İşte yeni Windows logosu!

4 gün önceki iddiamız gerçek oldu; Windows logosu resmen değişti! İşte Win 8 ile gelecek yeni logo!

Tam 4 gün önce burada yayınladığımız haberde, yıllardır kullanılan Windows logosunun Windows 8 ile birlikte değişebileceğini sizlere duyurmuştuk. Ve bu iddia, Microsoft'un dün yaptığı resmi açıklama ile doğrulandı.

Microsoft'tan Sam Moreau'nun Blogging Windows sitesinde yaptığı duyuruda, yeni Windows logosunun, Windows 8 Kullanıcı Önizlemesi ile kullanıcıların karşısında olacağını söyledi. Yeni logo, daha önce CNBeta'nın da yayınladığı logonun aynısı.

Microsoft, yeni logonun tasarımı için tasarım şirketi Pentagram'dan yardım almış. Söylenenlere göre Pentagram tasarımcısı Paula Scher, Microsoft'u yeni logo konusunda ikna ederken sadece şunları söylemiş: "Adı Windows olan bir şey için neden bayrak logosu kullanıyorsunuz?"

Sonuçta ortaya, yukarıda gördüğünüz logo çıkmış. Doğruyu söylemek gerekirse, yeni logo, Windows'a (pencere mantığıyla bakıldığında) daha çok yakışıyor. Ama şurası da bir gerçek ki, yıllardır renkli logoya alışan bizler, bu yeni logoya alışmakta biraz güçlük çekeceğiz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 57 Yorum

Dünyadaki pazar payının neredeyse hepsine sahip olan işletim sisteminin logosu bu kadar mı basit olur ? Anlam veremiyorum.

eski logo çok daha iyiydi

tek kelime ile berbat olmuş

Haçlı ordusu bayrağı olmuş

Bunun neresini tasarlamışlar ben onu anlamadım, hafif eğim vererek mavi küpü 4 e bölmüşler yanına'da Windows 8 yazmışlar, eğer bu sözlerle ikna etmeyi başardıysa "Adı Windows olan bir şey için neden bayrak logosu kullanıyorsunuz?" bence Türkiye'deki bir çok insan harcanıyor. Microsoft ve windows'daki çalışanları sanırım fazla gözümde büyütmüşüm.

ne bu ya eskisinden berbat olmuş.

bence hiç güzel olmamiş. windows 3.1.vb. sürümlere yakişabilir ama yeni işletim sistemine yakişmamiş. biraz metro arayüzüne benzetmeye çalişmişlar ama bence olmamiş. tabii beğenenler olabilir.

olmamış ms de grafiker yokmuş demek :)

Ben bile bundan daha iyisini çizerdim :)

tasarım şirketine falan başvurmaları gerekmezmiş. gelseler bana ben de koyardım 4 tane diktörgeni bi araya :D

Kelebek konmuşa dönmüş

hiç bi şeye benzemiyor

Hoş durmuş. Basit bir logo kullanılması işletim sisteminin kullanımının basit olduğunu da simgeliyor olabilir.

şakaysa hiç komik değil ciddiyse çok komik

KAPAT KENDINI MICROSOOFT! :D

Kesinlikle Eski Logo ya geri dönsünler
bune be dörtane kareyi yan yana koy al sana logo microsofta da bu yakışırdı zaten tasarım kavramını anlayamayan tek yegane şirket

Şuan tüm işletim sistemleri pencereli çalışıyor zaten. Bak bizim ki pencereli diye logo yapmak 20 sene öncesine dönüş gibi olmuş.
Bence metro arayüzüne veya dokunmatik ekrana vurgu yapan bir logo daha günümüze uygun olurdu. Sıradan bir windows imajı koymak Apple alın demek gibi birşey olmuş.

4 yaşındaki çocuk dah güzel işler çıkarıyor kurşun kalem ve karalama defteri ile

Pencere mantığa bakıyorsunda logonunda pencereye birebir benzemesimi gerekir? nerde sanatsal yaklaşım odun MS

Hiç cazip, çekici ve güzel olmamış.

