Japon milyarderin hayal kırıklığı: Yıllarca beklediği Starship uçuşunu iptal etti

Japon milyarder Yusaku Maezawa'nın SpaceX'in Starship gemisiyle 8 sanatçıyı Ay'a götürme planları iptal oldu.

Japon milyarderin hayal kırıklığı: Yıllarca beklediği Starship uçuşunu iptal etti

Japon milyarder Yusaku Maezawa, uzun bir süredir SpaceX'in Starship gemisiyle 8 sanatçıyı Ay'ın etrafında bir gezintiye çıkarmayı planlıyordu. Ancak Starship'in hala geliştirme aşamasında olması ve uçuşun defalarca ertelenmesi nedeniyle Maezawa geziyi iptal ettiğini açıkladı.

dearMoon adlı X hesabı, haberi duyurduktan sonra milyarderin kendisinden de paylaşımlar geldi. Milyarder, paylaşımlarda 2023'te uçmayı umarak 2018'de imza attığını, ancak “Starship'in ne zaman fırlatılabileceğinin hala belirsiz olduğunu” söyledi.

Maezawa ayrıca, mürettebat üyelerini çok fazla beklettiği için kötü hissettiğini söyledi. Uçuş için seçtiği diğer kişiler arasında DJ Steve Aoki, film yapımcısı Brendan Hall, müzisyen Choi Seung Hyunm ve YouTuber Tim Dodd yer alıyordu.

Maezawa, Starship'in fırlatıldıktan kısa bir süre sonra patlayan ikinci uçuş testinden günler önce, Kasım ayında uçuşun süresiz olarak ertelendiğini duyurmuştu. SpaceX şu anda bu tür dördüncü testini 5 Haziran için planlıyor, ancak Ars Technica'nın belirttiği gibi gemi hala zorlu bir teknik yolculuğun başında.

Ars'ın projenin iptali için belirttiği diğer olasılıklar arasında SpaceX'in hükümet sözleşmelerine verdiği önemin yanı sıra Maezawa'nın 2018'dekinin yarısı kadar olan net serveti yer alıyor. Bu arada milyarder, 2021'de 12 gün kaldığı Uluslararası Uzay İstasyonu'na bir Rus Soyuz roketiyle zaten uzaya bir kez gitmişti.