İşte dünyanın en korsan ülkesi...

Devlet korsan dosya paylaşımıyla savaşıyor; vatandaşları "deli gibi" paylaşıyor: İşte en korsan ülke

  • M. Oğulcan Gökçe
İşte dünyanın en korsan ülkesi...
En büyük torrent paylaşım sitesi olarak bilinen Pirate Bay de, İsveç menşeli.

Korsan karşıtı organizasyon IFPI'ye (International Federation of the Phonographic Industry) göre İsveç'te 15-74 yaş aralığındaki
vatandaşların %40'ı, neredeyse her gün, yasa dışı dosya paylaşımında bulunuyor. Bir internet anketiyle ulaşıldığı bildirilen sonuçlara göre bu grup, 2.8 milyon civarı internet kullanıcısından oluşuyor. Yönetim kurulu başkanı Louis Werner'in açıklamasına göre bu, yüksek bir rakam; ancak 'kendilerini şaşırtacak kadar' değil.

Daha önce TV kanalı Viasat için, SIFO Araştırma Şirketi'nin internet kullanıcılarıyla gerçekleştirdiği bir telefon anketi ise, IFPI'nin açıklamalarını yalanlar nitelikte: Bu araştırmaya göre İsveçliler'in yalnız %11'i, telif hakları yasalarını çiğneyecek boyutta dosya paylaşımında bulunuyor. IFPI'nin açıklamaları, başta İsveçliler olmak üzerei internet kullanıcıları tarafından da eleştiriliyor; 'abartılı' ve 'güvenilmez' olarak nitelendiriliyor.

Dünyanın en büyük BitTorrent arşivi olarak bilinen Pirate Bay, bu yıl haklarında açılan ve İsveç mahkemelerinde görülen 9 günlük bir dizi davanın ardından, yaklaşık 2,5 milyon dolarlık para cezasına çarptırılmıştı. İsveç, 7.3 milyon civarı internet kullanıcısı ve %81 penetrasyon oranı ile, daha uzunca bir süre bu tür iddialara maruz kalacak gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

unutmayın ki...

eğer korsanlar olmasaydı bilgisayar teknolojisi ve yazılım sektörü bu kadar iyi gelişim yaşamazdı...!!!

çünki bu teknolojiler halkın tabanına kadar inmiş vaziyette ve hala insanların ilgi alanlarında ve eğer pratikten yetişmiş teknik insanlar, grafikerler, atölye şefleri vs... bu ürünlere bir şekilde erişememiş olsalardı talep te olmayacaktı ve daha fazla özelliği olmayan bir program için daha fazla işlemci gücü gerekmeyecekti.

Korsan kullanımları orta ve büyük ölçekli iş yerleri için sıkı tutmakta fayda var çünki bireyler neredeyse istenen doygunluğa geldiler, ama küçük ölçekli ve küçük ölçekten orta ölçek kategorisine geçiş yapan firmalara kolaylık göstermek gerektiğini bir kere daha düşünün...!!!

bireyler evlerinde ne yapacak?
zaten maddi olanakları zorlayarak herkes iyi bir bilgisayar sahibi olmaya çalışıyor... ve düşünün şimdi 17-18 yaşlarında br genç eline para geçti ve hemen gidip iyi bir makina aldı ve hayalindeki 3d programı (diyelimki 3ds max) bilgisayarına bir şekild kurdu ve çaba gösterdi, öğrendi... şimdi bu genç birey evinde çizgi film yapıp satacakmı? yada After Effect ile evinden TV lere mi çalışacak? yada CATIA ile süper araç montajları hazırlayıp dev firmalara - holdinglere mi satacak? bir araç üzerinde 100.000 adedin üzerinde parça ve hepsinin mühendislik hesapları gerektirdiğini düşünürsek --- TV şirketlerinin hiçbirinin bir ev kullanıcısı ile riske girmeyeceklerini biliyorsak... vs....