Yeni logo çok kötü olmuş. Bir Microsoft hayranı olarak MS gözümden düştü.

10 üzerinden 0ın altında...

Windows Vista'yla yaptıkları görsel devrimden sonra böyle paint işi bi logo olmamış, şahsen şu anki logonun çok iyi olduğunu düşünüyorum

teknoloji ilerledikçe her şey soğuklaşıyor mu bana mı öyle geliyor

aslında burada verilmek istenen mesaj renkte. kimse renge bakmıyo turkuaz arkadaşlar. türk mavisi türklere gönderme yapıyolar. nasıl farkedemediniz anlayamadım yani.

ayrıca logonun pencereye benzemesi yeni bir pencere açıyo olmamızı temsil ediyo. hiç de saçma değil düşününce. nedense yeni olan şeyler ilk başlarda beğenilmez ama eminim önümüzdeki haftalarda çoğu kişi fikrini değiştirecek

pimapen logosu gibi olmuş

Windows yazisinida yan yazsalarmis daha uyumlu.gorunebilirdi.bu olmamis. Goz zevkini bozmuslar

bu logo ne turkuaz ne bi anlam ifade ediyor nede güzel türklere gönderme falan yapılmıyor saçma sapan windows os un kendi gibi saçma sapan bi logo olmuş werilmek istenen pencere espirisini 4 tane dikdörtgen ile verilmek istenmiş ama olmamış daha somut bi logo yapablirlerdi eski logo çok daha güzel ve anlamlıydı....

Minimalizm güzeldir, hoştur ama bu da biraz fazla oduna mı benzemiş ne?

Bo logo için birde tasarım şirketine para ödemişlerdir ... Hemde deli gibi paralar... Demek MS te hiç tasarımcı yokmuş, yazık onca maaş alıyorlar!

Metro arayüzüne benzetilmeye çalışılmış ama olmamış.

Değiştir, değiştir!

Bırakın Logoyu işletim sistemine bakın.. Windows 7 Ye yeni yeni alıştık yeni bir windows daha geliyor. Windows 8 Windows 7 nin Makyajlı hali Microsoft Sevdirdi Windows 7 yi vazgeçermi.. Eminimki bu işletim sistemide güzel olur.. Görsellik yapalım makyajı abartalım Diye Üstüne Çok giderlerse vista 2 gibi bişey olur.. En önemlisi kolay kullanılabilirlik Güvenlik ve hız...!

ismi windows ama kendisi işletim sistemi, pencere markası değil.İllaki pencere imajı bile olması gerekmiyor, ürünün özüne uygun herhangi bir imaj olabilir, ismiyle uyumlu olması şart değil bence.
apple de logo olarak armut kullanabilir demek olmuyor tabi, o kadar da değil.
ama fena fikir de değil hani, ilginç olabilirdi :)

hiç kimsemi birşey anlamamış bu logodan,bu logo da windows 8 de tablet pc ye ve mobile cihazlara verdikleri ve ilerde de bu sektörlere verecekleri önemi vurgulamışlar,gelecekde ki stratejileri logodan okunuyor.

eski logo dahagüzel bu hiç olmamış bari 8 pencere yapsalardı

Direk Windows Phone ve Windows 8'de kullanılan metro arayüzünü simgeliyor. Basit, akılda kalıcı ve şık yani olmuş...

Logo bu şekilde değil de tamamen düz kare şeklinde ve eski logo gibi dört farklı renkten oluşuyor olsa idi, daha güzel durabilirdi. Kullanıcıları da daha fazla memnun edebilirdi.

Microsoft sadelik istiyor ve bu konu üzerine ne kadar gittiği bu logodan da belli olmuş. Fakat insan hayatında renk vazgeçilmezdir!

Büyük bir cesaret işi aslında telefonun işletim sistemini 2 botutlu ikonlarla döşüyorsun bu çağda, Windows 8 metro arayüzü 2 böyutlu, yeni logo 2 boyutlu, diğer bilgisayar ve telefon işletim sistemlerinin tümü yukarıdan aşağıya kaydırma kullanırken sen kalkıp bir anda sağdan sola kaydırma sistemine geçiyorsun Microsoft ya batacak bu kez yada Apple gibi albenisi yüksek kendine has tavırları olan bir şirkete dönüşecek. Çok riskli işler bu kalkıştıkları.

