ISP'lerden P2P'yi yasaklamaları istenebilir

IFPI kurumu Torrent sitelerinin engellenmesi gerektiğini öne sürerek politikacılarla temasa geçti.

ISP'lerden P2P'yi yasaklamaları istenebilir

Korsan MP3 müzik ile savaş konusunda dünya çapında müzik kayıt endüstrisini temsil eden IFPI en büyük korsan trafiğinin P2P ağlarında yaşandığını ve servis sağlayıcıların Pirate Bay gibi torrent içeriği sağlayan bu tür siteleri içeriği ne olursa olsun engellemesi gerektiğini öne sürdü. Kurumun önerileri kısaca şöyle:

İçeriği filtreleyelim
Servis sağlayıcılar sistemlerinde barındırılan müzik dosyalarına filtre uygulamalı ve her müzik dosyasının "dijital parmak izini" bir veritabanı ile karşılaştırıp korsan kayıtları sistemlerinden çıkartmalılar.
Bu yöntem Kazaa gibi sistemlerde işe yarayabilir, ancak Bittorrent gibi protokollerde çalışması pek mümkün değil.

Protokolü engelleyelim
Korsan içerik ile mücadele etmenin en kesin yolu, P2P protokollerini tümden engellemek. O zaman torrent ve benzeri her türlü illegal dosyanın transferini engellemek mümkün olacaktır.

Ancak bu aşamada legal dosyalarını Internet üzerinden P2P ağlarda dağıtan serbest müzik veya film şirketlerinin de büyük darbe alacağı gözden kaçıyor.

Popüler web siteleri kapatılsın
Torrent paylaşımına izin verilen The Pirate Bay gibi popüler siteler kapatılsın, böylece Internet kullanıcılarının Torrent kaynak dosyalarına erişimi engellensin.
IFPI geçtiğimiz yıl İsveç'in en büyük ISP'si Perspectiv'i allofmp3 sitesini engellemeye razı etmişti. Ancak bunu öğrenen The Pirate Bay Internet'e Perspectiv üzerinden bağlanan tüm Internet kullanıcılarına erişimi durdurunca, ortaya çıkan şikayet seli üzerine bu engel anında kaldırılmıştı.

Her ne kadar yukarıda listelenen öneriler kulağa garip gelse de, alınan bilgiye göre Avrupa parlamentosunda bir grup politikacı IFPI'nin önerilerine sıcak bakıyor. Bu da konunun kanun teklifi olarak ortaya çıkabileceği ihtimalini akıllara getiriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

rapidin ekmegine yag surmek bu olsa gerek :P

Korsan paylaşım engellenemez bence. hep yeni bir yol bulunur. Aynen virüslerin antivirüsü bulundukça yenilerinin yazıldığı gibi. Virüs sektörü , korsan paylaşımlardan besleniyor o sitelerden hep virüs bulaşıyor.

Yakarım bu interneti yakarııım :)

Paylaşmanın iyi bişi olduğunu öğretirdiler eskiden :)

Çözüm değil bunlar. Fiyatları düşürüp sürümden kazanma yoluna gitseler hiç bunlarla uğraşmazlar.

Olmaz böyle bişey torrentsiz ne yaparız... :)

bu fiyat politikasıyla paylaşımın önüne geçemezsiniz. her paylaşanı da hapse atacak değilsiniz ya.

siteleri kapatırken bizim telekom gibi dns üzerinden engelleme yoluna giderlerse, gülerim hallerine

Evet biz torentsiz naparız olamaz!!

saçmalık bütün bunlar gözleri para bürümüş hepsinin kazandıkları milyonlar neylerine yetmiyor???

napster'ı yasakladılar bittorent gelişti.Bu siteleri de kapatıp torrent olayını bitirirlerse kimbilir ne biçim bi teknoloji gelişir.Bence kapatsınlar :-)

Tanrı'nın insanı yaratmasının başlıcası paylaşmaları içindi. şeytan bencildi ve insanoğlu ile niye paylaşayım dedi.

ya bunlar ali kıran baş kesen olsalar bütün protokolleri engelleseler.Millet müzikleri ve filmleri rar dosyasna şifreli olarak kaydeder bunuda 1e1 birbirine iletir .İçindede ne olduğunu zaten öğrenemezler .
Sonuç 2 bilgisayar birbirine bağlı olduğu sürece paylaşım kaçınılmaz.

Ben daha önce söylemiştim. Torrent hala yaşıyor mu? Usenet (newsgroups) diye bir sistem var. İnternetteki en iyi sistem. Buna daha dokunan olmadı. İmkansız gibi. Torrent sitelerinin hepsinin kapatılması taraftarıyım. Çünkü herşey virüs ve trojan kaynıyor. Bu konuda çok katkıları var...

Umarım Türkiye'de de birçok paylaşım programı engellenir.Bir ISS istese size HTTP'den başka hiçbir yerden bir şey indirmemenizi bile sağlar da işte maliyetli diye....

Engelleseler kapasalar nolcak başka bişi çıkar..

korsanı engelleyeceklerine daha kaliteli ve ucuz eserler yapsınlar .ayrıca interneti yasaklasınlar zaten sokaklar var.önceden internetmi vardı?

Kapatabilirlerse helal olsun derim...Ama biri kapanır biri açılır Teknoloji dedikleri olay bu olsa gerek.

Neden servis sağlayıcılar bindikleri dalı kessin?Yurtdışında ABD'de kullanıcılarına uyarı gönderen sistemler kuruldu ama böyle olunca millet iptal ettirdi üyeliğini.Bence en çok indirilen film ve müzikler bir kurulca saptanıp her ay broadband internet kullanıcılarından alınacak belli oranlı vergiler bu kuruluşlarla dağıtılmalı.Buna benzer bir sistemle zararın bir kısmı kapatılır.Yoksa bugün torrent olmazsa ilerde kullanıcılar daha şifrelenmiş bir paylaşım metoduyla da bu gibi engelleri aşarlar.Kazaa ya da napster demonoid gibi paylaşım araçlarını kapatmak sorunu çözmez.Aslında zaten kimsenin de çözmeye falan niyeti yok bence...

"Bir ISS istese size HTTP'den başka hiçbir yerden bir şey indirmemenizi bile sağlar" hmm enteresan. Zaten internete ne gerek varki dimi ? mesela almanyaya bir verimi göndermek istedik. Bağlarız harddiski martının ayağına, artık altı ayda gider ama olsun. Yeterki çocuklarımız bu şeytan işi batı icadından kötü etkilenmesin, mazallah aya gidecek nesiller yatiştiremeyiz sonra :)

TVU ve sopcast iptal, maç günleri kısıtlanması akılcı olabilir. Diğer günler niye yasaklanıyor. P2P televizyon programları tüm dünya'da yasal kanallar yatırım yapmadan tüm Düya'dan izlenme imkanı veriyorlar. Hatta sipru ile Doğuş Grubu da bu konuyaadm attı.Vur deyince öldür ve baskıcı rejim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play