İşte bir ailenin haberleşme giderleri

Türkiye'de 4 kişilik bir ailenin yıllık haberleşme gideri yaklaşık olarak...

İşte bir ailenin haberleşme giderleri

Telekomünikasyon alanının düzenleyici kuruluşu olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) yayınladığı veriler ile TELKODER'in yaptığı genel sektör değerlendirmesi sonucunda bir sabit telefon ve bir internet aboneliği olan, her bireyinin cep telefonu sahibi olduğu 4 kişilik bir ailenin aldığı haberleşme hizmetleri için ayda ortalama 224,6 TL harcadığı belirlendi.

2015 3. Çeyrek BTK Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Üç Aylık Pazar Verileri Raporu'na göre sabit telefona aylık ortalama 23,5 TL ödeniyor. Aynı raporda, 3 GSM operatörünün abonelerinin ortalama aylık ödemelerinin ise 24,83 TL'ye ulaştığı belirtiliyor. Sabit internet bağlantısı için ise aylık ortalama 41,7 TL ödeniyor. Bu giderlerin hepsine %18 KDV'nin yanı sıra, mobil telefon için %25, sabit telefon için %15 ve İnternet bağlantısı için %5 Özel İletişim Vergisini de eklemek gerekiyor. Devlete ödenen toplam 60 TL vergi eklendiğinde, tüm bireyleri cep telefonu sahibi olan dört kişilik bir ailenin ortalama haberleşme gideri ayda ortalama 224,6 TL'ye, yılda ise yaklaşık 2695 TL'ye ulaşıyor.

Konuya ilişkin görüşlerini paylaşan TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, "Haberleşme hizmetleri günlük hayatımızın vazgeçilmez ihtiyaçlarından biri haline geldi. Akıllı telefonların yaygınlaşması ve İnternet hızlarının artması gibi gelişmeler haberleşme hizmetlerinin çok yönlü bir şekilde kullanılabilmesini sağlıyor. Bu kadar önemli bir ihtiyaç haline gelen haberleşme hizmetleri, yüksek vergi politakaları da eklenince aile bütçelerinde hatırı sayılır bir yer kaplıyor. Haberleşme ve internetin artık elektrik ve su gibi; lüks olmayan günlük bir hizmet olduğunun kabul edilerek üzerindeki vergi yükünün azaltılması gerekiyor.  Ayrıca, halen sabit hızlı internete bağlanamamış 13 milyon ev ve işyerine internet götürmenin çok önemli bir hedef olduğunu unutmamak gerekiyor. Elektronik haberleşme hizmetini yüksek kalite ve uygun fiyatlarla sunan alternatif birçok işletmeci bulunuyor. TELKODER olarak hem sabit telefon, hem de İnternet hizmeti sunan çok sayıda üyemiz mevcut. Tüketiciler http://www.telkoder.org.tr/uyelerimiz,DP-1158.html adresinde bulunan şirketlerden istediklerini seçerek bütçelerine göre diledikleri hizmetleri alabilirler,"dedi

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

TELKODER'e araştırmasından dolayı teşekkür ediyorum. Benim de kafa yorduğum bir konudur bu! ADSL/VDSL, TV(D-Smart, DigiTurk, Tivibu, Kablolu), GSM, 3G, Sabit Telefon/Fax ve cihaz masrafları. Aslında bunların hepsini birden bir aileye sağlayacak paketlerin olması lazım. 24 ay taahhüt ile bir ailenin cihazlar da dahil tüm ihtiyaçlarını uygun bir fiyata karşılayabiliriz. Aile paketleri aslında şirketler için de daha avantajlı...

asgari ücretle çalışanın iki maaşı demekki gsm firmalarına gidiyor elktrikte hesaplasan ayda 150 tl 2000 tl elektrik suda 500 tl de,evdeki adsl de 800 tl de öyle asgari ücretliye ne kalıyor 13000 tl den sadece 6000 tl senede bunlara gidiyor yeme içmeğe bile para kalmıyor.

ülkede her şeyin fiyatı artarken maaşlar aynı . alım gücü çok düşük.maaşlara yapılan zamlar direk vergiye gidiyor zaten.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost