iPhone X ve Samsung Galaxy S8 Karşı Karşıya!

İki telefon devinin iki amiral gemisi karşı karşıya... Peki bu savaşta kazanan hangisi olacak?

  • Ali Ruhi Öztürk
iPhone X ve Samsung Galaxy S8 Karşı Karşıya!

iPhone X nihayet karşımızda ve bu telefon Apple için kesinlikle bir devrim niteliğinde. Yepyeni tasarımı, devasa ekranı, yüksek seviye donanımı ve birçok yeni özelliği ile iPhone X tüm hayranların beklentilerini karşılayacak gibi görünüyor.

Piyasaya lider olması için tasarlanmış yeni iPhone, bu yılın tek yüksek hedefli amiral gemisi değil. Karşısında bir o kadar güçlü ve iddialı Samsung Galaxy S8 bulunuyor. Güney Koreli amiral gemisi de devasa bir ekrana, modern bir tasarıma ve bir çok yenilikçi özelliğe sahip. Peki iki devden hangisi daha iyi?

Ekran

İki telefon da 5.8-inç OLED ekranlara sahip ve ikisi de HDR desteği ile birlikte geliyor. Ekran/çerçeve oranı iki telefonda da oldukça yüksek, yani ekranları ön yüzün çok büyük bir oranını kaplıyor.

İki ekranın farkları ise daha önce bahsettiğimiz gibi çerçevedeki küçük tasarım farklılıklerı ve Galaxy S8'in kıvrımlı kenarlara sahip ön camı. Bunun dışında iPhone X'in görüntü çözünürlüğü 2436 x 1125, bu da 458 ppi anlamına geliyor. Samsung Galaxy S8 ise 2960 x 1440 çözünürlükle 570 ppi yoğunluğa sahip, yani S8 daha keskin ve yüksek çözünürlükte görüntü verebiliyor.

İşletim sistemi ve donanım

iPhone, Apple'ın yeni A11 Bionic çip setini kullanıyor. Bu altı çekirdekli işlemci, Apple'ın şimdiye kadar ürettiği en hızlı mobil çip seti. IPhone X'in ne kadar RAM'e sahip olduğuna dair henüz bir bilgi yok, ancak söylentiler 3GB seviyesinde olduğunu gösteriyor.

Samsung Galaxy S8'de sekiz çekirdekli çip seti (ABD'de Snapdragon 835 veya diğer yerlerde Exynos 8895) ve 4GB RAM bulunuyor.

Galaxy S8 çok güçlü olsa da iPhone X kesinlikle çok geride sayılmaz. Aralarındaki önemli bir fark sahip oldukları depolama alanı miktarı. iPhone X için 64GB ve 256GB arasında seçim yapabilirsiniz. Buna karşılık Samsung Galaxy S8'de yalnızca 64GB seçeneği var, ancak microSD kart yuvasına sahip. iPhone X maalesef bu özellikten mahrum.

Ve elbette, iki telefonun da farklı işletim sistemleri var. IPhone X, iOS 11'e, Samsung Galaxy S8 ise Android Nougat'a sahip.

Galaxy S8 henüz Android Oreo'ya geçmedi, ancak iPhone X'in yeni işletim sistemiyle sevk edileceği kesin.

Fiyat

IPhone X, 64GB model için 999 $ / £ 999 / AU $ 1,579, 256GB modeli ise 1.149 $ / £ 1,149 / 1.829 $ karşılığında satışa sunulacak.

Buna karşılık Samsung Galaxy S8 ise 725 $ / £ 639 / 1.199 $ fiyat ile piyasada bulunuyor.

Hangisi daha iyi?

Her zamanki gibi tercihinizi yine büyük oranda işletim sistemleri belirleyecek. iPhone X her ne kadar yenilikçi bir tasarım sunsa da, pratikte ne kadar rahat kullanılabileceği biraz soru işareti. Ancak Galaxy S8, ergonomik yapısıyla şimdiden alkışları toplamış durumda. 

İki telefon da oldukça pahalı. Ama yine de, Galaxy S8'in daha yüksek donanımı ve daha fazla özelliği daha ucuza sunduğu bir gerçek.

Sonuç olarak onu alın ya da bunu alın demek zor. Ama kağıt üzerinde kazananın Samsung Galaxy S8 olduğu da açık...

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

s8 de android gibi esnek bir ios işletim sistemi olsa tadından yenmez gibi geliyor bana

Tabii ki benim de seçimim Samsung Galaxy S8 ama bu kadar pahalı telefonlar satın almayı gerekli görmüyorum. Bir telefonu 5-6 sene kullanmanın da anlamı yok. İki sene sonra hepsinin modası geçer ve 4 sene sonunda hepsinin hurdası çıkar. Bu yüzden tavsiye edeceğim telefon 1500 TL'lik Galaxy J7 Pro'dur. İki sene kullanın; sıkılırsanız, 1500TL'lik son model, sıfır bir telefon daha alın! Pahalı cihaz alırsanız, yıllarca antika kullanırsınız! Sükse yapmak isteyenler iPhone kullanmaya devam etsinler...

IOS yazılım faktörü ile kazanan Iphone olacaktır.

Bence her sene yani bir S serisi çıkarmasa samsung güzel ama S9 modelinin şimdiden tartışılması S8 modelinin değerini bence düşürüyor.

samsung artık zirvede...

Şaka mısınız ya işlemci performans testlerine bakmadan iphone x çok da geride sayılmaz nasıl yazabilirsiniz. Tek çekirdekte masaüstü performansı veren bir işlemcisi varken çok abes gerçekten.

Tabi ki samsung s8..........

Samsung her zaman kağıt üzerinde kazanır ama iş pratiğe geldiğinde iPhone her zaman öndedir. Kamerası yeter. Kağıt üzerinde Samsung'unki daha iyi gibi gelebilir ama iPhone'daki gibi DSLR etkisini yakalamak zordur, bu da lens ve teknoloji farklılığından kaynaklanır. Son tahlilde 2 cihaz da efsane tercihi ise sizin de dediğiniz gibi OS belirleyecek ama ek olarak alışkanlıklar da baki; büyük konuşmak istemem ama uzun süre Apple dışında bi' cihaz kullanacağımı zannetmiyorum.

Tamamen taraflı yazılmış bir yorum. "iPhone X her ne kadar yenilikçi bir tasarım sunsa da, pratikte ne kadar rahat kullanılabileceği biraz soru işareti. Ancak Galaxy S8, ergonomik yapısıyla şimdiden alkışları toplamış durumda. " diye bir cümle kullanmak talihsizlik olmuş. IPhone'ların en büyük özelliği ne kadar özellik barındırırsa barındırsın hepsinin kolaylıkla kullanılabilir olması. Samsung'un ekranı, kamerası ve depolama seçenekleri iyi, buna karşılık Apple ürünlerinin işletim sistemi eşsiz.

samsung un üstüne yok iphone tutsaklıktır samsung özgürlüktür biri bilgisayar diğeride yazılımla adını duyurmus bi telefon ama samsung en iyisi

Sen de yorum yaz

Turhost