Bırakın artık şu mantıksız yolları ve bırakın ev kullanıcısı evinde yükleyip öğrensin, bilgisi güzel temeller üzerine yapılansın ve öğrenimine uygun her türlü programa ve kolaylığa erişerek yurdumuza katkı sağlayan üretken birey haline gelsin...!!!

geleceğin tüm faydalı ve kendini yetiştirmek için çaba sarfeden bireylerine saygılar

bırakın gençler ve kendini yetiştirmek isteyen insanlar öğrensin, gelişsin ve internette bütün gün boş amele gezintisi yapacağına üretken olsun...

Öğrenmek ve kendini yetiştirmek yüksek meblağlara dayandırılırsa, unutmayınki kaybedilen her kabiliyet ve iş gücü sizlerin lisanslarından 100.000 lerce euro daha kıymetli ve daha zarar vericidir.

KAYBETMEYİN, ONLARI DA KAZANIN...!!!

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

Sevgili CHIP' e ve tüm çalışanlarına teşekkürler...

buradan GiveAwayOfTheDay projesine destek vererek herkese faydalı bir hizmet veriyorsunuz ve insanların hayatını kolaylaştırıyorsunuz. Ayrıca download.chip.eu/tr sitenizdeki free yazılmlarla insanlara ne kadar büyük faydanız oluyor bir bilseniz...

haydi gençler faydalanın ve gelişin, ancak kendini geliştirenler ve düşünen, idrak eden bireyler iyi ile kötüyü birbirinden ayırabilir...

daha iyi yaşamayı hak eden ve hak etmek için elinden gelen herşeyi yapan herkese saygılar

Korsan ın sadece neden üreticilere darbe vurduğu veya az para kazandırdığı düşünülür bilemiyorum.

Ancak madalyonu her çevirişte önümüze farklı bir yüzü geliyor. Aslında burada yeteri kadar yer olmadığı için pek derine girme taraftarı değilim.

Ancak ev kullanıcıları birşeyler öğrensin diye korsan kullanmaları veya ücretsiz yazılımdan yola çıkarak birşeyler yapması konusunda illegalitenin meşrulaştırılmasına her zaman karşı durdum.

İllegalite başta nitelikli eleman ve nitelikli ürünün önünü kesen en büyük sorundur. Çünkü 3 gün Photoshop kullanan birisi "ben biliyorum" deyip işi ucuza yapmaya kalkarsa işin piyasası düşer, piyasa düşünce nitelikli eleman veya kurum veya hizmet bir süre düşük piyasa koşullarına uymaya çalışır, uyum sağlayamayınca da piyasadan elini ayağını çeker...

Sonra da kendimize "neden kaliteli ürün" bulamıyoruz diye sorarız.

Aynı şekilde üniversitelerimizin bile hali ortada. Kişi hak etmediği halde mezun oluyor, sonrasında ilkokul mezunu işsiz yerine üniversite mezunu işsiz ordusu çoğalıyor. İstekler artıyor, beklentiler artıyor.

Yani hak etmeden kazanılmış her hak ki bunu bir alana veya konuya kısıtlanamayacak bir şey, yine bize hemde daha çok bize problem olarak geriye dönüyor.

Catia mı ? 3Ds Max mi ? 3 günlük heves ne olacak sanki lisansına 20.000 ~ 50.000 dolar para mı verdim ? diyen onlarca insan tanıdığım gibi, bu tip konularda yetişmiş personel de bulamayan bir çok iş sahibi kişi tanıyorum.

Kısaca "bir işin" ucundan tutacağınıza, eğer yapacaksanız o işi sahiplenin, eğer profosyenel anlamda yapmayacak iseniz, bırakın başkaları yapsın ve siz bedelini ödeyin...

Bir zamanlar kalem kağıtta okadar değerliymiş ki ilk incil bile yazıyla değil kulaktan kulağa yayılmış. bu yazılım işide buna benzer. yazılımların değeri tabiki inkar edilemez ama bu kullanıcıya ve topluma katkı değer yaparak geri dönüşüm olduğu sürece geçerlidir. 5 TL ürünler için binlerce $ vermek sadece sıradan vatandaş için değil birçok Kobi için bile pek akıl karı değil. telif hakları tabi ki korunmalı ama fiyatlar makul olduğu sürece. amerikayi tekrar tekrar keşfetmenin bir manası yok, biri ilk önce buldu diye tanrı muamelesi görmesi ve herşeyi tekeline verilmesinede.

