı olmasa da Apple'ın Avrupa'nın diğer birçok ülkesinde de bir büyüme sağladığı anlaşılıyor. Firma, Fransa'daki cihaz pazarındaki payını yüzde 21'e çıkarmış durumda. Almanya'da da iOS cihazları ülkede satılan bütün telefonların yüzde 14.2'sini oluşturuyor. Toplamda ise iOS cihazlarının Avrupa'daki payı geçtiğimiz yıla göre yüzde 0.7'lik artışla yüzde 18.2'ye ulaştı.

Kantar, firmanın iPhone SE ile birlikte ABD'de de oldukça iyi bir satış grafiği yakaladığını ifade ediyor. Buna göre iPhone SE, ABD'deki bütün akıllı telefon satışlarının yüzde 5.1'ini oluşturuyor. Bu da Apple'ın pazardaki toplam payında geçen yıla göre yüzde 1.3'lük artışla yüzde 31.8'e ulaşmasında çok önemli bir etken.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

apple iphone 7 modelini samsungun s serisine yakın zmaanda sunsa ortalık kızışsa azcık :D plus ile note seriisde bu dönemlerde tanıtılsın sadcee

Windows 98 SE ile çalışan iPhone SE

Dıngıltereye gore normal adamların parası kıymetlı onlara gore ucuz ya ulkemın arıbanları naapsın asgarı ucretle calısıyoruz nasıl verecez3000-5000 tl hayır cınlı fırmalar burada devreye gırıyor fakat vergı altında ezılıp yanlıs polıtıkalar yuzunden 3-5 cakalın elınde oyuncak oluyoryuz acıl reform lazım yoksa ısler kotu hemde cok

Sen de yorum yaz