iPhone'lara yeni yasak tehdidi!

Önemli Avrupa ülkelerinde Apple'a karşı açılan dava, iPhone satışının yasaklanmasına kadar gidebilir

Ericsson, iPhone'ları yasaklatacak mı?

Ericsson, Apple'a karşı beklenen davasını açtı. Ericsson'un 2G ve 4G/LTE patentlerini, ayrıca başka mobil telefon patentlerini kullanarak iPhone üreten Apple, patent lisanslarının süreleri dolduktan sonra Ericsson ile patent sözleşmelerini yenilemeyince, Ericsson İngiltere, Almanya ve Hollanda'da Apple'a karşı dava açarak, iPhone satışlarının durdurulmasını istedi.

Ericsson'un iddiasına göre Apple'ın yeni akıllı saati Watch dahil, çok sayida iCihazı Ericsson'un mobil iletişim patentlerini kullanıyor. Dolayısıyla Ericsson'un adını Apple cihazlarının üzerinde göremiyoruz ancak pratikte Ericsson, iPhone'ların ve diğer iChihazların ortağı konumunda bulunuyor.

Apple iki sene önceye kadar satılan her iChazdan Ericsson'a ödeme yaparken, iki yıldır iki firma arasında yeni şartlar konusunda anlaşmazlık sürüyor ve sonuca bağlanamıyor. Apple çok daha az lisans ücreti ödemek isterken Ericsson, oturduğu yerden iCihazların satışından kazandığı yüksek lisans ücretlerinden vazgeçmek istemiyor.

ABD şirketi olan Apple'a karşı Avrupa ülkelerinde büyük önyargı bulunuyor ve Ericsson'un büyük Avrupa ülkelerinde açtığı davayı kazanma ihtimali çok yüksek görünüyor. Dava sonucuna göre Apple, Ericsson'a milyarlarca dolara varan tazminat ödemek zorunda kalabilir ve ayrıca lisans ücreti ödememeye devam ederse, iPhone ve diğer ürünlerinin bu ülkelerde satışı yasaklanabilir. 

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Ericsson'un diğer firmalarla anlaşması var mı? Ya da bu kadar yüksek lisans ücretini diğer firmalardan da istiyor mu acaba? Tabi söylendiği gibi yüksek lisans ücreti talep ediyorlarsa. Ya da Apple daha fazla kâr elde etmek için lisans ücretini düşürmeye çalışıyor da olabilir.

@11 Mayıs 2015 12:00 Ericsson kesinlikle diğer firmalardan da ücret ister. Zaten tarihe bakarsanız 3 büyük şirketin yakın zamana kadar başı çektiğini görürsünüz Motorola,Nokıa,Ericsson(Bell'in şirketini söylemeye ihtiyaç bile yok zaten)bu firmalar öncü oldukarından bir çok'temel'patente de sahipler doğal olarak. Örneğin günümüzde bile mobil navigasyon alanında en iyi olan şirket Nokıa dır. Hatta o kadar ki bazı tröst içi firmaların sayesinde Nokıa dağıtılmadan önce bu konuda elma çok eleştirild

@11 Mayıs 2015 12:00 olmasa haberin olurdu... hırsız Apple dışında tüm üreticiler patent ücretlerini ödüyor...

Sen tut samsungla diğer firmalarla telif için yırtınadur bedel ödettir ama kendin ödeme iphone amerikan şirketi nihayetinde..şımarıklık burdan geliyor

@11 Mayıs 2015 13:24 yıllardır ödediğini anlayamamışız galiba.

ya arkadaş valla gına geldi ya şu yasaklama haberlerinden.

Sen de yorum yaz

Turhost