Şu teknoloji konusunda fanatiklik yapanlarada ayrı bi sinir oluyorum. Yok bilmem şu pc'yi bilmem ne işletim sistemini kullananlara selam olsun! Ya babanızın şirketlerimi sanki reklamını yapıyorsunuz ya da o şirketler sizleri aylık mı bağladı? Veyahut elinizdeki teknoloji ürünlerinin havasını mı attınğınızı zannediyorsunuz? Herşeyin fazlası zarardır.

filmler milyon dolar kazandırıyor gişe hasılat rekoru kırıyor film şirketlerine inanmayın zarar edeyok dediklerine gözleri aç bunların hele türk filmleri yüzde yüz kar ne bir efekt nebi bilimkurku var

Yazılım paylaşımına karşı olanlara diyorum ki; siz hiç elinizdeki kitabı başkaları ile paylaşmadınz mı?

Edip çiftçi tam bir Linux destekçisi gibi konuştun. Onlarda bırakın alt tabaka öğrensin diyor çünkü.

Ama haklısın. Bu işten profesyonel olarak para kazanacaksa biri zaten kullandığı yazılımın lisansını alır. Normal bir öğrenci Adobe Photoshop'u 3000-4000 lira verip satın alamaz. Ama eğer bu işte uzmanlaşırsa ve ticari gelir elde edecekse zaten orjinal yazılım kullanır.

Aslında bu tür büyük firmaların yapmaya çalıştığı da bu.Adobe olsun Microsoft olsun bilerek ev kullanıcılarına ses etmiyor. Koskaca işletim sistemi yazan adam senelerdir olan korsan kullanıma bir çözüm getiremeyecek mi? Tabii ki getirebilir. Ama o zaman kimse o yazılıma alışmaz. Kaç ev kullanıcısı gidip 350 TL'ye Windows 7 alır. Herkes Linux kullanır. Ama adam evinde alışınca iş yerinde de o yazılımı kullanıyor, onu biliyor ve iş vereninden de onu istiyor. Sonuç olarak bir Windows kopyası satılıyor.

"edipciftci" tanıyanlarını hayrete düşürecek şekilde bi yorum yazmış (kutluyoruz) diğer ikiside reklam:D

gelelim konuya eğer ki medeniyetin beşiği diye batıya özeniyorsak; şuan bizde olan şeyler de gayet normal demek ki. Sakın korsan kullanan kalleştir, MS alan kardeştir. demeyin. zira ms'e giden her kuruş. amerikanın silah sanayisini güçlendiriyor, ve dolayısıyla da bizi bağımlı hale getiriyor. nasıl bağımlı oluyor muşuz canım demeyin anlatması uzun sürer ama zaten bilen biliyor. Kısaca o tarafa giden paraya acıyorum. çünkü geleceğimizden gidiyor. zaten de büyük firmalrın toplama pclerinde bile Win 7 yüklü olarak geliyor. kolonileriymiş gibi hissediyorum. photoshop gibi programlara gelince; zaten piyasa diye birşey kalmamış bırakalım bi kaç kişi daha ekmek yasin. sonuç olarak korsanı bitirebilirler ama o bitesiye açık kaynaklı programlar da en iyi firmalardan bile daha iyi iş çıkartır oldular. şuan pcsinde kaç kişi açıkkaynaklı program kullanmıyan çok az kişi vardır kullanmıyanlar da dayatmalarla sonucunda diğer alternatifleri görmeyen yada bilmeyenlerdir.

Linux Windows'a, OpenOffice de Office2010'a yetişebilse Edip Çiftçi onu da kullanır, onu da takdir eder... Hep geriden geliyorlarsa Edip Çiftçi ne yapsın?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play