"...tek yegane şirket" tanıma bak, cümle kurmayı beceremez gelir burda logo ve grafik dizayn konularında ahkam keser.

bu logo windows 8 e göre tasarlanmıştır. Biraz arayüze benzetmeye çalışmışlarsa ne olmuş?ayrıca işletim sistemine.
,tencere ve kapağı gibi uymuşlar.Fakat beğenmeyenler olabilir,sonuçta renkler ve zevler farklıdır.

her ürünü gibi (hotmail vb) logosuda kötü, berbat.

microsoft bu işi bilmiyor

O logoyu sola çevirin çöp kutusuna benziyor :D

Windows 8'i bilmem ama Windows Phone görsellik açısından muhteşem :)

Apple a özenip sadelik çağrışımı yapmışlar olmamış windows kendini basitçe tanıtabiliceği bi logo var aslında o 4 kareyi iç içe koy içine koyduğun karelerin içine bi daha fazla kare koy işte windows bu ne minimalist ne sade karmaşıklıktan başka bişey değil

Pencereler markasına en uygun logo bu olmuş. pencereler kullanmamak için bir sebep daha.

Çok banal olmuş bence tasarımdan pek anlamam ama benim görüşüm bu

Bu aynı zamanda Microsoft cephesinde de bir şeylerin gerçekten değiştirilmek istendiğnn güzel bir göstergesi olmuş. Söz konusu sadece logo değşimi değil artık birşeylerinde değiştirilmek istendiğinin dışa vurumu gibi. Saygılar.

Max_Real Qnx

Keskin köşelere sahip olması ve şekli güzel, çünkü yeni start arayüzünü çağrıştırıyor. Ancak renk sıkıntılı. Eski renklerin biraz daha pasteliyle yapsalardı daha hoş olurdu sanki. Bir mavi aşkıdır gidiyor MS

Finlandiya bayrağımı o ?

MS BU KADAR BASİT BİR LOGO YAPSIN İNANILACAK GİBİ DEĞİL.

sinanyc üye

bence win98 logosu bile çok daha güzeldi
zaten win8 in 98den farkı yok sadece ipad menüsünü eklemişler bence hiçde olmamış biz basitleştirelim kolay anlaşılır olsun derken iyice karıştırıp cep telefonu menüsüne çevirmişler çok saçma olmuş eski winler nerdeeeeee xp ye kurban oluyum bunlar iyice ram düşmanı oldu böyle giderse 1 tb lık ram bellek almak zornda kalcazz böylece windows un ne kadar dandik leştiğini anladık logosu bile dandik olmuş böyle iğrenç olmazki eski logoyu istiyoruz ...............
emeğinize sağlık teşekkürler

la madem tekrenk logo yapıcaksınız pejo yada jaguar yada mersedes gib logo yapsanıza bune la biçimsiz şekilsiz bişe hadi logo sistemi kastırıyormu desem kesin olmaz çünkü 98 logusu bile şok daha şekil

Microsoft'un yaptığı resmi açıklama ile logoyu önceden bildirmiş olması, logonun aynen kullanılacağı anlamına gelmez. Burada yapılan yorumlar gibi binlerce yorumu değerlendirip geliştireceklerinden adım gibi eminim.

Şahsen ben logoyu beğenmedim. Kalitesiz ve içeriği boş, logodaki windows yazısını kaldırdığınızda windows'u hatırlatacak bir şey göremiyorum.

Hadi windowsçulara bir fikir vereyim. 8 rakkamını logodaki dört adet pencerenin tam ortasına yerleştirin, bakın bakalım nasıl olurmuş logo. (Her hakkı mahfuzdur) :)

Arkadaşlar logo yenilendi. Eski logosu gibi renk renk ama dalgalı halde değil, sabit ve sade duruyor. Bu haliyle çok daha güzel olmuş.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play