iPhone'un "i" harfi ne anlama geliyor?

iPhone'daki ve diğer Apple ürünlerindeki "i" harfi nasıl ortaya çıktı, ne anlama geliyor? Açıkladık!

  • Zeynel A. Öztürk
iPhone'un "i" harfi ne anlama geliyor?

iMac, iPhone ve iPod... Apple'ın ürettiği tüm bu cihazların isminin başında birer küçük "i" harfi var. Peki bu harf, nasıl bu kadar ünlendi; tam olarak nereden çıktı?

Küçük i harfi, Apple tarafından ilk olarak 1998'in iMac'inde kullanıldı. Steve Jobs, iMac'i tanıtırken bu harfin ne anlama geldiğini kendisi söylemişti. "i" öncelikle "internet anlamına geliyordu. Çoğu kullanıcı, interneti hızla ve kolayca kullanabileceği bir cihaz arayışındaydı. iMac, bu ihtiyacı karşılayacaktı.

Steve Jobs, simgeleşen harfin diğer anlamlarını da sıralardı. Jobs'a göre "i", aynı zamanda "individual" (birey), "instruct" (talimat), "inform" (bilgilendirme) ve "inspire" (ilham alma) anlamlarını da taşıyordu. Harfin iMac ve diğer Apple ürünlerindeki başarısının ardından, 2007'deki ilk Apple telefonunda, iPhone'da da "i"ye yer verildi.

Bununla birlikte Apple'ın en son ürünlerinin isminin başında "i" harfi yok. Örneğin Apple Watch ve Apple TV, i harfini kullanmıyor. Bugün herhangi bir cihazın internete bağlı olması sıra dışı bir durum değil ve Apple'ın bu yüzden i'ye ihtiyaç duymadığı düşünülüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

ilk iSheeplerdede var o i...

Dersimiz İngilizce geliyor Hasan Hoca bu defa kuru fasulye yememiş!! Bir ''i'' harfinden bu kadar ilham aldılarsa bunları niye es geçtiler, bunlar da i harfi ile başlayan İngilizce sözcükler; İbis=bildiğimiz ibiş, Insolent=küstah, Impotency=iktidarsızlık, Immature=olgunlaşmamış, Impale=Kazığa oturtmak, Incapable Of Working=iş göremez, Intrigue=Entrika, Idiocy= aptallık, topla hepsini firmanın gerçekte simgelerle neyi ifade ettiği ortaya çıkar. (Fikrinin fikri)

@24 Şubat 2016 18:26 çok güzel ve taşı tam gediğine oturtmuşun.

@Tuti Urmeylander eyvallah dostum eksik olma! Marka fetişistlerine bir giydireyim dedim..

ben de hep i kullanırım neden mi ben de bilmiyorum

iPod da internet var mıydı

Apple Watch'a iWatch diyememesinin sebebi ilk tanıtımları iWatch oalrak yapmasının ardından açılan ve kaybettiği patent davasıdır.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost